Nu går Det Grønne Forskernetværk i luften

Der var mere end fuldt hus, da forskere fra landets universiteter inviterede til lanceringen af Det Grønne Forskernetværk – et netværk, der skal styrke deres stemme i den offentlige debat, presse universiteter mod en grønnere retning og etablere nye indbyrdes samarbejder.

Under oplægget ytrerede flere bekymringer for, at deres forskning bliver stempler som ikkevidenskabeligt. Arkivfoto..

30.03.2023

CSR.dk

Mandag kunne Mads Ejsing, postdoc ved Institut for Statskundskab på Københavns Universitet og en af initiativtagerne, byde omkring 100 forskere velkommen til lanceringen af Det Grønne Forskernetværk i Læderstræde København.

Et netværk, der ifølge Ejsing ikke kunne kickstartes på et mere relevant tidspunkt taget Klimrådet og FN’s seneste, nedslående rapporter taget i betragtning.

Netværket har nemlig til formål at stille spørgsmålstegn ved, hvilken funktion klimaforskere har i samfundet, når det kommer til kampen mod klimaforandringer. Det skriver Uniavisen, som var til stede under offentliggørelsen.

Læs også: Forskere bruger AI til at få viden om bæredygtig kost på Twitter

”Skal vi bare leve op til det klassiske forskerideal om at levere viden, eller skal vi som dem, der ved mest om emnet også tage et ansvar for, hvad vi stiller op med den,” sagde Mads Ejsing blandt andet ifølge Uniavisen.

Målet for det nye netværk er derfor at opstille et rum til klimaforskere og deres stemme i den offentlige debat, opsætte nye forskningssamarbejder – gerne på tværs af universiteter – og presse landets universiteter til at blive grønnere.

Bekymringer blev luftet
Under annonceringen blev det også gjort klart, at forskerne har flere refleksioner i forhold til deres virke – især i forbindelse med at blive aktivistisk forsker og frygten for at blive reduceret som venstreorienterede.

Læs også: Forskere protesterer mod EU: Lad være med at ofre den grønne omstilling

”Vi vil uundgåeligt møde modstand og blive sat i kasser, når vi blander os i debatten. Mine kollegaer frygter at blive stemplet som politiske, fordi det for mange er ensbetydende med ikkevidenskabelige. Men vi må kæmpe for, at vi kan forblive troværdige, selv om vi også forholder os til vores viden,” fortalte en af forskerne ifølge Uniavisen.

Det er alle tanker og overvejelser, som Mads Ejsing håber, at netværket kan afhjælpe.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.05.2026CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

18.05.2026Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

CSR.dk

FødevareBanken og Salling Group vil have hele landet med på deres model for madspild

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

Dansk Retursystem

Sponseret

EU's krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

27.05.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

27.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Internal Auditor Training

The aim of the course is to provide you with knowledge of the entire audit process and plenty of practice in delivering effective internal audits that create value for the organization.

Dato

28.05.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Konference om HR-jura og ansættelsesret

I samarbejde med Accura og SIRIUS Advokater byder JUC velkommen til årets store konference om HR-jura og ansættelsesret. Med fokus på temaer som løngennemsigtighed, jura og ledelse i forbindelse med masseafskedigelser, hjemmearbejde og neurodivergens på arbejdsmarkedet.

Dato

28.05.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Spectrum Kalvebod Brygge 10, 6. sal 1560 København V