Ny bog advarer: Bæredygtighed kan ikke stå alene

På baggrund af omfattende forbrugerundersøgelser vil ny bog forklare virksomheder den rette vej til forbrugernes grønne hjerter.

18.11.2024

CSR.dk

”Bæredygtighed er godt på vej til at blive den næste globale megatrend”.

Sådan skriver Nicolai Broby Eckert, senior partner & co-head Nordics i Simon-Kucher og Caroline Kastbjerg, senior manager i Simon-Kucher i deres indlæg i Børsen.

Anledningen er deres nye bog ”The Demand Revolution”, hvor de vil vejlede virksomheder, så potentialet i den bæredygtige forbrugsbølge kan realiseres.

Hvad er problemet?

Indtil videre peger forfatterne på, at virksomheder har forsøgt at sælge grønne varer til forbrugere alene i kraft af, at de er grønne. Dette er ifølge forfatterne en illusion og kan få store konsekvenser for både virksomhedernes omsætning og image.

Illusionen fører til produktudvikling, hvor virksomheder tror, at forbrugere vil gå på kompromis med kvalitet og funktionalitet. Svaret fra bogen er ret enkelt: Det vil de ikke.

Ifølge forfatterne vil forbrugerne i stedet efterspørge reelle bæredygtige produkter og ydelser, hvor kvalitet, bæredygtighed og funktionalitet skal sameksistere.

Kravene fra forbrugere

På baggrund af en lang række undersøgelser af forbrugere identificerer bogen en række konkrete områder, hvor erhvervslivet er nødt til at reagere for at være med på bølgen.

  1. Modstanden mod engangsemballage, især plastik
  2. Bevidstheden om madspild og krav om individuelt tilpassede portioner
  3. At klimahensyn sættes højere end økologi
  4. Mere bevidste købsbeslutninger giver stigende krav om transparens

Ifølge Nicolai Broby Eckert og Caroline Kastbjerg er vi ved en skillevej: Lytter erhvervslivet til forbrugerne bliver bæredygtighed en ny global megatrend, og hvis ikke kan konsekvensen blive en bæredygtighedstræthed, som kun kan være dårligt nyt.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.06.2025CSR.dk

Eksperter advarer: Grøn fjernvarme er en illusion

06.06.2025CSR.dk

Danske virksomheder arbejder seriøst - og bøvler med - ESG

06.06.2025CSR.dk

Komfort over klima: Virksomheder ignorerer klimaaftryk fra rejser

06.06.2025CSR.dk

Nyt liv til gamle biler: Toyota åbner europæisk genbrugsfabrik

05.06.2025CSR.dk

Grøn magt i Danmark er i erhvervslivets hænder

04.06.2025CSR.dk

Organisationen bag klimamålenes guldstandard vil stramme kravene

02.06.2025CSR.dk

Naturen som juridisk person: En ny tilgang til miljøbeskyttelse

02.06.2025CSR.dk

Teknologivirksomhed planter nyt liv baghaven

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
SustainImpact ApS
Kursus
Business Cases 2.0 - Aarhus

SustainImpact tilbyder Business Case 2.0 kursus gennem vores langvarige samarbejdspartner Faarup & Partners. Traditionelt har man besluttet om projekter ud fra et snævert fokus på økonomi og tid. Fremadrettet er der brug for i langt højere grad at indtænke værdi i et bredere perspektiv, så man sikrer, at de bedste løsninger bliver valgt. Vi kalder denne tilgang for Business Cases 2.0.

Dato

03.06.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

11.06.2025

Sted

Odense

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Aros Business Academy
Kursus
Fra CSRD til VSME – Skab overblik og struktur i din rapportering

Tag på kursus i EU’s nye rapporteringsdirektiv om bæredygtighed! Og kom godt i gang med CSRD-arbejdet allerede nu.

Dato

11.06.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København