Nyt partnerskab mellem Røde Kors og Rema 1000 om julehjælp

Rema 1000 og Røde Kors i samarbejde om at hjælpe udsatte familier, så de får råd til at holde jul; Samarbejdet betyder, at Røde Kors hæver ambitionen for, hvor mange, der skal have hjælp.

11.11.2013

CSR.dk

Røde Kors oplever en stigning i familier, der har brug for julehjælp, og forventer at hjælpe 5000 familier i år, hvilket vil være det højeste antal nogensinde. Et samarbejde med butikskæden Rema 1000 gør ambitionen mulig at gennemføre.

Fra i dag 11. november til den 24. december kan Rema 1000´s kunder købe en værdikupon til 25 eller 50 kroner ved kassen og hjælpe sårbare familier til en værdig jul. Det beløb går til Røde Kors’ julehjælp, som de udsatte familier modtager enten i form af et gavekort til Rema 1000's butikker eller som en julekurv fyldt med julens madvarer.

Malene Brandt, der er Corporate Relations og CSR manager hos Røde Kors, er tilfreds med det nye samarbejde, som hun kalder 'sympatisk'.

”Det giver danskerne mulighed for at gøre en forskel samtidig med, at de selv køber ind til julen. En støtte, der gør en helt konkret og mærkbar forskel for de mange familier, der har brug for vores hjælp i juletiden.”

Værdikuponer sælges ved butikskassen

<p>"Uden samarbejdet ville tusindvis af børnefamilier i Danmark risikere at måtte undvære julemiddagen eller gaverne"</p>

Marketingsdirektør i Rema 1000 Anders René Jensen.

"Nu behøver nogle af de mest udsatte børn ikke længere føle, de står udenfor, siger marketingsdirektør i Rema 1000 Anders René Jensen i en pressemeddelelse.

Marketingsdirektøren håber at få solgt mange værdikuponer; det fulde beløb bliver afregnet med Røde Kors.

De 5000 familier, som i år er målet for Røde Kors’ julehjælp, er 1000 mere end i 2012, der i forvejen var rekord. Julehjælpen skal sikre, at familierne får en god juletid og -aften på lige fod med andre samt skabe kontakt til familierne, så Røde Kors også kan tilbyde dem hjælp resten af året.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

05.11.2026CSR.dk

Klimarådet: Implementering af klimapolitikken er en hasteopgave

05.11.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Hvordan opnår din virksomhed både kommerciel succes og belaster mindre?

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Ny rapport: Forbedret træfsikkerhed kan gøre e-mails mere klimavenlige

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Trends & Insights: Sales & sustainability – how can ESG drive sales and commercial growth?

MäRK

Sponseret

Selvom ESG-samtalen er forstummet, er B Corp stadig relevant

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Cars from Cars, Buildings from Buildings, Shoes from Shoes

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

10.11.2026

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. november: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

10.11.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom