Ny superfond skal sætte gang i grønne internationale projekter

Med finanslovsaftalen skabes der en superfond, som har til formål at hjælpe danske virksomheder med finansiering af en international grøn omstilling.

En ny superfond skal hjælpe danske virksomheder med finansiering af internationale grønne projekter..

09.12.2019

CSR.dk

Regeringen tager kampen op for et bedre klima og etablerer i forbindelse med den nye finanslov Danmarks Grønne Fremtidsfond, en ny superfond på 25 mia. kroner, der skal være med til at fremme grønne initiativer internationalt. Det skriver Berlingske.dk. Mere specifikt skal fonden blandt andet hjælpe danske virksomheder med at investere i vindmøller, som skal sendes til ulande og derved bidrage til at reducere CO2-udledningen på globalt plan.

Læs også: Regeringen klar med grøn finanslov

Fonden kommer til at fungere som en paraplyfond, der skal overføre ekstra finansiering til en række eksisterende fonde og ordninger. Med mindre en investering resulterer i underskud eller tab vil det ikke påvirke statskassen, da investeringerne vil blive taget ud af finansieringsmodeller som statsgaranterede lån og træk på statens konto i Nationalbanken.

Af de penge som fonden har til gode, vil 14 mia. kroner gå til at styrke Eksport Kredit Fonden – en fond, der gennem finansiering og forsikring hjælper danske virksomheder mod politiske og økonomiske risici i mere usikre lande. Eksportkreditfaciliteterne skal især komme vindmølleprojekter i disse usikre lande til gode.

Selvom superfonden ikke kommer til at beskæftige sig med at reducere den nationale CO2-udledning, kan det give grundlag for mere grønt iværksætteri.

”Det kan være en fordel for store vindmølleprojekter. De kan få en finansiering og sikkerhed i lande, der måske er præget af korruption. Det er med til at finansiere grønne arbejdspladser i Danmark, men man kan ikke tælle investeringerne med i vores mål om reduktion af Danmarks udledning af CO2. Men jeg tror, at klimaet er ligeglad med at skabe en reduktion af CO2 i Danmark eller udlandet”, siger Christian Rabjerg Madsen, finanspolitisk ordfører for Socialdemokratiet til Berlingske.

Foruden Eksport Kredit Fonden skal den nye fond derudover støtte med fire mia. kroner til Vækstfonden, seks mia. kroner til Grønne Investeringsfond og Investeringsfonden i Udviklingslande (IFU) med én mia. kroner. Superfondens etablering skaber positive reaktioner fra flere parter. Herunder branchedirektør for energi i Dansk Industri, Troels Ranis, er tilfreds med finanslovspartiernes måde at styrke de eksisterende fonde og ordninger på.

”Den nye fremtidsfond er lige, hvad vi har brug for. Der er lagt op til at bygge finansieringskapacitet op inden for fire konkrete ben. Det handler blandt andet om at give et ordentligt rygstød til eksportkreditfonden. Det er med til at skabe grundlaget for eksport af nye projekter til grøn omstilling i andre lande”, siger Ranis til Berlingske.

Den grønne tænketank Concito ser desuden fonden, som et skridt i den rigtige retning når det kommer til reel finansiering af en grønnere omstilling.

Læs også: Regeringen vil give Innovationsfonden central rolle i grøn omstilling

”Der er nogle nye elementer i finanslovsaftalen, som tager hul på behovet for, at vi i stigende grad begynder at bringe nye finansieringsinstrumenter ind, hvor pengene ikke kommer fra statskassen, men hvor vi kan hente kapital fra andre kilder, ved at staten afdækker noget af risikoen”, siger Christian Ibsen, der er direktør for Concito til Berlingske.  

- HL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.08.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Virksomheder skal navigere i et EU med nye prioriteter

05.08.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sustainable Summer Festival: Digital festival giver fagfolk ny viden i sommertempo

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

CSR.dk

Danmark misser eksportpotentialet i nye plantebaserede fødevarer

CSR.dk

Kan VM i fodbold blive bæredygtigt?

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Five EU Policy Developments Product Manufacturers Need to Have on Their Radar in 2026

CSR.dk

Aftale om elnettet får ros, men det er ikke nok at prioritere

Dansk Industri

Sponseret

Ny analyse: Produktionsdanmark rykker frem på den grønne omstilling – men der er stadig uudnyttet potentiale

Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur Andelskasse går forrest i ny B Corp-certificering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I ESG i Store Virksomheder

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for kommerciel bæredygtighed.

Dato

13.08.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Fra strategi til handling - ESG Masterclass (2,5-dage) - August 2026

Er din organisation klar til at tage de næste skridt mod større bæredygtighed? Med stigende krav fra kunder, medarbejdere og lovgivning bliver det stadig vigtigere at integrere bæredygtighed i hjertet af forretningen. På dette kursus lærer du, hvordan du kan skabe en konkret og målrettet bæredygtighedsstrategi, der omsætter ambitioner til handling.

Dato

19.08.2026

Tid

09:00

Sted

København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 19. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

19.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København