Ny portal skal hjælpe virksomheder i gang med cirkulær økonomi

Miljøstyrelsen har netop søsat et site, der skal assistere de mange danske smv’er, der gerne vil arbejde med den cirkulære økonomi. Rigtig mange vil nemlig gerne, de mangler bare viden.

Størstedelen af virksomhederne i Miljøstyrelsens undersøgelse ser økonomiske muligheder i den cirkulære økonomi. Den nye portal skal hjælpe dem med viden om området..

05.10.2017

CSR.dk

Cirkulær økonomi er efterhånden blevet et populært begreb at tage til sig som firma, og også et emne der fylder en del om her på CSR.dk. Populariteten er i den grad også aktuel blandt de små og mellemstore danske virksomheder; en undersøgelse fra Miljøstyrelsen viser således, at ni ud af 10 af smv’erne er positive over for cirkulær økonomi, og størstedelen arbejder allerede med området i hverdagen. 

Læs også: Folkemødedebatter: Cirkulær økonomi kræver samtænkning og nok også støtte

Alligevel er der mange virksomheder, der holder sig tilbage fra eksempelvis genanvendelse og kamp mod spild i produktionen, simpelthen fordi de mangler viden om emnet. Lidt over halvdelen af virksomhederne i Miljøstyrelsens undersøgelse mener, at de ikke ved nok om cirkulær økonomi til at anvende det i deres forretning.

Virksomhederne og den cirkulære økonomi

  • 29 procent af virksomhederne har hørt om begrebet cirkulær økonomi. Til sammenligning viste en tilsvarende undersøgelse fra Fortum, at kun 9 procent af de adspurgte danske virksomheder kendte til begrebet i 2016
  • 56 procent af virksomhederne har allerede i dag fokus på at reducere brugen af råstoffer/materialer, spild og affaldsmængder
  • 88 procent af virksomhederne har en positiv holdning til cirkulær økonomi
  • 51 procent af virksomhederne mener ikke, at de ved nok om cirkulær økonomi
  • 53 procent mener, at der ligger et forretningsmæssigt potentiale i cirkulær økonomi

Undersøgelsen er lavet af Epinion for Miljøstyrelsen i juni 2017 og bygger på besvarelser fra 610 små og mellemstore virksomheder.

Derfor har styrelsen netop lanceret portalen cirkulærvirksomhed.dk, der skal afhjælpe denne udfordring ved at samle al den relevante information, en interesseret virksomhed har brug for. Det kan fx være om, hvordan man gør sin produktion grønnere, og hvordan man kan bruge en grøn profil i markedsføringen af virksomheden.

Konkret indeholder portalen både fakta, værktøjer og cases, der kan tjene til inspiration. Det gælder fx firmaet Tier1asset, der refurbisher brugt IT-udstyr, primært computere, og firmaet Gamle Mursten, som genanvender byggematerialer, ligesom større aktører som Danish Crown er repræsenteret. Derudover kan man også finde information om de støttemuligheder der findes for virksomheder, som vil søge tilskud til cirkulære initiativer.

Læs også: De cirkulære anbefalinger – rodebunke eller ny dagsorden?

Blandt de adspurgte virksomheder i Miljøstyrelsens undersøgelse siger over halvdelen, at de ser et forretningsmæssigt potentiale i cirkulær økonomi, mens 40 procent mener, at anvendelse af cirkulær økonomi kan bidrage til at ruste virksomhederne bedre til fremtiden. 

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

05.11.2026CSR.dk

Klimarådet: Implementering af klimapolitikken er en hasteopgave

05.11.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Hvordan opnår din virksomhed både kommerciel succes og belaster mindre?

CSR.dk

Mange nye millioner til mere plante-rig fødevaresektor

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Trends & Insights: Sales & sustainability – how can ESG drive sales and commercial growth?

MäRK

Sponseret

Selvom ESG-samtalen er forstummet, er B Corp stadig relevant

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Cars from Cars, Buildings from Buildings, Shoes from Shoes

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

10.11.2026

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. november: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

10.11.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI - Officielt certifikat-kursus (version 2.0)

Bliv kvalificeret som Preventive Controls Qualified Individual (PCQI) – en FDA-forudsætning for eksport til det amerikanske fødevaremarked.

Dato

11.11.2026

Sted

Middelfart