Ny portal skal hjælpe virksomheder i gang med cirkulær økonomi

Miljøstyrelsen har netop søsat et site, der skal assistere de mange danske smv’er, der gerne vil arbejde med den cirkulære økonomi. Rigtig mange vil nemlig gerne, de mangler bare viden.

Størstedelen af virksomhederne i Miljøstyrelsens undersøgelse ser økonomiske muligheder i den cirkulære økonomi. Den nye portal skal hjælpe dem med viden om området..

05.10.2017

CSR.dk

Cirkulær økonomi er efterhånden blevet et populært begreb at tage til sig som firma, og også et emne der fylder en del om her på CSR.dk. Populariteten er i den grad også aktuel blandt de små og mellemstore danske virksomheder; en undersøgelse fra Miljøstyrelsen viser således, at ni ud af 10 af smv’erne er positive over for cirkulær økonomi, og størstedelen arbejder allerede med området i hverdagen. 

Læs også: Folkemødedebatter: Cirkulær økonomi kræver samtænkning og nok også støtte

Alligevel er der mange virksomheder, der holder sig tilbage fra eksempelvis genanvendelse og kamp mod spild i produktionen, simpelthen fordi de mangler viden om emnet. Lidt over halvdelen af virksomhederne i Miljøstyrelsens undersøgelse mener, at de ikke ved nok om cirkulær økonomi til at anvende det i deres forretning.

Virksomhederne og den cirkulære økonomi

  • 29 procent af virksomhederne har hørt om begrebet cirkulær økonomi. Til sammenligning viste en tilsvarende undersøgelse fra Fortum, at kun 9 procent af de adspurgte danske virksomheder kendte til begrebet i 2016
  • 56 procent af virksomhederne har allerede i dag fokus på at reducere brugen af råstoffer/materialer, spild og affaldsmængder
  • 88 procent af virksomhederne har en positiv holdning til cirkulær økonomi
  • 51 procent af virksomhederne mener ikke, at de ved nok om cirkulær økonomi
  • 53 procent mener, at der ligger et forretningsmæssigt potentiale i cirkulær økonomi

Undersøgelsen er lavet af Epinion for Miljøstyrelsen i juni 2017 og bygger på besvarelser fra 610 små og mellemstore virksomheder.

Derfor har styrelsen netop lanceret portalen cirkulærvirksomhed.dk, der skal afhjælpe denne udfordring ved at samle al den relevante information, en interesseret virksomhed har brug for. Det kan fx være om, hvordan man gør sin produktion grønnere, og hvordan man kan bruge en grøn profil i markedsføringen af virksomheden.

Konkret indeholder portalen både fakta, værktøjer og cases, der kan tjene til inspiration. Det gælder fx firmaet Tier1asset, der refurbisher brugt IT-udstyr, primært computere, og firmaet Gamle Mursten, som genanvender byggematerialer, ligesom større aktører som Danish Crown er repræsenteret. Derudover kan man også finde information om de støttemuligheder der findes for virksomheder, som vil søge tilskud til cirkulære initiativer.

Læs også: De cirkulære anbefalinger – rodebunke eller ny dagsorden?

Blandt de adspurgte virksomheder i Miljøstyrelsens undersøgelse siger over halvdelen, at de ser et forretningsmæssigt potentiale i cirkulær økonomi, mens 40 procent mener, at anvendelse af cirkulær økonomi kan bidrage til at ruste virksomhederne bedre til fremtiden. 

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

28.10.2026CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

22.10.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Cars from Cars, Buildings from Buildings, Shoes from Shoes

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

CSR.dk

Ny international standard for verdensmålene med Danmark i front

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

29.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

29.10.2026

Sted

Fredericia