Ny miljøpris belønner partnerskab

Se kriterierne for to nye CSR-priser her. CSR Fonden, Syd Energi og Verdensnaturfonden står bag. Husk du skal indstille hurtigt. Allerede inden 15. august skal juryen ha' besked. Projektet handler i høj grad om at skabe synlighed om virksomhedernes gode resultater inden for partnerskaber og CO2-reduktion.

07.07.2011

CSR.dk

Alle kan frit indstille egen virksomhed, en anden virksomhed eller et projekt til en af de to nye CSR Awards. Den ene pris er en partnerskabspris, den anden en CO2-pris. Indstillingen foregår let via de elektroniske postkort, man finder på CSR Fondens hjemmeside: www.csrfonden.dk

Virksomheder kan indstille sig selv eller en anden virksomhed, som har fortjent at blive fremhævet og belønnet for sin indsats. Formålet er at fremhæve og belønne en indsats, som har fortjent det, og som kan inspirere andre til at gøre en CSR-indsats. Indstillingen til de to CSR-awards kan ske frem til 15. august 2011, hvorefter juryen vælger op til tre nominerede til hver pris. De endelige vindere bliver kåret ved gallashowet CSR Awards 2011, der finder sted i Sønderborg den 29. september 2011.

Energiselskabet SE (SYD ENERGI) opfordrer til, at virksomheder i hele landet bliver indstillet. De to nye miljø-awards er: CSR CLIMATE PARTNERSHIP og CSR CO2 REDUCTION.

CSR CLIMATE PARTNERSHIP
CSR Climate Partnership er en pris, der gives til et partnerskab mellem større og mindre danske virksomheder. Det kan være private og offentlige, fx institutioner, kommuner og styrelser, og organisationer som NGO'er og fagbevægelser, der arbejder sammen om at skabe nye koncepter eller samarbejdsmodeller til reduktion af CO2-udledning. Partnerskabet må også gerne involvere udenlandske parter, så længe der er en dansk organisation i partnerskabet. Vinderen opfylder et eller flere af disse kriterier:
• 1+1=3 Samarbejdets merværdi
• Nytænkning og innovation
• Gensidig nytteværdi for partnere og miljø

CSR CO2 REDUCTION
CSR CO2 Reduction er prisen til den danske virksomhed, der arbejder bedst med at reducere udledningen af drivhusgasser. Reduktionen kan for eksempel stamme fra energibesparelser eller investeringer i vedvarende energi. Det kan også være nye produkter eller services, der fører til betydelige reduktioner i udledning af drivhusgasser hos kunderne. Virksomheden skal have opstillet klare, konkrete mål, som hele organisationen arbejder for på en økonomisk bæredygtig måde. Indsatsen skal være forankret i virksomhedens samlede drift. Vinderen opfylder et eller flere af disse kriterier:
?• Konkrete mål
?• Dokumenterede resultater
?• Forankret i strategien
?• Målbare og lønsomme gevinster

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.02.2026CSR.dk

Danmark sakker bagud i globalt batteriboom

26.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Løftestang til en bedre arbejdsplads med ESG

26.02.2026CSR.dk

Danskerne spiser mere kød og mindre grønt trods kampagner

25.02.2026CSR.dk

Ekspert advarer: Klimakrisen må ikke drukne i andre kriser

24.02.2026CSR.dk

Regeringen lancerer klimatilpasningsplan til 14,9 milliarder kroner: Professor kalder det en begyndelse

24.02.2026Dansk Industri

Sponseret

Få en god start på jeres ESG arbejde

23.02.2026SUSTAINX ApS

Sponseret

De fleste danske virksomheder måler på ESG. Spørgsmålet er, om de også styrer efter det.

23.02.2026CSR.dk

Ekspert: Private initiativer driver ansvarlig skatteadfærd i erhvervslivet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Klimamål for SMV’er

Hvordan kommer man godt i gang med at sætte klimamål som SMV? Og hvordan arbejder man med at nå dem?

Dato

26.02.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

02.03.2026

Sted

Fredericia

Klimakampen ApS
Event
Klimakampen - Marts 2026

Klimakampen er en interaktiv kampagne, hvor kollegaer konkurrerer om at udføre klimavenlige handlinger. Kampagnen skaber engagement, styrker fællesskabet og gør det let for jeres organisation at handle på klimaforandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

00:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til ISO 20121 - Bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen.

På kurset Introduktion til bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen får du en grundlæggende forståelse for ISO 20121. Vi gennemgår udvalgte kapitler i standarden og drøfter betydningen af de enkelte krav. For at øge forståelsen indeholder kurset eksempler på, hvordan du omsætter kravene til praksis.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn