Ny rapport sætter Bestseller i en penibel situation

Omfattende brud på menneskerettigheder gør det uforsvarligt for tekstilbranchen at drive forretning i Myanmar. Det konkluderer en ny rapport, og presser virksomheder som Bestseller, der har stribevis af fabrikker i landet. Og valget er langt fra nemt, mener tøjgiganten.

Siden militærkuppet for halvandet år siden har utallige været på gaden for demonstrere. Arkivfoto..

27.09.2022

CSR.dk

Det halvandet år gamle militærkup i Myanmar har resulteret i, at borgernes menneskerettigheder kommer i ringere og ringere tilstand – og ikke mindst for arbejderne i landets tekstilfabrikker.

Det konkluderer en ny rapport fra organisationen Ethical Trading Initiative (ETI), der samtidig opfordrer til, at virksomheder, der gør brug af fabrikkerne i landet, bør trække sig.

Da rapporten ikke har kunne kortlægge præcist hvilke fabrikker, hvor arbejdernes rettigheder bliver krænket, er det derfor usikkert, hvorvidt virksomhederne bidrager til yderligere overtrædelser.

Læs også: Millioner af pensionspenge i Nestlé trods afsløringer om børnearbejde

Det skriver Danwatch.

Og det har fået Bestseller til at genoverveje sin position i Myanmar. Tøjgiganten har nemlig ifølge sin fabrikliste 26 fabrikker rundt omkring i landet.

“Vi kigger i øjeblikket indgående på ETI's anbefalinger. Situationens alvor er helt åbenbar, hvilket også understreges, og der påhviler alle internationale virksomheder i landet et stort ansvar”, skriver Bestsellers pressechef, Kasper Reggelsen, i en mail til Danwatch. 

Men situationen er ifølge virksomheden ikke helt ligetil. Hvis man trækker sig ud af landet, vil det nemlig også betyde, at de mennesker, der arbejder på fabrikkerne, står til at miste sit job.

Læs også: Solcellevirksomhed tager afstand fra kinesisk tvangsarbejde

Ifølge pressechefen vil omkring 320.000 mennesker og deres pårørende blive påvirket, hvis alle europæiske virksomheder forlader Myanmar.

Rapporten påpeger også selv denne problemstilling, der ifølge Randers Amtsavis skriver således:

”Ved fravær af beskæftigelse på tekstilfabrikkerne vil et signifikant antal arbejdere være meget værre stillet, og nogle vil blive nødlidende. Denne realitet må tages til efterretning uanset, hvad virksomhederne vælger at gøre. [...] det bør være blandt de primære overvejelser, hvordan man mindsker disse konsekvenser”.

For andre virksomheder har valget imidlertid været mindre dilemmapræget. Den engelske tøjkæde Primark har blandt andet meldt ud, at de vil forlade landet på grund af rapportens konklusioner.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.06.2026CSR.dk

Blinde og kørestolsbrugere fravælges allerede før jobsamtalen

03.06.2026Dansk Standard

Sponseret

DS Bæredygtighedsdag sætter trivsel på dagsordenen

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

CSR.dk

Blinde og kørestolsbrugere fravælges allerede før jobsamtalen

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell sætter fokus på usynlige handicap med Solsikkesnoren

CSR.dk

Overgangsalder bliver bedre med vejledning

Dansk Erhverv

Sponseret

Overgangsalder på arbejdspladsen: Sådan skaber din virksomhed gode rammer på tværs af livsfaser

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Tænketanken EQUALIS

Dansk Standard

Sponseret

Arbejdspladser med fokus på neurodiversitet styrker forretningen

Dansk Standard

Sponseret

Overgangsalderen skal være et naturligt samtaleemne på arbejdspladsen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

10.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Navigating biodiversity in global supply chains

Navigating biodiversity in global supply chains – but how?

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

11.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

11.06.2026

Sted

Online