Nykredit-projekt hjælper udlændinge i job

Gennem et mentorprogram tilbyder Nykredit veluddannede udlændinge et netværk, der for 50 procent af deltagerne har ført til job. Samtidig styrker projektet de ansatte i Nykredits kompetencer.

Nykredits hovedkvarter ved havnefronten. Foto: Flickr - NA.dir.

07.09.2012

Rued Caspar Riis, CSR.dk


På trods af høje kvalifikationer og international erfaring har veluddannede udlændinge svært ved at trænge ind på det danske arbejdsmarked. En stor barriere er manglende netværk.

Derfor har Nykredit og Sprogcenter Hellerup samarbejdet om at forbinde sprogcentrets veluddannede kursister med de Nykredit-ansattes professionelle netværk. På den måde kan de to organisationer bidrage til at få udlændingene i arbejde. Lederen hos Sprogcenter Hellerup forklarer, hvordan sproget ikke er nok til en plads på det danske arbejdsmarked. 

"Udlændingene kommer hos os for at modtage danskundervisning, men flere af dem er frustrerede over, at de ikke har det fornødne kendskab til det danske arbejdsmarked og det professionelle netværk, der kan hjælpe dem i jobs, der matcher deres kompetencer", fortæller han til Lokalavisen.dk.


Som en direkte konsekvens af mentorprogrammet har 50 procent af kursisterne fået et arbejde.

Medarbejdere lærer mentoring og coaching
Nykredits samarbejde kommer ikke kun udlændingene til gode – mentorordningen fungerer samtidig som efteruddannelse af Nykredtis medarbejdere.
 

"Mentorordningen er populær, og vi kan se, at vores medarbejderes interkulturelle kompetencer styrkes, samtidig med at det giver dem mulighed for at få erfaring med coaching og mentoring", siger vicedirektør Birgitte Bruun, der er ansvarlig for koncernens CSR.

Udover en jobaktivering på 50 procent er yderligere 20 procent af kursisterne begyndt på en uddannelse som resultat af mentorordningen.

Læs mere om Shared Value

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.04.2026CSR.dk

2025 var et vendepunkt i global energihistorie

28.04.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Det Relationelle Lederskab og Virksomhedens Organisering

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

CSR.dk

Partnerskab: Mere brugt elektronik skal tilbage i kredsløb

CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

SBTi-godkendte klimamål bredte sig i 2025

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan kan AI hjælpe med at løse ESG-opgaver

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

30.04.2026

Sted

Odense

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme
Webinar
Webinar: Sæt social bæredygtighed på dagsordenen - sådan kommer din virksomhed i gang

Hvordan kan arbejdet med social bæredygtighed styrke din forretning og samtidig skabe værdi for mennesker? Få indsigt i andre virksomheders erfaringer og konkrete initiativer og bliv introduceret til et nyt værktøj, der kan hjælpe din virksomhed i gang med sociale indsatser.

Dato

30.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online