Ny indsats mod mandsdomineret investor-miljø

Projekt vil skaffe flere kvindelige angel investorer og bidrage til at skabe større kønsbalance i det danske investeringsmiljø, der i dag domineres tungt af mænd.

Foto: 123rf.com

03.09.2024

CSR.dk

Der er overvældende mange Y-kromosomer i det danske start-up-miljø. Og det begynder med de første investorer, såkaldte ”angel investorer”. Ni ud af ti angel investorer er således mænd. De investerer ca. seks procent af deres kapital i kun-kvindelige iværksætterteams og ca. 70-80 procent i kun-mandlige iværksætterteams.  

Og når 93 procent af opstartsvirksomheder modtager deres første eksterne investering fra angel investorer, så er det måske ikke så mærkeligt, at det kun er en fjerdedel af nye virksomheder, der stiftes af kvinder.  

Det vil et nyt projekt finansieret af Industriens Fond gøre noget ved. Med fire millioner kroner til projektet ”Et mere kønsbalanceret investeringsmiljø”, der løber frem til 2026. 

Vidensdeling og accelerator-program 

Aktiviteterne i projektet gennemføres af Angella Invest, som er en uddannelses- og communityplatform for investorer målrettet kvinder og nextgens:   

“Kvinder har stor interesse for at investere i opstartsvirksomheder – og i at investere sammen. Med udgangspunkt i vores erfaringer og viden kan vi med det nye projekt i endnu højere grad implementere målrettede indsatser, der kan sikre et stærkere og mere kønsbalanceret investormiljø i Danmark. I dag går vi glip af talent og vækstmuligheder, og det ønsker vi at ændre på” siger Kristine Leerbeck, der er founder og CEO i Angella Invest.

Det nye projekt skal sikre flere synligheds- og vidensdelingsindsatser, men også udvikling og gennemførelse af et nyt Angella Investor Accelerator-program, der skal styrke kompetencerne hos investorer og dermed sikre, at flere ‘kloge penge’ kan skabe værdi i dansk iværksætteri. 

Investor Accelerator programmet, der er den første af sin slags i Norden, vil koble teoretisk og praktisk uddannelse via investor-mentorordninger, samarbejde med venturefonde og øvrige aktører i det danske startup-økosystem. Programmet består af 10 uddannelsesdage og løbende check-ins over en 10 måneders periode. Her er ambitionen – udover flere, kvindelige angel investorer - også at uddanne flere ‘lead investorer’, som i dag er en mangelvare i startupmiljøet. 

Angella Invest blev etableret i 2022 og er Danmarks største fællesskab af kvindelige angel investorer. I foråret 2024 stod Angella Invest, Tænketanken Equalis og Industriens Fond bag det første, danske analysestudie af kvindelige angel investorer, "Women Angel Investor Report”

Til gavn for dansk erhvervsliv 

Projektet ”Et mere kønsbalanceret investeringsmiljø” er et ud af en stribe projekter, som Industriens Fond har søsat for at skabe mere diversitet i dansk erhvervsliv og dermed styrke dansk konkurrenceevne: 

 “Med projektet sætter vi ind et sted i økosystemet, der ikke får tilstrækkelig opmærksomhed i dag, nemlig investormiljøet. Ved at udklække flere kvindelige investorer og flere rollemodeller, er det forventningen, at vi også vil se flere kvinder inden for iværksætteri og i danske virksomhedsledelser til gavn for mere innovation og styrket konkurrenceevne,” siger udviklingsdirektør i Industriens Fond, Charlotte Kjeldsen Krarup.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

07.09.2026CSR.dk

Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner

28.08.2026CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

CSR.dk

En halv times daglig fysisk aktivitet kan forebygge alvorlig stress

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

En lille verden til forskel: Når børn, familier og lokalsamfund skaber forandring sammen

CSR.dk

Aldersdiskrimination på arbejdsmarkedet er steget markant

CSR.dk

Cabi vil geare SMV’er til fremtidens arbejdsmarked

Comwell Hotels

Sponseret

Faglighed, fællesskab og råvarer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Konference
HELLO! AI + Sustainability

At this HELLO! networking event, we once again bring together UN Global Compact participants, this time to explore how digital technologies, particularly AI, are beginning to shape the way companies work with sustainability in practice.

Dato

16.09.2026

Tid

08:30

Sted

Bryghusgade 8, 1473 København, Denmark

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

Hvordan arbejder man struktureret med miljøledelse? Hvordan bruger man ISO 14001 som et praktisk værktøj - ikke bare som dokumentation, men som et fundament for grøn drift, compliance og mindre risiko? På ISO 14001 Inspirationsseminar får du et klart overblik over standardens krav og muligheder, så du kan vurdere, hvor jeres organisation står i dag, og hvad der skal til for at komme videre.

Dato

17.09.2026

Sted

Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Supply chain og AI - kom hurtigere fra data til værdiskabende handling

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I kan styrke jeres supply chain og skabe bedre beslutninger, smartere processer, hurtigere eksekvering og øget konkurrencekraft – også i et usikkert marked.

Dato

17.09.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Webinar
CoP Food: Deep Dive Supplier dialogue workshop on South African Fruits

South Africa is a dominant fruit exporter in the global market, with the EU among its key export destinations. In Denmark, buyers of fresh and processed fruits are aware that fruit production is increasingly vulnerable to climate fluctuations, with less predictable harvests, droughts, floods and negative impacts on nature. Furthermore, food supply chains are often characterized by socio-economic challenges such as poverty and precarious conditions for workers.

Dato

17.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online