Ny ordning forener social og miljømæssig ansvarlighed

Byggekæden Bygma udvider deres take back-ordning så den både fremmer genanvendelse og gavner socialt udsatte.

Foto: 123rf.com.

14.11.2024

CSR.dk

Gennem et samarbejde med Kofoeds Skole i København kan Bygmas kunder nu donere resttræ fra byggepladser eller lagre til skolen. Træet bruges på skolens værksteder, hvor det hjælper socialt udsatte elever med at udvikle kompetencer, der kan bringe dem tættere på arbejdsmarkedet.

Skolen har et stort behov for materialer som fyr, eg, bøg og krydsfiner til deres træværksteder. Her forvandler eleverne det donerede træ til brugsgenstande som fuglehuse og insekthoteller, der sælges i skolens socialøkonomiske butikker.

Bygma fungerer som bindeled mellem deres kunder og Kofoeds Skole. Når en kunde ønsker at donere resttræ, sørger Bygma for, at materialerne nemt kan overføres til skolen.

Elnaz Ehsani, Bygmas klima- og bæredygtighedsdirektør, understreger værdien af samarbejdet:
”Vi er stolte af at kunne tilbyde en take back ordning, der både fremmer genanvendelse i byggebranchen og gør en forskel for mennesker, der har brug for støtte og muligheder. Vi ønsker at skabe værdi på flere niveauer – både for miljøet og for samfundet”, udtaler Elnaz Ehsani, klima- og bæredygtighedsdirektør i Bygma, i en pressemeddelelse.

Skaber værdi for alle

Ordningen er blandt andre blevet benyttet af byggefirmaet Enemærke & Petersen, der har doneret resttræ fra renoveringen af det tidligere DMI-hovedkontor – et projekt, der både skal DGNB Guld-certificeres og leve op til EU’s taksonomi-krav.

Ifølge Thea Hørlyk, byggeleder hos Enemærke & Petersen, fungerer ordningen som en naturlig forlængelse af renoveringens fokus på at genbruge og genanvende materialer og reducere miljøpåvirkningen. Hun uddyber:

”Sådanne ordninger er en proces, der kræver gensidig interesse fra alle involverede parter. I dette tilfælde er både vi, Kofoeds Skole og Bygma utrolig engagerede, hvilket gør samarbejdet problemfrit. Da der ikke er nogen omkostninger forbundet med det, er det en nem og enkel løsning for os. Hvis Kofoeds Skole ikke kan anvende vores øvrige restprodukter, træder Bygma til og hjælper med at finde andre passende take back-ordninger”, fortæller hun til Retail News

- lhs

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.02.2026CSR.dk

Vestas dropper klimaneutralitet i 2030 og halverer ambitionen

12.02.2026CSR.dk

Stigende CO2-udledninger hos Mærsk og Novo sår tvivl om 2030-mål

11.02.2026CSR.dk

Schweiz overhaler Danmark som verdensmester i økologi

09.02.2026CSR.dk

Mærsk dropper ESG-bonusser til ledere

09.02.2026CSR.dk

Økologiske varer bliver våben i supermarkedernes kamp om kunder

06.02.2026CSR.dk

Ny rapport: Klare prioriteringer giver plads til flere hensyn i arealomlægningen af Danmark

06.02.2026CSR.dk

Næstved vil gøre grønne valg synlige i butikker og spisesteder

06.02.2026CSR.dk

Dagrofa satser stort på bæredygtighedsprogram

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle