Ny miljøpris belønner partnerskab

Se kriterierne for to nye CSR-priser her. CSR Fonden, Syd Energi og Verdensnaturfonden står bag. Husk du skal indstille hurtigt. Allerede inden 15. august skal juryen ha' besked. Projektet handler i høj grad om at skabe synlighed om virksomhedernes gode resultater inden for partnerskaber og CO2-reduktion.

07.07.2011

CSR.dk

Alle kan frit indstille egen virksomhed, en anden virksomhed eller et projekt til en af de to nye CSR Awards. Den ene pris er en partnerskabspris, den anden en CO2-pris. Indstillingen foregår let via de elektroniske postkort, man finder på CSR Fondens hjemmeside: www.csrfonden.dk

Virksomheder kan indstille sig selv eller en anden virksomhed, som har fortjent at blive fremhævet og belønnet for sin indsats. Formålet er at fremhæve og belønne en indsats, som har fortjent det, og som kan inspirere andre til at gøre en CSR-indsats. Indstillingen til de to CSR-awards kan ske frem til 15. august 2011, hvorefter juryen vælger op til tre nominerede til hver pris. De endelige vindere bliver kåret ved gallashowet CSR Awards 2011, der finder sted i Sønderborg den 29. september 2011.

Energiselskabet SE (SYD ENERGI) opfordrer til, at virksomheder i hele landet bliver indstillet. De to nye miljø-awards er: CSR CLIMATE PARTNERSHIP og CSR CO2 REDUCTION.

CSR CLIMATE PARTNERSHIP
CSR Climate Partnership er en pris, der gives til et partnerskab mellem større og mindre danske virksomheder. Det kan være private og offentlige, fx institutioner, kommuner og styrelser, og organisationer som NGO'er og fagbevægelser, der arbejder sammen om at skabe nye koncepter eller samarbejdsmodeller til reduktion af CO2-udledning. Partnerskabet må også gerne involvere udenlandske parter, så længe der er en dansk organisation i partnerskabet. Vinderen opfylder et eller flere af disse kriterier:
• 1+1=3 Samarbejdets merværdi
• Nytænkning og innovation
• Gensidig nytteværdi for partnere og miljø

CSR CO2 REDUCTION
CSR CO2 Reduction er prisen til den danske virksomhed, der arbejder bedst med at reducere udledningen af drivhusgasser. Reduktionen kan for eksempel stamme fra energibesparelser eller investeringer i vedvarende energi. Det kan også være nye produkter eller services, der fører til betydelige reduktioner i udledning af drivhusgasser hos kunderne. Virksomheden skal have opstillet klare, konkrete mål, som hele organisationen arbejder for på en økonomisk bæredygtig måde. Indsatsen skal være forankret i virksomhedens samlede drift. Vinderen opfylder et eller flere af disse kriterier:
?• Konkrete mål
?• Dokumenterede resultater
?• Forankret i strategien
?• Målbare og lønsomme gevinster

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

21.10.2026ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

20.10.2026CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense