Nye klimakrav skal pege byggebranchen i en grønnere retning

Fra juli indføres skærpede klimaregler for byggeriet, der skal nedbringe branchens klimaaftryk. Det ventes især at fremme et skift fra nybyggeri mod renovering og genbrug.

01.05.2025

CSR.dk

Når de nye klimakrav i bygningsreglementet (BR18) træder i kraft til juli, kan det betyde et selvopgør i en branche plaget af en stærkt forankret, stærkt klimabelastende arbejdsmetode. 

Ifølge Kristian Fribo, bæredygtighedschef i STARK, vil de nye regler få direkte betydning for branchens praksis og prioriteringer. De skærper nemlig kravene til bygningers samlede klimaaftryk, hvilket vil gøre det mere attraktivt at bevare og renovere eksisterende bygninger frem for at rive ned og bygge nyt.

Ændringerne betyder dog ikke nødvendigvis nye byggematerialer, men i højere grad forbedrede udgaver af de eksisterende. Producenterne arbejder på at reducere udledningen ved produktion, og det vil være afgørende for de valg, der fremover træffes på byggepladsen.

Mere genbrug og mindre spild

Med de nye regler bliver byggeaffald også en obligatorisk del af byggeriets klimaregnskab, som kan sætte skub i at få reduceret mængden af spild. 

Ifølge tal fra Klimapartnerskabet for Bygge- og Anlægssektoren stammer cirka 35 procent af Danmarks samlede affald i dag fra byggebranchen, og op mod 15 procent af alt indkøbt byggemateriale ender som affald. 

Reglerne vil hermed øge presset på at mindske spild, hvilket ifølge Kristian Fribo kan få praktiske konsekvenser på hver enkelte byggeplads.

“Jeg kan godt forestille mig, at gips i flere størrelser end standardmål bliver mere populære. Ved at have flere størrelser at vælge imellem, kan man mindske spild og dermed reducere affaldsmængden betydeligt,” siger han til Nyheder24.

Også håndværkere og entreprenører skal tilpasse sig nye krav. Det bliver nødvendigt at kunne dokumentere klimaaftrykket fra de anvendte materialer, og derfor forventes det, at genbrugsmaterialer i langt højere grad vil blive en fast del af hverdagen. 

Kristian Fribo vurderer overfor Nyheder24, at omstillingen vil kræve en ny tilgang, men ser samtidig muligheder:

“Med lidt forberedelse bliver overgangen lettere, og byggeprojekter vil både være fremtidssikrede og leve op til kundernes stigende forventninger til mere klimavenlige løsninger.”

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.03.2026CSR.dk

Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi

12.03.2026CSR.dk

Global måling: Befolkninger ønsker bedre balance mellem vækst og bæredygtighed

CSR.dk

Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

SustainImpact ApS

Sponseret

WEBINAR RECORDING: Should Medium Sized Businesses Prioritize Sustainability?

CSR.dk

Amerikansk erhvervsliv lancerer klimainitiativ med 100 millioner dollar i ryggen

CSR.dk

Carlsberg lancerer opdateret ESG-strategi og plan for klimaomstilling

CSR.dk

Eksperter: Modebranchens grønne omstilling kræver fundamentale opgør

CSR.dk

Villum Fonden vinder Handlingsprisen for at bidrage til at flytte byggeriets grønne dagsorden fra vision til virkelighed

CSR.dk

“Hej CEO: Vores planet har brug for dig nu”

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V