Ny bog advarer: Bæredygtighed kan ikke stå alene

På baggrund af omfattende forbrugerundersøgelser vil ny bog forklare virksomheder den rette vej til forbrugernes grønne hjerter.

18.11.2024

CSR.dk

”Bæredygtighed er godt på vej til at blive den næste globale megatrend”.

Sådan skriver Nicolai Broby Eckert, senior partner & co-head Nordics i Simon-Kucher og Caroline Kastbjerg, senior manager i Simon-Kucher i deres indlæg i Børsen.

Anledningen er deres nye bog ”The Demand Revolution”, hvor de vil vejlede virksomheder, så potentialet i den bæredygtige forbrugsbølge kan realiseres.

Hvad er problemet?

Indtil videre peger forfatterne på, at virksomheder har forsøgt at sælge grønne varer til forbrugere alene i kraft af, at de er grønne. Dette er ifølge forfatterne en illusion og kan få store konsekvenser for både virksomhedernes omsætning og image.

Illusionen fører til produktudvikling, hvor virksomheder tror, at forbrugere vil gå på kompromis med kvalitet og funktionalitet. Svaret fra bogen er ret enkelt: Det vil de ikke.

Ifølge forfatterne vil forbrugerne i stedet efterspørge reelle bæredygtige produkter og ydelser, hvor kvalitet, bæredygtighed og funktionalitet skal sameksistere.

Kravene fra forbrugere

På baggrund af en lang række undersøgelser af forbrugere identificerer bogen en række konkrete områder, hvor erhvervslivet er nødt til at reagere for at være med på bølgen.

  1. Modstanden mod engangsemballage, især plastik
  2. Bevidstheden om madspild og krav om individuelt tilpassede portioner
  3. At klimahensyn sættes højere end økologi
  4. Mere bevidste købsbeslutninger giver stigende krav om transparens

Ifølge Nicolai Broby Eckert og Caroline Kastbjerg er vi ved en skillevej: Lytter erhvervslivet til forbrugerne bliver bæredygtighed en ny global megatrend, og hvis ikke kan konsekvensen blive en bæredygtighedstræthed, som kun kan være dårligt nyt.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

04.11.2026CSR.dk

Mange nye millioner til mere plante-rig fødevaresektor

04.11.2026CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

MäRK

Sponseret

Selvom ESG-samtalen er forstummet, er B Corp stadig relevant

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Cars from Cars, Buildings from Buildings, Shoes from Shoes

ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle