Ny handlingsplan for virksomheders samfundsansvar

Fremover skal de største danske virksomheder også rapportere om menneskerettigheder og klimapåvirkning i årsrapporten. Det fremgår af regeringens nye handlingsplan for samfundsansvar.

26.03.2012

CSR.dk

På baggrund af anbefalinger fra Rådet for Samfundsansvar fremlagde Erhverv- og vækstminister Ole Sohn i sidste uge regeringens længe ventede handlingsplan for virksomhedernes samfundsansvar.

Et af hovedinitiativerne, som regeringen lancerer med den nye handlingsplan, er, at de 1100 største danske virksomheder nu også skal rapportere om menneskerettigheder og klimapåvirkning, når de rapporter om CSR i årsregnskabet.

”Samfundsansvar er et stadigt vigtigere parameter, når investorer, kunder og forbrugere skal træffe deres valg. Derfor vil vi gerne øge gennemsigtigheden af virksomhedernes samfundsansvar. Det skal ske ved at styrke informationen om menneskerettigheder og klimapåvirkning, så alle store virksomheder fremover også oplyser om de to områder i årsrapporten,” siger Ole Sohn om tiltaget.

Ny mæglings- og klageinstitution
Et andet væsentligt initiativ er etablering af en ny mæglings- og klageinstitution for ansvarlig virksomhedsadfærd. Institutionen skal bidrage til at finde løsninger og hjælpe ofre for krænkelser af for eksempel menneskerettigheder eller dårlige arbejdsmiljøforhold.

Mæglings- og klageinstitutionen skal, ifølge Ole Sohn, følge FNs retningslinjer om menneskerettigheder og erhvervsliv samt OECDs retningslinjer for multinationale selskaber.

”Jeg har store forventninger til mæglings- og klageinstitutionen og mener, at etableringen er helt afgørende for at sikre ansvarlig vækst i fremtiden. Og jeg vil gerne understrege, at Danmark bliver det første land, der lovfæster en sådan klageinstitution,” siger Ole Sohn.

Internationalt førende
Formand for Rådet for Samfundsansvar Mads Øvlisen gælder sig over, at regeringen har taget godt i mod anbefalingerne fra rådet.

”Jeg er glad for, at regeringen har valgt hurtigt at bakke op om arbejdet i Rådet for Samfundsansvar. Der er behov for en styrket indsats, hvis Danmark skal være internationalt førende på dette område. Jeg lægger særlig vægt på, at regeringen har afsat de nødvendige midler til at oprette en mæglings- og klageinstitution for ansvarlig virksomhedsadfærd. Det er et afgørende skridt til, at Danmark lever op til FN’s nye anbefalinger,” konstaterer Mads Øvlisen.

Regeringens fulde handlingsplan kan findes på Erhvervs- og vækstministeriets hjemmeside evm.dk.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.05.2026CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

08.05.2026CSR.dk

KLS PurePrint går foran på at forstå sin naturpåvirkning

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

Rema 1000 bliver første kæde i Danish Crowns nye klimaprogram

CBS Executive Fonden

Sponseret

Strategic Business Partnering

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Trends & Insights: Ethical AI & digital sustainability – how responsible is your data strategy?

CSR.dk

Alm. Brand Group vil nudge håndværkere til at vælge grønnere

CBS Executive Fonden

Sponseret

Pragmatic Innovation Management

CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Across Differences

CBS Executive Fonden

Sponseret

Forretningsdrevet ESG og Operationel Resiliens

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

13.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

18.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

18.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Cabi
Webinar
Er arbejdspladsen gearet til hele mennesker – også når livet rammer?

Flere arbejdspladser oplever, at medarbejderes private udfordringer påvirker deres trivsel og arbejdsevne. Det kan være som pårørende til en syg, forælder til et barn i mistrivsel, en skilsmisse eller en sen diagnose med ADHD eller autisme. Men er arbejdspladsen bygget til at rumme det hele menneske – også når livet rammer? Det får du viden om og inspiration til på dette gratis webinar.

Dato

18.05.2026

Tid

10:15

Sted

Online