Ny uddannelse i madspild

En ny uddannelse sætter madspild på dagsordenen og uddanner fagfolk og interesserede i at undgå madspild i gastronomi og storkøkkener.

Hotel og Restaurantskolen vil med den nye uddannelse 'food coordinator' sætte fokus på minimering af madspild. .

12.03.2015

CSR.dk

Hotel og Restaurantskolen i København sætter fokus på madspild i gastronomi og storkøkkener, og vil med uddannelsen ’food coordinator’ sætte det på dagsordenen.

Dermed samler de tråden op fra den store samfundsdebat, der har været om madspild de senere år, og skolen vil fokuserer på hele værdikæden op til, under og efter tilberedning. Det første hold starter allerede i april 2015.

Selina Juul, forkvinde i frivilligorganisationen Stop Spild Af Mad, er positiv overfor tiltaget, og ser det som i god tråd med tidsånden:

”Jeg hilser Hotel- og Restaurantskolens nye Food Coordinator uddannelse velkommen, da det netop er vigtigt at sætte fokus på forebyggelse af madspild på et tidlig stadie og hos mennesker, der fremadrettet vil arbejde med gastronomi og storkøkkener”, siger hun.

Læs også: Northside opruster på økologifronten

Mange aspekter i fokus
Uddannelsen sætter fokus på alle de aspekter, som madspild berører; fra samfund, til økonomi, landbrug og transport foruden selvfølgelig madlavning og konservering.

Uddannelsen henter meget support uden for skolens rammer, og her peger flere på vigtigheden af et opbrud med konventionel gastronomi.

”Food Coordinator-uddannelsen er relevant, fordi den sætter spot på de tankegange og vaner, som vi gerne vil udfordre og få folk til at forholde sig til - ikke kun forbrugere og spisende gæster, men også branchens fagfolk”, siger Irina Bothmann, køkkenleder i spisehuset Rub & Stub.

Læs også: Danmarks første sociale supermarked

Samme toner høres fra Marie Fønss, project officer for Daka Refood, en Kolding-baseret virksomhed, der samler og genanvender organiske biprodukter.

”Det kan være givende at slippe de eksisterende tankemønstre og se på problemet fra en helt ny vinkel, og det tror vi den nye Food Coordinator-uddannelse kan hjælpe med, gennem konkrete værktøjer og ved at se på værdikæden mere samlet, så øvelsen ikke bliver ’bare at skubbe problemet videre til den næste'", siger hun.

Uddannelsen vil bestå af en række kurser og vil koste cirka 3.000 kr. for folk i restaurationsbranchen, og 8.150 kr. for folk uden for branchen.

-JPN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

11.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Illusionen om net-zero

11.12.2025CSR.dk

Aalborg Portland bygger 40.000 kvm CO2-fangst-anlæg med start i 2027

11.12.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Private virksomheder vælger miljømærket rengøringsservice

10.12.2025CSR.dk

Otte frontløbere skal bygge med biobaserede løsninger og inspirere byggebranchen

09.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

LIFA skaber grønne vaner med Klimakampen

09.12.2025CSR.dk

EU Ecolabel slår rekord

08.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

"Vi er klar til mere grøn handling": Klimakampen skaber motivation på tværs af virksomheder

03.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Firmajulegaven har betydning for klimaet - Sådan gør du dem mere bæredygtige

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Fra strategi til handling - ESG Masterclass (2,5-dage) December 2025

Er din organisation klar til at tage de næste skridt mod større bæredygtighed? Med stigende krav fra kunder, medarbejdere og lovgivning bliver det stadig vigtigere at integrere bæredygtighed i hjertet af forretningen. På dette kursus lærer du, hvordan du kan skabe en konkret og målrettet bæredygtighedsstrategi, der omsætter ambitioner til handling.

Dato

15.12.2025

Tid

09:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Briefing on Regulatory Trends in the European Union and at the International Level

A joint initiative of the Global Compact Country Networks in Europe and the USA.

Dato

15.12.2025

Tid

14:00

Sted

Online via Zoom

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

17.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams