Ny måling: Klimakrisen rasler ned på danskernes bekymringsliste

Ifølge en ny Megafon-måling er danskerne blevet mindre bekymrede og konsekvenserne ved klimakrisen og mindre villige til at begrænse deres personlige CO2-aftryk siden 2022. Bolden er på politikernes banehalvdel, siger eksperter.

24.04.2025

CSR.dk

En ny måling fra Megafon viser, at danskernes bekymring for klimaforandringer er faldet siden 2022. 

Dengang var 60 procent enten helt eller overvejende enige i, at de var bekymrede for konsekvenserne ved klimaforandringer. I dag er det tal faldet til 52 procent. Samtidig er andelen af danskere, der er blevet mindre villige til at begrænse deres CO2-udledning, steget fra 2 procent i 2022 til 7 procent i 2025.

Særligt de yngre vælgere mellem 18 og 29 år er blandt dem, der i mindst grad føler et personligt ansvar for at bekæmpe klimaforandringer. Omvendt er det de 60-69-årige, der føler det største ansvar. 

En bemærkelsesværdig tendens ses også blandt de økonomisk bedst stillede. Hele 57 procent af dem, der har en årsindkomst mellem 900.000 og 999.999 kroner, er helt eller overvejende uenige i, at de vil gå markant ned i forbrug eller velstand af hensyn til klimaet.

En kritik af magthaverne

Ifølge Bente Halkier, professor og sociolog ved Københavns Universitet, bør målingen ikke tolkes som udtryk for, at danskerne er blevet ligeglade. I stedet ser hun resultaterne som en kritik af, at politikerne og de mest indflydelsesrige aktører ikke tager tilstrækkeligt ansvar:

”Hvis borgerne synes, at dem, der har større indflydelse, end de selv har, ikke gør noget ved klimakrisen, kan de blive opgivende”, siger hun til Politiken.

Ph.d. og klimapsykolog Andrea Veggerby Lind vurderer, at mange danskere allerede har ændret deres livsstil i det omfang, de finder realistisk, og nu efterspørger strukturelle forandringer:

”Vi har været igennem en bølge, hvor mange har forsøgt at skære ned på deres kødforbrug eller omlagt deres transportvaner, i det omfang de mener, det er overskueligt. Derfor er det naturligt, at man på et tidspunkt rammer en mur, hvor der er behov for strukturelle ændringer, der for eksempel gør det lettere at tage toget på ferie”, forklarer hun til Politiken.

Begge forskere peger på, at de 46 procent, der hverken er blevet mere eller mindre villige til at mindske udledningen, snarere udtrykker vedholdenhed end ligegyldighed. Det handler ikke om manglende vilje, men om en voksende erkendelse af, at det nu er politisk handling, der skal bære forandringen frem.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

31.08.2026CSR.dk

STARK: Nye EU-krav ændrer rollerne i byggebranchen

28.08.2026CSR.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 mia. euro kan blive grønnere – erhvervskoalition presser på

CSR.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 mia. euro kan blive grønnere – erhvervskoalition presser på

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Kan skolen bestemme over madpakken?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell Hotels gennemfører rokade blandt hoteldirektører

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell Hotel Aarhus

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

DTU
Efteruddannelse
Webteknologier

Vil du have kendskab til de mest aktuelle tilgange til udvikling af webbaserede systemer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at udvikle systemløsninger for din virksomhed.

Dato

02.09.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

03.09.2026

Sted

Fredericia

DTU
Efteruddannelse
Operations Management

Få kompetencerne til at optimere din virksomheds driftsprocesser og produktions-flows. Og skab mere værdi for virksomheden ved at planlægge og styre driftsopgaver mere effektivt.

Dato

03.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup