Nu går Det Grønne Forskernetværk i luften

Der var mere end fuldt hus, da forskere fra landets universiteter inviterede til lanceringen af Det Grønne Forskernetværk – et netværk, der skal styrke deres stemme i den offentlige debat, presse universiteter mod en grønnere retning og etablere nye indbyrdes samarbejder.

Under oplægget ytrerede flere bekymringer for, at deres forskning bliver stempler som ikkevidenskabeligt. Arkivfoto..

30.03.2023

CSR.dk

Mandag kunne Mads Ejsing, postdoc ved Institut for Statskundskab på Københavns Universitet og en af initiativtagerne, byde omkring 100 forskere velkommen til lanceringen af Det Grønne Forskernetværk i Læderstræde København.

Et netværk, der ifølge Ejsing ikke kunne kickstartes på et mere relevant tidspunkt taget Klimrådet og FN’s seneste, nedslående rapporter taget i betragtning.

Netværket har nemlig til formål at stille spørgsmålstegn ved, hvilken funktion klimaforskere har i samfundet, når det kommer til kampen mod klimaforandringer. Det skriver Uniavisen, som var til stede under offentliggørelsen.

Læs også: Forskere bruger AI til at få viden om bæredygtig kost på Twitter

”Skal vi bare leve op til det klassiske forskerideal om at levere viden, eller skal vi som dem, der ved mest om emnet også tage et ansvar for, hvad vi stiller op med den,” sagde Mads Ejsing blandt andet ifølge Uniavisen.

Målet for det nye netværk er derfor at opstille et rum til klimaforskere og deres stemme i den offentlige debat, opsætte nye forskningssamarbejder – gerne på tværs af universiteter – og presse landets universiteter til at blive grønnere.

Bekymringer blev luftet
Under annonceringen blev det også gjort klart, at forskerne har flere refleksioner i forhold til deres virke – især i forbindelse med at blive aktivistisk forsker og frygten for at blive reduceret som venstreorienterede.

Læs også: Forskere protesterer mod EU: Lad være med at ofre den grønne omstilling

”Vi vil uundgåeligt møde modstand og blive sat i kasser, når vi blander os i debatten. Mine kollegaer frygter at blive stemplet som politiske, fordi det for mange er ensbetydende med ikkevidenskabelige. Men vi må kæmpe for, at vi kan forblive troværdige, selv om vi også forholder os til vores viden,” fortalte en af forskerne ifølge Uniavisen.

Det er alle tanker og overvejelser, som Mads Ejsing håber, at netværket kan afhjælpe.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.04.2026CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

10.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

14.04.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Erhverv
Morgenmøde
Morgenmøde biodiversitet - Afhængigheder og muligheder

Biodiversitetskrisen er også en forretningsrisiko. Kom og få indblik i IPBES’ seneste rapport ”Business and Biodiversity assessment” og hør fra den danske IPBES-repræsentant, hvad det betyder for erhvervslivet. Du bliver også inspireret af tre virksomheder, der fortæller, hvordan de arbejder med biodiversitet i praksis.

Dato

14.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Erhverv, Børsgade 4, Tietgenhus, 1215 København

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an

Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

14.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Leverandørsamarbejde som løftestang for dit klimaregnskab

Mange virksomheder arbejder med klimaregnskab, men mangler indsigt i værdikædens udledninger og de tilhørende reduktionspotentialer. Leverandørsamarbejde er en central del af løsningen. I dette webinar sætter vi fokus på, hvordan samarbejdet med leverandører og anvendelsen af leverandørdata kan skabe større transparens i værdikæden og danne grundlag for at identificere og realisere reduktioner. Den 14. april vil Partner Kristian Danielsen sammen med Hans-Jørgen Fangel og Laila Møller Christensen fra 2-Connect dele erfaringer fra praksis og give indblik i, hvordan virksomheder arbejder med leverandørdata og samarbejder om at omsætte indsigt til konkrete reduktionstiltag. Du får konkrete perspektiver på, hvordan leverandørsamarbejde kan styrke datagrundlaget og understøtte arbejdet med reduktioner i klimaregnskabet.

Dato

14.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams