Ny handlingsplan for virksomheders samfundsansvar

Fremover skal de største danske virksomheder også rapportere om menneskerettigheder og klimapåvirkning i årsrapporten. Det fremgår af regeringens nye handlingsplan for samfundsansvar.

26.03.2012

CSR.dk

På baggrund af anbefalinger fra Rådet for Samfundsansvar fremlagde Erhverv- og vækstminister Ole Sohn i sidste uge regeringens længe ventede handlingsplan for virksomhedernes samfundsansvar.

Et af hovedinitiativerne, som regeringen lancerer med den nye handlingsplan, er, at de 1100 største danske virksomheder nu også skal rapportere om menneskerettigheder og klimapåvirkning, når de rapporter om CSR i årsregnskabet.

”Samfundsansvar er et stadigt vigtigere parameter, når investorer, kunder og forbrugere skal træffe deres valg. Derfor vil vi gerne øge gennemsigtigheden af virksomhedernes samfundsansvar. Det skal ske ved at styrke informationen om menneskerettigheder og klimapåvirkning, så alle store virksomheder fremover også oplyser om de to områder i årsrapporten,” siger Ole Sohn om tiltaget.

Ny mæglings- og klageinstitution
Et andet væsentligt initiativ er etablering af en ny mæglings- og klageinstitution for ansvarlig virksomhedsadfærd. Institutionen skal bidrage til at finde løsninger og hjælpe ofre for krænkelser af for eksempel menneskerettigheder eller dårlige arbejdsmiljøforhold.

Mæglings- og klageinstitutionen skal, ifølge Ole Sohn, følge FNs retningslinjer om menneskerettigheder og erhvervsliv samt OECDs retningslinjer for multinationale selskaber.

”Jeg har store forventninger til mæglings- og klageinstitutionen og mener, at etableringen er helt afgørende for at sikre ansvarlig vækst i fremtiden. Og jeg vil gerne understrege, at Danmark bliver det første land, der lovfæster en sådan klageinstitution,” siger Ole Sohn.

Internationalt førende
Formand for Rådet for Samfundsansvar Mads Øvlisen gælder sig over, at regeringen har taget godt i mod anbefalingerne fra rådet.

”Jeg er glad for, at regeringen har valgt hurtigt at bakke op om arbejdet i Rådet for Samfundsansvar. Der er behov for en styrket indsats, hvis Danmark skal være internationalt førende på dette område. Jeg lægger særlig vægt på, at regeringen har afsat de nødvendige midler til at oprette en mæglings- og klageinstitution for ansvarlig virksomhedsadfærd. Det er et afgørende skridt til, at Danmark lever op til FN’s nye anbefalinger,” konstaterer Mads Øvlisen.

Regeringens fulde handlingsplan kan findes på Erhvervs- og vækstministeriets hjemmeside evm.dk.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

03.11.2026CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

03.11.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Trends & Insights: Sales & sustainability – how can ESG drive sales and commercial growth?

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Cars from Cars, Buildings from Buildings, Shoes from Shoes

ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

CSR.dk

Ny international standard for verdensmålene med Danmark i front

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Social bæredygtighed i facility management - fra strategi til praksis

Deltag og få indsigt i, hvordan organisationer kan arbejde mere strategisk og systematisk med social bæredygtighed i facility management. Få inspiration fra standarder og forskning, og hør erfaringer fra praksis.

Dato

04.11.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

05.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

05.11.2026

Sted

Odense