Nykredit-projekt hjælper udlændinge i job

Gennem et mentorprogram tilbyder Nykredit veluddannede udlændinge et netværk, der for 50 procent af deltagerne har ført til job. Samtidig styrker projektet de ansatte i Nykredits kompetencer.

Nykredits hovedkvarter ved havnefronten. Foto: Flickr - NA.dir.

07.09.2012

Rued Caspar Riis, CSR.dk


På trods af høje kvalifikationer og international erfaring har veluddannede udlændinge svært ved at trænge ind på det danske arbejdsmarked. En stor barriere er manglende netværk.

Derfor har Nykredit og Sprogcenter Hellerup samarbejdet om at forbinde sprogcentrets veluddannede kursister med de Nykredit-ansattes professionelle netværk. På den måde kan de to organisationer bidrage til at få udlændingene i arbejde. Lederen hos Sprogcenter Hellerup forklarer, hvordan sproget ikke er nok til en plads på det danske arbejdsmarked. 

"Udlændingene kommer hos os for at modtage danskundervisning, men flere af dem er frustrerede over, at de ikke har det fornødne kendskab til det danske arbejdsmarked og det professionelle netværk, der kan hjælpe dem i jobs, der matcher deres kompetencer", fortæller han til Lokalavisen.dk.


Som en direkte konsekvens af mentorprogrammet har 50 procent af kursisterne fået et arbejde.

Medarbejdere lærer mentoring og coaching
Nykredits samarbejde kommer ikke kun udlændingene til gode – mentorordningen fungerer samtidig som efteruddannelse af Nykredtis medarbejdere.
 

"Mentorordningen er populær, og vi kan se, at vores medarbejderes interkulturelle kompetencer styrkes, samtidig med at det giver dem mulighed for at få erfaring med coaching og mentoring", siger vicedirektør Birgitte Bruun, der er ansvarlig for koncernens CSR.

Udover en jobaktivering på 50 procent er yderligere 20 procent af kursisterne begyndt på en uddannelse som resultat af mentorordningen.

Læs mere om Shared Value

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

16.12.2025CSR.dk

Efterspørgslen på grønne kompetencer er skudt i vejret og giver konkrete karrierefordele

16.12.2025CSR.dk

Dansk model skal samle et grønt europæisk energisystem

16.12.2025CSR.dk

DMI åbner ny vejr-tidsmaskine til brug for grønne forretninger og klimatilpasning

16.12.2025Klimaklar

Sponseret

Vandt stor ordre ved at skære ESG-rapporten ind til benet

15.12.2025CSR.dk

Flere perspektiver giver bedre beslutninger: Norlys-topchef efterlyser større fokus på diversitet

12.12.2025CSR.dk

Dan Jørgensen vil samle EU om grøn strøm: Nyt udspil skal sænke elregningen og styrke uafhængigheden

11.12.2025CSR.dk

Nyt værktøj skal være med til at halvere CO2-udledningen i Københavns Kommunes nybyggeri

11.12.2025CSR.dk

Ny opgørelse: Meget langsom fremgang for kvinder i toppen af dansk erhvervsliv

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

17.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J