Ny rapport: Kloden lider under verdens klima-tunnelsyn

I det hidtil mest ambitiøse sundhedstjek af planeten fremgår det, hvordan verdens ensidige fokus på klimakrisen går udover den langt bredere naturkrise.

Foto: 123rf.com

20.12.2024

CSR.dk

FN’s biodiversitetspanels længe ventede Nexus-rapport om den globale biodiversitetskrise er efter tre års arbejde endelig landet.

Rapporten har fokus på fem nøgleudfordringer for liv: Biodiversitet, vand, føde, sundhed og klimaforandringer. Budskabet er klart: Udfordringerne må tænkes sammen og kan ikke løses enkeltvis.

Forskerne bag rapporten peger på, hvordan indsatser på et enkelt område kan have negative konsekvenser for et andet. Eksempelvis kan en massiv indsats mod klimaforandringer gå ud over biodiversiteten og fødevareproduktionen.

Kan blive fatalt

Særligt problematisk er det manglende fokus på biodiversitetskrisen. 

Carsten Rahbek, professor ved Københavns Universitet og førende ekspert i det globale fald i biodiversitet, understreger alvoren:

”Jeg har sagt det i mange år, og jeg siger det gerne igen: Biodiversitetskrisen er større end klimakrisen, for den er fuldstændig fundamental for os og alt andet liv. Vi retter kun op på en mindre del af den økologiske krise, hvis det lykkes at stabilisere klimaet”, siger han til Berlingske.

Optimismen er imidlertid stadig til at spore hos Carsten Rahbek. Særligt betoner han den globale omfattende biodiversitetsrammeaftale, som de fleste lande vedtog for to år siden.

Den indeholder konkrete målsætninger om at standse det globale tab af biodiverstitet, hvilket han fremhæver, gør den særlig betydningsfuld.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

05.11.2026CSR.dk

Klimarådet: Implementering af klimapolitikken er en hasteopgave

05.11.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Hvordan opnår din virksomhed både kommerciel succes og belaster mindre?

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Ny rapport: Forbedret træfsikkerhed kan gøre e-mails mere klimavenlige

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Trends & Insights: Sales & sustainability – how can ESG drive sales and commercial growth?

MäRK

Sponseret

Selvom ESG-samtalen er forstummet, er B Corp stadig relevant

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Cars from Cars, Buildings from Buildings, Shoes from Shoes

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn