Nu åbner årets ansøgningsrunde til H&M’s Global Change Award

Med den tredje udgave af den årlige Global Change Award kan iværksættere med innovative idéer til en mere bæredygtig modeindustri få del i et legat på en million euro samt et skræddersyet acceleratorprogram.

Til at udpege de fem vindere af H&M's Global Change Award har fonden udvalgt et ekspertpanel med dybdegående viden inden for mode, miljø, cirkularitet og innovation. Her ses en gruppe tidligere vindere. Foto: H&M.

14.09.2017

CSR.dk

Så er det nu, du skal gribe chancen, hvis du vil være blandt de fem, der får H&M’s Global Change Award og dermed del i et legat på en million euro samt et skræddersyet acceleratorprogram, som tilbyder uvurderlig indsigt i modeindustrien.

Sidste år fik man mere end 2.800 ansøgninger ind fra 130 lande. Ansøgningsrunden løber i år fra den 13. september til den 31. oktober.

Global Change Award er en af verdens største konkurrencer for innovative idéer, som stadig er på et tidligt stadie inden for kategorierne klimapositivitet, digitalisering og spild.

Tidsplan for Global Change Award

Den 13. september, 2017 – 31. oktober, 2017: Ansøg på globalchangeaward.com.

Den 1. november, 2017 – 1. marts, 2018: Screening og udvælgelse.

Den 12. marts, 2018 – 16. marts, 2018:
Onlineafstemning på globalchangeaward.com.

Den 20. marts, 2018: Prisuddeling, Stockholm.

Den 20. marts, 2018 – 20. marts, 2019: Mentorforløb.

Sidste års vindere deltog blandt andet med læder lavet af resterne fra vinproduktion, klimapositiv nylon lavet af vand, planterester og solenergi samt digitale tråde, vævet ind i tekstiler for at lette genbrugsprocessen.

Vil påvirke modeindustrien i en positiv retning
Selvom det er H&M Foundation, der står bag konkurrencen, slutter fondens involvering i vindernes projekter, når året er omme, og innovationsforløbet er afsluttet.

Fonden får nemlig ingen penge eller rettigheder til hverken idéer eller materialer - det overordnede mål er blot at påvirke modeindustrien i en positiv retning:

”Global Change Award er en positiv drivkraft i modeindustrien. Den har vist sig at være en god katalysator for vinderne. Ved at tilbyde støtte og adgang til et værdifuldt netværk kan de få deres innovative idéer på markedet meget hurtigere. Jeg er virkelig nysgerrig på, hvilke ansøgninger vi vil få ind denne gang”, siger Karl-Johan Persson, der er bestyrelsesmedlem i H&M Foundation og CEO i H&M group.

Bliver en del af etårigt acceleratorprogram
Til at udpege de fem vindere af konkurrencen har H&M udvalgt et ekspertpanel med dybdegående viden inden for mode, miljø, cirkularitet og innovation.

Derefter er det op til offentligheden at vurdere, hvordan legatet på en million euro skal fordeles. Ud over at kunne dele legatet vil alle fem vindere også blive en del af et etårigt acceleratorprogram. Det byder blandt andet på en tur til Stockholm, New York og Shanghai.

Læs også: H&M Foundation investerer i fremtidens mode

Programmet udbydes af H&M Foundation i partnerskab med Accenture, et internationalt strategi- og konsulentfirma, samt KTH Royal Institute of Technology i Stockholm, der er et af Europas førende tekniske universiteter.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.03.2026CSR.dk

De grønne ambitioner er ved at løbe fra løsningerne i dansk erhvervsliv

16.03.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

ESG-jobs forsvinder ikke – de flytter ind i forretningen

Annonce

CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

CSR.dk

Global måling: Befolkninger ønsker bedre balance mellem vækst og bæredygtighed

CSR.dk

Planteingredienser skal produceres i større skala

CSR.dk

Dansk topchef: Klimadagsordenen skal frem i rampelyset

SustainImpact ApS

Sponseret

WEBINAR RECORDING: Should Medium Sized Businesses Prioritize Sustainability?

CSR.dk

Amerikansk erhvervsliv lancerer klimainitiativ med 100 millioner dollar i ryggen

CSR.dk

Carlsberg lancerer opdateret ESG-strategi og plan for klimaomstilling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Intern Auditor

På ISO 27001 Intern Auditor bliver du ekspert i, hvordan du udfører interne audits med planlægning, udførelse og rapportering i henhold til kravelementerne i ISO 27001 standarden og Annex A kravskema samt den generiske auditstandard, ISO 19011.

Dato

18.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

18.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til retningslinjer for FN’s verdensmål

På dette 1-dags kursus lærer du, hvordan din organisation kan arbejde målrettet med FN’s verdensmål. Du lærer at forstå, hvordan verdensmålene kan omsættes til konkret handling, fra strategisk planlægning og bæredygtighedsstrategi til implementering og måling af resultater.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Valified
Webinar
Webinar for konsulenter, rådgivere og konsulenthuse

Sådan bruger du ESG-benchmark som salgs- og analyseprodukt i din rådgivning

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

JUC SERVICE ApS
Kursus
Bæredygtigt byggeri

Dette kursus giver en dybdegående introduktion til bæredygtighed byggeri med særligt fokus på krav og retningslinjer, der er relevante for offentlige bygherrer.

Dato

19.03.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V