Ny indsats mod mandsdomineret investor-miljø

Projekt vil skaffe flere kvindelige angel investorer og bidrage til at skabe større kønsbalance i det danske investeringsmiljø, der i dag domineres tungt af mænd.

Foto: 123rf.com

03.09.2024

CSR.dk

Der er overvældende mange Y-kromosomer i det danske start-up-miljø. Og det begynder med de første investorer, såkaldte ”angel investorer”. Ni ud af ti angel investorer er således mænd. De investerer ca. seks procent af deres kapital i kun-kvindelige iværksætterteams og ca. 70-80 procent i kun-mandlige iværksætterteams.  

Og når 93 procent af opstartsvirksomheder modtager deres første eksterne investering fra angel investorer, så er det måske ikke så mærkeligt, at det kun er en fjerdedel af nye virksomheder, der stiftes af kvinder.  

Det vil et nyt projekt finansieret af Industriens Fond gøre noget ved. Med fire millioner kroner til projektet ”Et mere kønsbalanceret investeringsmiljø”, der løber frem til 2026. 

Vidensdeling og accelerator-program 

Aktiviteterne i projektet gennemføres af Angella Invest, som er en uddannelses- og communityplatform for investorer målrettet kvinder og nextgens:   

“Kvinder har stor interesse for at investere i opstartsvirksomheder – og i at investere sammen. Med udgangspunkt i vores erfaringer og viden kan vi med det nye projekt i endnu højere grad implementere målrettede indsatser, der kan sikre et stærkere og mere kønsbalanceret investormiljø i Danmark. I dag går vi glip af talent og vækstmuligheder, og det ønsker vi at ændre på” siger Kristine Leerbeck, der er founder og CEO i Angella Invest.

Det nye projekt skal sikre flere synligheds- og vidensdelingsindsatser, men også udvikling og gennemførelse af et nyt Angella Investor Accelerator-program, der skal styrke kompetencerne hos investorer og dermed sikre, at flere ‘kloge penge’ kan skabe værdi i dansk iværksætteri. 

Investor Accelerator programmet, der er den første af sin slags i Norden, vil koble teoretisk og praktisk uddannelse via investor-mentorordninger, samarbejde med venturefonde og øvrige aktører i det danske startup-økosystem. Programmet består af 10 uddannelsesdage og løbende check-ins over en 10 måneders periode. Her er ambitionen – udover flere, kvindelige angel investorer - også at uddanne flere ‘lead investorer’, som i dag er en mangelvare i startupmiljøet. 

Angella Invest blev etableret i 2022 og er Danmarks største fællesskab af kvindelige angel investorer. I foråret 2024 stod Angella Invest, Tænketanken Equalis og Industriens Fond bag det første, danske analysestudie af kvindelige angel investorer, "Women Angel Investor Report”

Til gavn for dansk erhvervsliv 

Projektet ”Et mere kønsbalanceret investeringsmiljø” er et ud af en stribe projekter, som Industriens Fond har søsat for at skabe mere diversitet i dansk erhvervsliv og dermed styrke dansk konkurrenceevne: 

 “Med projektet sætter vi ind et sted i økosystemet, der ikke får tilstrækkelig opmærksomhed i dag, nemlig investormiljøet. Ved at udklække flere kvindelige investorer og flere rollemodeller, er det forventningen, at vi også vil se flere kvinder inden for iværksætteri og i danske virksomhedsledelser til gavn for mere innovation og styrket konkurrenceevne,” siger udviklingsdirektør i Industriens Fond, Charlotte Kjeldsen Krarup.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.03.2026CSR.dk

Djøf: Stadig ikke ligeløn – kvinder halter op til 100.000 kroner efter mænd for samme arbejde

06.03.2026CSR.dk

Kun hver anden arbejdsgiver er forberedt på nye regler om løngennemsigtighed og ligeløn

CSR.dk

Fjerde år i træk: Änglamark opfattes som det mest bæredygtige brand

CSR.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2 i nyt partnerskab

CSR.dk

Ny analyse: Løngabet i finanssektoren er et strukturelt problem

Give Steel A/S

Sponseret

Theis får svejsetraileren til at rulle – og åbner nye døre

Give Steel A/S

Sponseret

NGO’er går sammen om at åbne dørene til arbejdsmarkedet

CSR.dk

Klimaeksperter: Europa skal ruste sig til op mod 3 graders opvarmning

CSR.dk

Europa-Parlamentet afviser kædeansvar trods bred enighed om problemer i byggebranchen

Søstrene Grene giver rekorddonation på to millioner kroner til PlanBørnefonden

CSR.dk

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene?

Dato

11.03.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ligestilling, Diversitet og Ledelsessystemet Introduktion til DS 5001 og ISO 30415

Ligestilling og diversitet er for alvor kommet på virksomhedernes dagsorden og flere studier peger på, at et strategisk fokus på emnet skaber robuste virksomheder, tilfredse medarbejdere og bedre bundlinjer. Med andre ord er der god grund til at have et stærkt fokus på diversitet, men hvordan får man hjulpet udviklingen og virksomhedskulturen i den rigtige retning.

Dato

12.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

12.03.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Seminar
AQAP Inspiration Seminar Online (English)

The NATO AQAP – Allied Quality Assurance Publications – 2000 series / AQAP-2110 inspiration seminar provides you with a fundamental understanding of the purpose, background, and content of the AQAP-2000 series standards and guides, including the AQAP-2110 standard, which is the certification wanted by the NATO defence organisations for its suppliers to be eligible to bid on defense contracts.

Dato

12.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

12.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle