Nu skal Pandoras smykker fremstilles af genvundet sølv og guld

I 2025 er det slut med at bruge sølv og guld fra miner hos Pandora. Fremover skal de udelukkende produceres af genbrugskilder.

Foruden brug af genbrugsmetaller, stræber Pandora efter at blive total CO2-neutral inden 2025..

03.06.2020

CSR.dk

Pandora har netop annonceret, at selskabet agter at opgive brug af sølv og guld fra miner til sine smykker inden 2025. I stedet skal metallerne komme fra genbrugte ressourcer. Pandora regner med at dette vil reducere CO2-udledningen med to-tredjedele for sølv og mere end 99 procent for guld.

”Vi ønsker at hjælpe med at udvikle en mere ansvarlig måde at skabe overkommelig luksus, og forhindre, at disse metaller ender i deponeringsanlæg. Vi ønsker at gøre vores del for at opbygge en mere cirkulær økonomi”, siger administrerende direktør hos Panduro, Alexander Lacik.

I dag er 71 procent af det sølv og guld, der bruges i selskabets smykker, genbrugt. At omstille til genbrugt sølv og gold kan minimere udledningen af drivhusgasser, vandforbrug og andre miljømæssige påvirkninger, da det at genanvende metaller kræver færre ressourcer end at mine efter nye.

Læs også: Fire danske virksomheder ligger i top på klimaindsats

Derudover går det ikke udover metallets kvalitet eller brugbarhed, fastslår Pandora-chefen.

Beslutningen om brug af genbrugsmetaller følger Pandoras klimaplan, der blev annonceret i januar i år. I 2020 vil Pandora bruge 100 procent vedvarende energi hos sine to smykkefabrikker i Thailand og inden 2025 sigter selskabet efter at være klimaneutral på tværs af forretningsaktiviteterne.

Pandora har derudover tilsluttet sig ’Science Based Targets-Initiative’ (SBTI) - et multistakeholderinitiativ, som hjælper virksomheder med at sætte klimamål i tråd med Paris-aftalen - og vil offentliggøre en plan næste år for at reducere kulstofemissioner i sin fulde værdikæde, i overensstemmelse med det mål, Pandora har fået godkendt af SBTI.

Beslutningen om udelukkende at bruge genbrugssølv og -guld vil dække over Panduros smykker, hvor metallerne indgår.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

07.09.2026DTU

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

07.09.2026DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

DTU

Sponseret

Stærk ledelse er afgørende for succesfulde forandringer

DTU

Sponseret

Når AI bliver en del af beslutningsrummet

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

Dansk Industri

Sponseret

Når grøn omstilling bliver god forretning

CSR.dk

Er resilience det nye bæredygtighed? Ikke helt

Troldtekt A/S

Sponseret

Cradle to Cradle: Troldtekt får guld efter skærpet standard

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DTU
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

På kurset, som også er et diplommodul, vil du få forståelse for sammenhængen mellem kvalitetsstyring af produkter og services og virksomhedens drift.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods