Nu åbner årets ansøgningsrunde til H&M’s Global Change Award

Med den tredje udgave af den årlige Global Change Award kan iværksættere med innovative idéer til en mere bæredygtig modeindustri få del i et legat på en million euro samt et skræddersyet acceleratorprogram.

Til at udpege de fem vindere af H&M's Global Change Award har fonden udvalgt et ekspertpanel med dybdegående viden inden for mode, miljø, cirkularitet og innovation. Her ses en gruppe tidligere vindere. Foto: H&M.

14.09.2017

CSR.dk

Så er det nu, du skal gribe chancen, hvis du vil være blandt de fem, der får H&M’s Global Change Award og dermed del i et legat på en million euro samt et skræddersyet acceleratorprogram, som tilbyder uvurderlig indsigt i modeindustrien.

Sidste år fik man mere end 2.800 ansøgninger ind fra 130 lande. Ansøgningsrunden løber i år fra den 13. september til den 31. oktober.

Global Change Award er en af verdens største konkurrencer for innovative idéer, som stadig er på et tidligt stadie inden for kategorierne klimapositivitet, digitalisering og spild.

Tidsplan for Global Change Award

Den 13. september, 2017 – 31. oktober, 2017: Ansøg på globalchangeaward.com.

Den 1. november, 2017 – 1. marts, 2018: Screening og udvælgelse.

Den 12. marts, 2018 – 16. marts, 2018:
Onlineafstemning på globalchangeaward.com.

Den 20. marts, 2018: Prisuddeling, Stockholm.

Den 20. marts, 2018 – 20. marts, 2019: Mentorforløb.

Sidste års vindere deltog blandt andet med læder lavet af resterne fra vinproduktion, klimapositiv nylon lavet af vand, planterester og solenergi samt digitale tråde, vævet ind i tekstiler for at lette genbrugsprocessen.

Vil påvirke modeindustrien i en positiv retning
Selvom det er H&M Foundation, der står bag konkurrencen, slutter fondens involvering i vindernes projekter, når året er omme, og innovationsforløbet er afsluttet.

Fonden får nemlig ingen penge eller rettigheder til hverken idéer eller materialer - det overordnede mål er blot at påvirke modeindustrien i en positiv retning:

”Global Change Award er en positiv drivkraft i modeindustrien. Den har vist sig at være en god katalysator for vinderne. Ved at tilbyde støtte og adgang til et værdifuldt netværk kan de få deres innovative idéer på markedet meget hurtigere. Jeg er virkelig nysgerrig på, hvilke ansøgninger vi vil få ind denne gang”, siger Karl-Johan Persson, der er bestyrelsesmedlem i H&M Foundation og CEO i H&M group.

Bliver en del af etårigt acceleratorprogram
Til at udpege de fem vindere af konkurrencen har H&M udvalgt et ekspertpanel med dybdegående viden inden for mode, miljø, cirkularitet og innovation.

Derefter er det op til offentligheden at vurdere, hvordan legatet på en million euro skal fordeles. Ud over at kunne dele legatet vil alle fem vindere også blive en del af et etårigt acceleratorprogram. Det byder blandt andet på en tur til Stockholm, New York og Shanghai.

Læs også: H&M Foundation investerer i fremtidens mode

Programmet udbydes af H&M Foundation i partnerskab med Accenture, et internationalt strategi- og konsulentfirma, samt KTH Royal Institute of Technology i Stockholm, der er et af Europas førende tekniske universiteter.

- EL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

19.11.2025CSR.dk

Business casen for bæredygtighed – hvad betyder det?

19.11.2025CSR.dk

Trods lettere regler investerer kommunerne stadig ikke i solceller

18.11.2025CSR.dk

Danmark står uden for ny grøn koalition for skat på privatfly

18.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab førte til 40 tons mindre plastspild om året hos CK Produktion

18.11.2025Valified

Sponseret

Bestyrelsens blinde vinkel: ESG er ikke så komplekst, som mange tror

17.11.2025CSR.dk

Danske virksomheder vil koble klima med sikkerhed og uafhængighed på COP30

14.11.2025CSR.dk

Grøn strøm fra den rådne banan: Der skal være mere inddragelse

14.11.2025CSR.dk

Ørsted fuldender sin grønne omstilling: 98 procent lavere CO2-udledning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Kom godt i gang med ESG og arbejdet med bæredygtighed i praksis - Århus

Dette arrangement har til formål at hjælpe små og mellemstore virksomheder, der gerne vil i gang med at lave en ESG-opgørelse eller allerede har taget de første skridt mod bæredygtighed, men har behov for konkrete værktøjer, viden og sparring for at komme videre i praksis.

Dato

19.11.2025

Tid

12:00

Sted

Rytoften 3, 8210 Aarhus, Danmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27002:2022 Foundation - Certificeret af PECB

Vores ISO/IEC 27002 Foundation giver dig det nødvendige overblik over de nye sikkerhedsforanstaltninger til beskyttelse af informationer. Kurset afvikles som fysisk klasseundervisning og giver adgang til at tage online-eksamen og opnå den tilhørende ISO/IEC 27002 Foundation certificering hos PECB.

Dato

20.11.2025

Sted

København Ø

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2025 Lead Auditor Refresher

Opdater din viden om ISO 9001:2015

Dato

20.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.11.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia