Norge annoncerer lige løn for herre- og kvindelandsholdet i fodbold

I Norge har herre- og kvindelandsholdet indgået en aftale med fodboldforbundet om at dele lønpuljen ligeligt - en aftale, der vækker begejstring i begge lejre.

Med den nye aftale mellem fodboldforbundet og herre- og kvindelandsholdet går herrerne lidt over 400.000 ned i løn, mens kvinderne stiger 2,3 millioner. Aftalen træder i kraft ved årsskiftet..

18.10.2017

CSR.dk

I Danmark har debatten om lønniveauet mellem mændenes og kvindernes fodboldlandshold fyldt en del i medierne i den seneste tid.

Det skyldes, at kvinderne vil have flere penge i de såkaldte stipendier, der udbetales som økonomisk kompensation, når de repræsenterer landsholdet – et beløb, der ligger langt fra det, som de danske landsholdsherre får.

I Norge er situationen imidlertid en helt anden. Her indgik Norges Fotballforbund (NFF) og landsholdsspillerne på både herre- og kvindelandsholdet for nylig en aftale om spillerløn.

Læs også: Engelsk klub først til at give mandlige og kvindelige fodboldspillere ligeløn

Samme løn ved årsskiftet
Op til aftalen besluttede herrelandsholdet sig for at donere cirka 440.000 årligt fra sin spillerpool til kvindelandsholdet, hvorfor herrernes honorar ved årsskiftet vil være på cirka 4,8 millioner kroner.

Det betyder, at begge hold fra årsskiftet vil få udbetalt det samme i løn. Herrelandsholdet har førhen tjent næsten det dobbelte af de norske kvinder, men med den nye aftale går de lidt over 400.000 ned i løn, mens kvinderne stiger 2,3 millioner.

Dermed får begge landshold 4,8 millioner kroner i lønpuljen fra og med 2018:

”I forhold til kvinderne er vi på herrelandsholdet vældig privilegerede, hvorfor det ikke har været svært for os at give lidt fra vores markedsbonus. Vi spiller jo ikke på landsholdet for pengenes skyld, og vi modtager heller ingen kampbonus på landsholdet, når vi ikke deltager i mesterskaber”, siger Stefan Johansen, der er anfører på det norske herrelandshold.

Læs også: Arsenal skifter til grøn energi

Og det er noget, man sætter stor pris på hos det kvindelige landshold:

”Det er rigtig gode nyheder, som vil gøre en stor forskel for de rammevilkår, der er for spillerne på landsholdet. Reguleringen kommer på et belejligt tidspunkt, når man tænker på det kvindelige landsholds udvikling. Med bedre rammer bliver det nemmere for spillerne at få et øget fokus på træning og fodbold i hverdagen”, siger Ingrid Moe Wold.

Forbedring af rammebetingelser for kvindelandsholdet
Også i spillerforeningen NISO og  NFF er man glade for den nye aftale:

”Vi er ganske tilfredse med udfaldet af forhandlingerne om en ny aftale for begge landshold. Kvindernes rammer er næsten fordoblet, mens mændenes aftale er blevet nedjusteret en del for at opnå lige markedsindtægter”, siger Joachim Walltin, der får støtte fra fodboldpræsidenten:

”Den nye aftale vil forbedre rammebetingelserne betragteligt for det norske kvindelandshold og forhåbentlig bidrage til øget sportslig udvikling. Samtidig er det en anerkendelse af, at kvindefodbold og især kvindelandsholdet får en øget markedsværdi”.

- EL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

22.12.2025CSR.dk

Ny analyse om dårligt arbejdsmiljø: Her er brancherne, hvor lønmodtagerne er hårdest ramt

15.12.2025BSR

Sponseret

Community Engagement: A Cornerstone of Effective Stakeholder Engagement

09.12.2025CSR.dk

Salling sælger rekord mange palæstinensiske dadler

03.12.2025CSR.dk

Ny værktøjskasse skal styrke det psykiske arbejdsmiljø

03.12.2025Dagrofa aps

Sponseret

Dagrofa Foodservice juleindsamler til fordel for JunkFood

02.12.2025CSR.dk

Verdens største lakseproducent bag hver tredje alvorlige ulykke i britisk lakseindustri

25.11.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Grøn energi: Nye ressourcer i Videncenter om oprindelige folks rettigheder

20.11.2025CSR.dk

DTU Skylab modtager Diversitetsprisen 2025

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 9. januar: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

09.01.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom