Ny handlingsplan for virksomheders samfundsansvar

Fremover skal de største danske virksomheder også rapportere om menneskerettigheder og klimapåvirkning i årsrapporten. Det fremgår af regeringens nye handlingsplan for samfundsansvar.

26.03.2012

CSR.dk

På baggrund af anbefalinger fra Rådet for Samfundsansvar fremlagde Erhverv- og vækstminister Ole Sohn i sidste uge regeringens længe ventede handlingsplan for virksomhedernes samfundsansvar.

Et af hovedinitiativerne, som regeringen lancerer med den nye handlingsplan, er, at de 1100 største danske virksomheder nu også skal rapportere om menneskerettigheder og klimapåvirkning, når de rapporter om CSR i årsregnskabet.

”Samfundsansvar er et stadigt vigtigere parameter, når investorer, kunder og forbrugere skal træffe deres valg. Derfor vil vi gerne øge gennemsigtigheden af virksomhedernes samfundsansvar. Det skal ske ved at styrke informationen om menneskerettigheder og klimapåvirkning, så alle store virksomheder fremover også oplyser om de to områder i årsrapporten,” siger Ole Sohn om tiltaget.

Ny mæglings- og klageinstitution
Et andet væsentligt initiativ er etablering af en ny mæglings- og klageinstitution for ansvarlig virksomhedsadfærd. Institutionen skal bidrage til at finde løsninger og hjælpe ofre for krænkelser af for eksempel menneskerettigheder eller dårlige arbejdsmiljøforhold.

Mæglings- og klageinstitutionen skal, ifølge Ole Sohn, følge FNs retningslinjer om menneskerettigheder og erhvervsliv samt OECDs retningslinjer for multinationale selskaber.

”Jeg har store forventninger til mæglings- og klageinstitutionen og mener, at etableringen er helt afgørende for at sikre ansvarlig vækst i fremtiden. Og jeg vil gerne understrege, at Danmark bliver det første land, der lovfæster en sådan klageinstitution,” siger Ole Sohn.

Internationalt førende
Formand for Rådet for Samfundsansvar Mads Øvlisen gælder sig over, at regeringen har taget godt i mod anbefalingerne fra rådet.

”Jeg er glad for, at regeringen har valgt hurtigt at bakke op om arbejdet i Rådet for Samfundsansvar. Der er behov for en styrket indsats, hvis Danmark skal være internationalt førende på dette område. Jeg lægger særlig vægt på, at regeringen har afsat de nødvendige midler til at oprette en mæglings- og klageinstitution for ansvarlig virksomhedsadfærd. Det er et afgørende skridt til, at Danmark lever op til FN’s nye anbefalinger,” konstaterer Mads Øvlisen.

Regeringens fulde handlingsplan kan findes på Erhvervs- og vækstministeriets hjemmeside evm.dk.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.08.2026Daka Denmark A/S

Sponseret

Daka opnår D-mærket og styrker digital ansvarlighed i en kritisk forsyningskæde

24.08.2026CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Kan skolen bestemme over madpakken?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell Hotels gennemfører rokade blandt hoteldirektører

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Virksomheder skal navigere i et EU med nye prioriteter

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sustainable Summer Festival: Digital festival giver fagfolk ny viden i sommertempo

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 27. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

27.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup