Ny rapport sætter Bestseller i en penibel situation

Omfattende brud på menneskerettigheder gør det uforsvarligt for tekstilbranchen at drive forretning i Myanmar. Det konkluderer en ny rapport, og presser virksomheder som Bestseller, der har stribevis af fabrikker i landet. Og valget er langt fra nemt, mener tøjgiganten.

Siden militærkuppet for halvandet år siden har utallige været på gaden for demonstrere. Arkivfoto..

27.09.2022

CSR.dk

Det halvandet år gamle militærkup i Myanmar har resulteret i, at borgernes menneskerettigheder kommer i ringere og ringere tilstand – og ikke mindst for arbejderne i landets tekstilfabrikker.

Det konkluderer en ny rapport fra organisationen Ethical Trading Initiative (ETI), der samtidig opfordrer til, at virksomheder, der gør brug af fabrikkerne i landet, bør trække sig.

Da rapporten ikke har kunne kortlægge præcist hvilke fabrikker, hvor arbejdernes rettigheder bliver krænket, er det derfor usikkert, hvorvidt virksomhederne bidrager til yderligere overtrædelser.

Læs også: Millioner af pensionspenge i Nestlé trods afsløringer om børnearbejde

Det skriver Danwatch.

Og det har fået Bestseller til at genoverveje sin position i Myanmar. Tøjgiganten har nemlig ifølge sin fabrikliste 26 fabrikker rundt omkring i landet.

“Vi kigger i øjeblikket indgående på ETI's anbefalinger. Situationens alvor er helt åbenbar, hvilket også understreges, og der påhviler alle internationale virksomheder i landet et stort ansvar”, skriver Bestsellers pressechef, Kasper Reggelsen, i en mail til Danwatch. 

Men situationen er ifølge virksomheden ikke helt ligetil. Hvis man trækker sig ud af landet, vil det nemlig også betyde, at de mennesker, der arbejder på fabrikkerne, står til at miste sit job.

Læs også: Solcellevirksomhed tager afstand fra kinesisk tvangsarbejde

Ifølge pressechefen vil omkring 320.000 mennesker og deres pårørende blive påvirket, hvis alle europæiske virksomheder forlader Myanmar.

Rapporten påpeger også selv denne problemstilling, der ifølge Randers Amtsavis skriver således:

”Ved fravær af beskæftigelse på tekstilfabrikkerne vil et signifikant antal arbejdere være meget værre stillet, og nogle vil blive nødlidende. Denne realitet må tages til efterretning uanset, hvad virksomhederne vælger at gøre. [...] det bør være blandt de primære overvejelser, hvordan man mindsker disse konsekvenser”.

For andre virksomheder har valget imidlertid været mindre dilemmapræget. Den engelske tøjkæde Primark har blandt andet meldt ud, at de vil forlade landet på grund af rapportens konklusioner.

- HCL

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.02.2026CSR.dk

Europa-Parlamentet afviser kædeansvar trods bred enighed om problemer i byggebranchen

Søstrene Grene giver rekorddonation på to millioner kroner til PlanBørnefonden

13.02.2026CSR.dk

12.02.2026Give Steel A/S

Sponseret

Henriette får mennesker til at lykkes – på jobbet og i livet

12.02.2026CSR.dk

Nye tal: Social dumping fylder fortsat massivt i byggeriet

12.02.2026Schneider Electric

Sponseret

Nyt partnerskab i international motorsport giver performance og præcision et nyt gear

11.02.2026Schneider Electric

Sponseret

WORKSHOP: Bliv en mester i SCADA IGSS ved vores grundlæggende konfigurationskursus

11.02.2026Schneider Electric

Sponseret

WORKSHOP: Bliv en mester i SCADA IGSS ved vores grundlæggende konfigurationskursus

10.02.2026CSR.dk

Nike undersøges for mulig diskrimination af hvide medarbejdere i USA

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

20.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.