Ny efteruddannelse skal få B Corp-certificeringer endnu bredere ud i Danmark

Til efteråret lancerer Erhvervsakademi Aarhus sammen med B Corp Nordic et uddannelsesforløb der klæder virksomheder på til at opnå en af de mest krævende og omtalte certificeringer i verden.

Foto: Erhvervsakademi Aarhus.

10.08.2023

CSR.dk

Med det nye diplomfag ‘Impact Manager’ vil Erhvervsakademi Aarhus i samarbejde med B Corp Nordic klæde små og mellemstore virksomheder på til det omfattende arbejde med at opnå en B Corp-certificering. Certificeringen kan ifølge partnere bag diplomfaget sammenlignes med en Michelinstjerne indenfor ansvarlig virksomhedsdrift.

Forløbet varer syv undervisningsdage plus eksamen og har studiestart første gang 25. oktober 2023.

B Corp-eksperter underviser
På verdensplan er der 7.100  B corp-certificerede virksomheder og  i Danmark mere end 75. Det er blandt andre OKNygaard, Fredericia Furniture, Horn Bordplader, Meyers, Aarstiderne, TAKT, Rudolph Care, Sinatur Hoteller, Ganni og Too Good To Go. Flere end 50 andre danske virksomheder er netop nu i gang med certificeringen.

B Corp Nordic underviser allerede i B Impact Assessment, der er udgangspunkt for B Corp-certificering, og ved at udbyde forløbet i samarbejde med en statsgodkendt, akkrediteret uddannelsesinstitution vil flere kunne blive opkvalificeret på et højere niveau.

”Ambitionen er nå endnu bredere ud i dansk erhvervsliv, så endnu flere kan komme i gang med at måle og validere social, klima- og miljømæssig impact og arbejde med veje til forbedring, der øger værdiskabelse for mennesker, samfund og planet,” siger grundlægger og direktør i B Corp Nordic Nille Skalts.

”I fremtiden skal virksomheder arbejde meget mere struktureret med ansvarlighed. De skal bygge forretningsmodeller, der skaber impact for samfund og planet. De skal måle og veje den værdi, de skaber for alle interessenter, ikke blot aktionærerne. De skal validere den, de skal skabe løbende forbedringer og de skal være transparent om både hvor de skaber og hvor de forringer værdi for samfund og planet,” siger hun.

Nille Skalts og organisationens Head of Impact & Growth Steffen Kallehauge vil undervise på forløbet sammen med virksomhedsledere, bl.a. impact manager Mia Møgelgaard fra Fritz Hansen, der alle har arbejdet med den krævende certificering.

Kørekort til effektive værktøjer 
På uddannelsen lærer man om forskellige produktcertificeringer og får det store kørekort til at arbejde med det såkaldte ’B Impact Assessment’. Det er et omfattende, effektivt værktøj, udviklet af B Corp-bevægelsen, til at måle en virksomheds positive værdiskabelse for alle interessenter og arbejde med løbende forbedring.

”Ofte har virksomhederne allerede en god praksis på flere områder, men vi kigger med et 360 graders blik som gør, at det ofte er nødvendigt at ændre ikke blot politikker og processer, men dele af forretningsmodellen for at imødekomme de høje standarder for B Corp-certificering,” fortæller Nille Skalts.

”At blive B Corp er ikke let, undervejs i processen forpligter alle i organisationen sig til at skabe en virksomhed, der er centreret omkring at gøre en positiv forskel,” tilføjer hun.

Åbent hus til september
Tirsdag den 12. september 2023 fra kl. 16-18 i Aarhus inviterer Erhvervsakademi Aarhus og B Corp Nordic interesserede indenfor til en introduktion til B Corp-certificeringen og arbejdet med ansvarlig virksomhedsdrift. Læs mere og tilmeld dig her.

Der er studiestart den 25. oktober 2023.

Læs mere og tilmelding her:
 

- EHS

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

23.12.2025CSR.dk

Ny undersøgelse: Kultursektoren efterlyser regulering for at lave grøn omstilling

23.12.2025CSR.dk

Saint-Gobain vil sende størstedelen af medarbejderne på klimakursus

22.12.2025CSR.dk

Trods udskudte krav: Virksomhed bruger ESG som strategisk løftestang for vækst

22.12.2025CSR.dk

EU lemper grønne krav til bilindustrien: ”En bjørnetjeneste”

19.12.2025CSR.dk

Bæredygtighed i 2026: Hvad sker der nu?

19.12.2025CSR.dk

Ny undersøgelse rejser alvorlig tvivl om Bovaers effekt på dyrevelfærden

19.12.2025CSR.dk

DI: Kommuner kan sætte turbo på den grønne omstilling gennem offentlige indkøb

18.12.2025CSR.dk

Ny national plan skal styrke naturnær turisme i Danmark

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

06.01.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J