Ny handlingsplan for virksomheders samfundsansvar

Fremover skal de største danske virksomheder også rapportere om menneskerettigheder og klimapåvirkning i årsrapporten. Det fremgår af regeringens nye handlingsplan for samfundsansvar.

26.03.2012

CSR.dk

På baggrund af anbefalinger fra Rådet for Samfundsansvar fremlagde Erhverv- og vækstminister Ole Sohn i sidste uge regeringens længe ventede handlingsplan for virksomhedernes samfundsansvar.

Et af hovedinitiativerne, som regeringen lancerer med den nye handlingsplan, er, at de 1100 største danske virksomheder nu også skal rapportere om menneskerettigheder og klimapåvirkning, når de rapporter om CSR i årsregnskabet.

”Samfundsansvar er et stadigt vigtigere parameter, når investorer, kunder og forbrugere skal træffe deres valg. Derfor vil vi gerne øge gennemsigtigheden af virksomhedernes samfundsansvar. Det skal ske ved at styrke informationen om menneskerettigheder og klimapåvirkning, så alle store virksomheder fremover også oplyser om de to områder i årsrapporten,” siger Ole Sohn om tiltaget.

Ny mæglings- og klageinstitution
Et andet væsentligt initiativ er etablering af en ny mæglings- og klageinstitution for ansvarlig virksomhedsadfærd. Institutionen skal bidrage til at finde løsninger og hjælpe ofre for krænkelser af for eksempel menneskerettigheder eller dårlige arbejdsmiljøforhold.

Mæglings- og klageinstitutionen skal, ifølge Ole Sohn, følge FNs retningslinjer om menneskerettigheder og erhvervsliv samt OECDs retningslinjer for multinationale selskaber.

”Jeg har store forventninger til mæglings- og klageinstitutionen og mener, at etableringen er helt afgørende for at sikre ansvarlig vækst i fremtiden. Og jeg vil gerne understrege, at Danmark bliver det første land, der lovfæster en sådan klageinstitution,” siger Ole Sohn.

Internationalt førende
Formand for Rådet for Samfundsansvar Mads Øvlisen gælder sig over, at regeringen har taget godt i mod anbefalingerne fra rådet.

”Jeg er glad for, at regeringen har valgt hurtigt at bakke op om arbejdet i Rådet for Samfundsansvar. Der er behov for en styrket indsats, hvis Danmark skal være internationalt førende på dette område. Jeg lægger særlig vægt på, at regeringen har afsat de nødvendige midler til at oprette en mæglings- og klageinstitution for ansvarlig virksomhedsadfærd. Det er et afgørende skridt til, at Danmark lever op til FN’s nye anbefalinger,” konstaterer Mads Øvlisen.

Regeringens fulde handlingsplan kan findes på Erhvervs- og vækstministeriets hjemmeside evm.dk.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

01.10.2026Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

Dansk Industri

Sponseret

Får I nok ud af de materialer, I allerede køber?

CSR.dk

Globalt er forbrugere mere bekymrede for klimaforandringer

CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves | Energy & Environment

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for energi og miljø.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart