Ny rapport: Kloden lider under verdens klima-tunnelsyn

I det hidtil mest ambitiøse sundhedstjek af planeten fremgår det, hvordan verdens ensidige fokus på klimakrisen går udover den langt bredere naturkrise.

Foto: 123rf.com

20.12.2024

CSR.dk

FN’s biodiversitetspanels længe ventede Nexus-rapport om den globale biodiversitetskrise er efter tre års arbejde endelig landet.

Rapporten har fokus på fem nøgleudfordringer for liv: Biodiversitet, vand, føde, sundhed og klimaforandringer. Budskabet er klart: Udfordringerne må tænkes sammen og kan ikke løses enkeltvis.

Forskerne bag rapporten peger på, hvordan indsatser på et enkelt område kan have negative konsekvenser for et andet. Eksempelvis kan en massiv indsats mod klimaforandringer gå ud over biodiversiteten og fødevareproduktionen.

Kan blive fatalt

Særligt problematisk er det manglende fokus på biodiversitetskrisen. 

Carsten Rahbek, professor ved Københavns Universitet og førende ekspert i det globale fald i biodiversitet, understreger alvoren:

”Jeg har sagt det i mange år, og jeg siger det gerne igen: Biodiversitetskrisen er større end klimakrisen, for den er fuldstændig fundamental for os og alt andet liv. Vi retter kun op på en mindre del af den økologiske krise, hvis det lykkes at stabilisere klimaet”, siger han til Berlingske.

Optimismen er imidlertid stadig til at spore hos Carsten Rahbek. Særligt betoner han den globale omfattende biodiversitetsrammeaftale, som de fleste lande vedtog for to år siden.

Den indeholder konkrete målsætninger om at standse det globale tab af biodiverstitet, hvilket han fremhæver, gør den særlig betydningsfuld.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.05.2026CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

05.05.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Strategic Transformations

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CSR.dk

Alm. Brand Group vil nudge håndværkere til at vælge grønnere

CBS Executive Fonden

Sponseret

Pragmatic Innovation Management

CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Across Differences

CBS Executive Fonden

Sponseret

Forretningsdrevet ESG og Operationel Resiliens

CSR.dk

Ny møbelbørs reducerer unødvendige nyindkøb markant

CBS Executive Fonden

Sponseret

Coaching, Kierkegaard og Personligt Lederskab

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DTU
Webinar
Executive Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with an Executive Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.05.2026

Tid

16:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

PwC Danmark
Webinar
Green Taxes and Energy Tax Reimbursement

In this webinar you will get a concise update on the revised rules for reimbursement of energy and excise duties effective from 1 January 2026 and what they mean for companies in practice.

Dato

12.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online