Nyt initiativ skal samle Danmark mod madspild

Flere førende virksomheder og madspildsorganisationer går sammen om det nationale initiativ ”Danmark mod Madspild”, der skal samle både borgere og virksomheder om at halvere landets samlede tal for madspild.

Alle danske husholdninger havde et madspild på 247.000 ton i 2017. Arkivfoto. .

14.08.2018

CSR.dk

Hver dag bliver knap 2.000 ton mad smidt direkte i skraldespanden i Danmark, hvilket svarer til 700.000 ton årligt.

Derfor er en række af landets førende virksomheder, Danmarks største forening mod madspild, Stop Spild Af Mad, og organisationen Fødevarebanken gået sammen om et nyt initiativ, der skal mindske danskernes spild af mad.

Læs også: Ny ketchup bekæmper madspild ved at anvende uperfekte hedebølge-tomater 

Initiativet hedder ”Danmark mod Madspild” og har, som navnet antyder, et mål om at samle danske virksomheder og forbrugere i kampen mod madspild. 

Virksomheder forpligter sig til at halvere madspild 
Det nye initiativ skal først og fremmest give forbrugerne gode råd til, hvordan de kan være med til at smide mindre mad ud.

Men derudover forpligter alle deltagende virksomheder sig til at oplyse deres madspildstal og hver især halvere sit madspild inden 2030.

Den målsætning kan direktøren i Salling Group, Per Bank, godt forlige sig med.

”Det er et ambitiøst tiltag, og jeg er stolt over, at vi og en række af landets største virksomheder vil arbejde tæt sammen om at løse en fælles udfordring. Det kommer til at kræve åbenhed, mod og et stort stykke arbejde at halvere vores madspild. Men der er ingen tvivl om, at vi i fællesskab med vores leverandører, som har tilsluttet sig, øvrige virksomheder og ikke mindst forbrugerne kan levere det afgørende skub mod at nå vores ambitiøse målsætninger”, fortæller han til Ritzau. 

Salling Group, der blandt andet driver kæderne Føtex, Netto og Bilka, er en af de 17 initiativtagere, der forpligter sig til at halvere sit madspild inden 2030 og arbejde endnu tættere sammen i kampen mod madspild. 

Læs også: Kampen mod madspild fortsætter 

Hos madspildsorganisationen Stop Spild Af Mad håber man på, at der vil blive taget godt imod det nye initiativ.

”Danmark mod Madspild er det første initiativ i landet, som samler fødevareaktører om at offentliggøre deres tal på madspild. Og hvad kan måles, kan også mindskes. Det er rigtigt positivt at kampen mod madspild ikke kun favner forbrugere, men er også begyndt at fokusere på fødevareproducerende aktører og detailhandlen. Det er vigtigt at opsætte nationale mål om halvering af madspild i tråd med EU og FN mål - noget, som vores organisation allerede er involveret i på internationalt niveau”, siger Selina Juul, stifter og bestyrelsesformand af organisationen.

Det nationale partnerskab har allerede åbnet for, at interesserede virksomheder og forbrugere kan deltage og bidrage til initiativet.

Næste skridt er så, at alle parter bidrager med erfaringer gennem hjemmeside, konferencer og undervisningsmaterialer, så målsætningen om at halvere madspildet i Danmark kan følges til dørs.

- JJK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.09.2026Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

01.09.2026CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

CSR.dk

Er resilience det nye bæredygtighed? Ikke helt

CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Efterår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Lær hvordan du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

09.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

09.09.2026

Sted

Hvidovre