Ny forskning afdækker arbejdsulykker på certificerede arbejdspladser

En ny undersøgelse viser, at der generelt er godt styr på sikkerheden i virksomheder, som får certificeret arbejdsmiljøindsatsen. Men når virksomhederne får det officielle arbejdsmiljøcertifikat, fører det ikke nødvendigvis til yderligere nedbringelse af alvorlige arbejdsulykker.

Foto: Arkivfoto fra 123rf.com.

21.02.2025

CSR.dk

Har en virksomhed et arbejdsmiljøcertifikat hængende på væggen, er arbejdsmiljøindsatsen generelt allerede på et højere niveau end virksomheder uden certificering.

Det viser ny forskning fra Det National Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA), SDU og TeamArbejdsliv.

Her ses dog også, at risikoen for alvorlige arbejdsulykker ikke blev yderligere reduceret i tre år efter certificeringstidspunktet.

“Vores forskning viser, at det primært er de bedste arbejdspladser målt på forekomsten af arbejdsulykker, der bliver certificeret. Der er en sammenhæng mellem arbejdsmiljøcertificering og lavere risiko for arbejdsulykker, men ikke nødvendigvis en direkte sammenhæng”, siger seniorforsker på NFA Johnny Dyreborg, der står bag den nye forskningsartikel.

Allerede gode før certificering

De arbejdsmiljøcertificerede virksomheder havde 14 procent lavere risiko for alvorlige arbejdsulykker allerede to år inden certificeringen, i forhold til sammenlignelige virksomheder uden certificering.

“Det tyder på, at det er virksomheder med en lavere risiko for arbejdsulykker, der vælger at få certificeret deres arbejdsmiljøledelsessystem. Det kan både skyldes, at virksomhederne forbedrer deres sikkerhed i forberedelsen hen imod certificering, eller at de allerede havde en velfunderet systematisk arbejdsmiljøindsats, inden de valgte certificering”, siger Johnny Dyreborg.

Som en del af undersøgelsen har forskerne set på data for arbejdsulykker fra over 10.000 virksomheder i perioden 2010-2018.  

Handler om indsats før og efter

Den nye forskning er interessant for virksomhederne, da mange ifølge Johnny Dyreborg ser arbejdsmiljøcertificeringen som et redskab til at forbedre sikkerheden.

“Vores forskning peger på, at der skal være et vedvarende og systematisk fokus på arbejdsmiljøindsatsen – også i perioden efter en eventuel certificering – hvis vi skal nedbringe arbejdsulykkerne”, siger Johnny Dyreborg.

NFA udvikler løbende forskningsbaserede materialer og værktøjer til brug for arbejdsmiljøarbejdet på danske arbejdspladser. Det kan for eksempel være spørgeskemaer, procesguider og manualer.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.05.2026Comwell Hotels

Sponseret

Comwell sætter fokus på usynlige handicap med Solsikkesnoren

19.05.2026CSR.dk

Overgangsalder bliver bedre med vejledning

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

CSR.dk

FødevareBanken og Salling Group vil have hele landet med på deres model for madspild

Dansk Standard

Sponseret

Arbejdspladser med fokus på neurodiversitet styrker forretningen

Dansk Standard

Sponseret

Overgangsalderen skal være et naturligt samtaleemne på arbejdspladsen

Dansk Erhverv

Sponseret

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Tænketanken EQUALIS

CSR.dk

Nu skal vi snakke om overgangsalder på arbejdspladsen

Sex & Samfund

Sponseret

Teknologi kan styrke sundhed og frihed – men kun hvis rettighederne følger med

Cabi

Sponseret

Små greb kan mindske frafald blandt lærlinge i anlægsgartnerbranchen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

27.05.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

27.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Internal Auditor Training

The aim of the course is to provide you with knowledge of the entire audit process and plenty of practice in delivering effective internal audits that create value for the organization.

Dato

28.05.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Konference om HR-jura og ansættelsesret

I samarbejde med Accura og SIRIUS Advokater byder JUC velkommen til årets store konference om HR-jura og ansættelsesret. Med fokus på temaer som løngennemsigtighed, jura og ledelse i forbindelse med masseafskedigelser, hjemmearbejde og neurodivergens på arbejdsmarkedet.

Dato

28.05.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Spectrum Kalvebod Brygge 10, 6. sal 1560 København V