Ny forskning afdækker arbejdsulykker på certificerede arbejdspladser

En ny undersøgelse viser, at der generelt er godt styr på sikkerheden i virksomheder, som får certificeret arbejdsmiljøindsatsen. Men når virksomhederne får det officielle arbejdsmiljøcertifikat, fører det ikke nødvendigvis til yderligere nedbringelse af alvorlige arbejdsulykker.

Foto: Arkivfoto fra 123rf.com.

21.02.2025

CSR.dk

Har en virksomhed et arbejdsmiljøcertifikat hængende på væggen, er arbejdsmiljøindsatsen generelt allerede på et højere niveau end virksomheder uden certificering.

Det viser ny forskning fra Det National Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA), SDU og TeamArbejdsliv.

Her ses dog også, at risikoen for alvorlige arbejdsulykker ikke blev yderligere reduceret i tre år efter certificeringstidspunktet.

“Vores forskning viser, at det primært er de bedste arbejdspladser målt på forekomsten af arbejdsulykker, der bliver certificeret. Der er en sammenhæng mellem arbejdsmiljøcertificering og lavere risiko for arbejdsulykker, men ikke nødvendigvis en direkte sammenhæng”, siger seniorforsker på NFA Johnny Dyreborg, der står bag den nye forskningsartikel.

Allerede gode før certificering

De arbejdsmiljøcertificerede virksomheder havde 14 procent lavere risiko for alvorlige arbejdsulykker allerede to år inden certificeringen, i forhold til sammenlignelige virksomheder uden certificering.

“Det tyder på, at det er virksomheder med en lavere risiko for arbejdsulykker, der vælger at få certificeret deres arbejdsmiljøledelsessystem. Det kan både skyldes, at virksomhederne forbedrer deres sikkerhed i forberedelsen hen imod certificering, eller at de allerede havde en velfunderet systematisk arbejdsmiljøindsats, inden de valgte certificering”, siger Johnny Dyreborg.

Som en del af undersøgelsen har forskerne set på data for arbejdsulykker fra over 10.000 virksomheder i perioden 2010-2018.  

Handler om indsats før og efter

Den nye forskning er interessant for virksomhederne, da mange ifølge Johnny Dyreborg ser arbejdsmiljøcertificeringen som et redskab til at forbedre sikkerheden.

“Vores forskning peger på, at der skal være et vedvarende og systematisk fokus på arbejdsmiljøindsatsen – også i perioden efter en eventuel certificering – hvis vi skal nedbringe arbejdsulykkerne”, siger Johnny Dyreborg.

NFA udvikler løbende forskningsbaserede materialer og værktøjer til brug for arbejdsmiljøarbejdet på danske arbejdspladser. Det kan for eksempel være spørgeskemaer, procesguider og manualer.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.05.2026Dansk Standard

Sponseret

Overgangsalderen skal være et naturligt samtaleemne på arbejdspladsen

29.04.2026CSR.dk

Nu skal vi snakke om overgangsalder på arbejdspladsen

CSR.dk

Ny møbelbørs reducerer unødvendige nyindkøb markant

CSR.dk

Nu skal vi snakke om overgangsalder på arbejdspladsen

CSR.dk

Rockwool-fabrik vinder lokal pris for social ansvarlighed

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Deltag i nyt FN-program for ligestilling og diversitet

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

Give Steel A/S

Sponseret

Kristian former fremtidens smede – én lærling ad gangen

CSR.dk

Innovativt barselstiltag i købmandsbranchen giver hæder til CEO

CSR.dk

Ny forskning: Psykologisk tryghed giver ikke resultater i isolation

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

05.05.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

05.05.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart