Nye bæredygtige metoder giver nyt navn til KLS Grafisk

Efter otte års på vej mod målet er trykkeriet KLS Grafisk Hus nu så bæredygtigt, at der må et nyt navn til: KLS PurePrint.

De specialudviklede og 100 % naturlige trykfarver er en grundsten i, at KLS PurePrint har opnået bæredygtighedscertifikatet Cradle-to-cradle. Kun to trykkerier i verden har opnået det. .

15.03.2016

CSR.dk

Der kan være et godt stykke vej fra idé til virkelighed - også når det gælder bæredygtighed. I Knud Erik Larsens virksomhed, trykkeriet KLS Grafisk, har det taget otte år fra man fik ideen om at blive verdens grønneste trykkeri til man som det ene af kun to trykkerier i verden, kan dokumentere 100 % bæredygtighed i alle materialer og i hele virksomhedens drift.

Faktisk er tryksagerne der kommer ud fra trykkeriets afdelinger i Hvidovre og Århus så rene, at de kan plantes i haven og indgå som kompost i det naturlige øko-system, og med som sølv-certificeret Cradle to Cradle-virksomhed har man valgt at resultaterne også skal ses på navnet. Det ændres derfor fra KLS Grafisk Hus til KLS PurePrint A/S, som en markering af, at man nu går all-in på bæredygtighed.

En bæredygtig revolution
Cradle-to-Cradle certificeringen giver KLS PurePrint bevis for, at de arbejder bæredygtigt i hele virksomheden. Der er investeret i at opnå co2-neutral drift, hvor al strøm leveres fra vindmøller, og virksomheden kører både i el-firmabiler og leverer med el-lastbil.

Læs også: Ni Cradle to Cradle-certificeringer til Egetæpper

Den største forskel ligger dog i selve produktet, med plantebaserede trykfarver og miljøvenligt, nedbrydeligt papir og karton. Det har kostet mange udviklingstimer og kroner at få et komplet sæt af nye farver, papir, lak og lim udviklet, testet og færdiggjort. Men nu er det hele klart og sat i produktion, hvilket betyder at tryksagerne kan betragtes som 100 % biologisk nedbrydelige. 

"Det er intet mindre end en bæredygtig revolution, vi er i gang med. Før har mange ment, at det var vigtigt at nedbringe mængden af tryksager af hensyn til miljøet. Men med vores metoder kan vi fjerne al grund til dårlig samvittighed ved tryksager, forklarer Knud Erik Larsen, adm. direktør og medejer af KLS Pure Print.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.03.2026CSR.dk

Nyt Bevar eller forklar-værktøj skal sætte en stopper for unødvendig nedrivning og fremtidssikre dansk bygningsmasse

18.03.2026CSR.dk

Forbrugere belønner ikke bæredygtighed, de straffer

Annonce

CSR.dk

Forbrugere belønner ikke bæredygtighed, de straffer

CSR.dk

Nyt partnerskab vil gøre grønne boliger til en god forretning

CSR.dk

Sampo kobler millionbonusser til bæredygtighed

CSR.dk

Ekspert advarer om at sammenblande ESG og bæredygtighed

CSR.dk

De grønne ambitioner er ved at løbe fra løsningerne i dansk erhvervsliv

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

ESG-jobs forsvinder ikke – de flytter ind i forretningen

CSR.dk

Iran-krigen sætter to streger under sammenhængen mellem grøn omstilling og sikkerhed

CSR.dk

Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Event
Studietur til Aarhus

Tag med Byggeriets Samfundsansvar, a:gain og Fischer Lighting på en inspirerende bustur fra København til Aarhus. Her får du både ny viden, konkrete eksempler og unikke netværksmuligheder.

Dato

23.03.2026

Tid

06:45

Sted

Mødested ved bussen

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

23.03.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Bæredygtighed i event-, møde-, og oplevelsesbranchen med ISO 20121 og Svanemærket

Deltag i dette webinar og få indsigt i, hvordan du konkret og struktureret kan arbejde med bæredygtighed i event-, sport-, oplevelses- og turismebranchen gennem standarden ISO 20121 og Svanemærket.

Dato

23.03.2026

Tid

13:00

Sted

Online