Norge annoncerer lige løn for herre- og kvindelandsholdet i fodbold

I Norge har herre- og kvindelandsholdet indgået en aftale med fodboldforbundet om at dele lønpuljen ligeligt - en aftale, der vækker begejstring i begge lejre.

Med den nye aftale mellem fodboldforbundet og herre- og kvindelandsholdet går herrerne lidt over 400.000 ned i løn, mens kvinderne stiger 2,3 millioner. Aftalen træder i kraft ved årsskiftet..

18.10.2017

CSR.dk

I Danmark har debatten om lønniveauet mellem mændenes og kvindernes fodboldlandshold fyldt en del i medierne i den seneste tid.

Det skyldes, at kvinderne vil have flere penge i de såkaldte stipendier, der udbetales som økonomisk kompensation, når de repræsenterer landsholdet – et beløb, der ligger langt fra det, som de danske landsholdsherre får.

I Norge er situationen imidlertid en helt anden. Her indgik Norges Fotballforbund (NFF) og landsholdsspillerne på både herre- og kvindelandsholdet for nylig en aftale om spillerløn.

Læs også: Engelsk klub først til at give mandlige og kvindelige fodboldspillere ligeløn

Samme løn ved årsskiftet
Op til aftalen besluttede herrelandsholdet sig for at donere cirka 440.000 årligt fra sin spillerpool til kvindelandsholdet, hvorfor herrernes honorar ved årsskiftet vil være på cirka 4,8 millioner kroner.

Det betyder, at begge hold fra årsskiftet vil få udbetalt det samme i løn. Herrelandsholdet har førhen tjent næsten det dobbelte af de norske kvinder, men med den nye aftale går de lidt over 400.000 ned i løn, mens kvinderne stiger 2,3 millioner.

Dermed får begge landshold 4,8 millioner kroner i lønpuljen fra og med 2018:

”I forhold til kvinderne er vi på herrelandsholdet vældig privilegerede, hvorfor det ikke har været svært for os at give lidt fra vores markedsbonus. Vi spiller jo ikke på landsholdet for pengenes skyld, og vi modtager heller ingen kampbonus på landsholdet, når vi ikke deltager i mesterskaber”, siger Stefan Johansen, der er anfører på det norske herrelandshold.

Læs også: Arsenal skifter til grøn energi

Og det er noget, man sætter stor pris på hos det kvindelige landshold:

”Det er rigtig gode nyheder, som vil gøre en stor forskel for de rammevilkår, der er for spillerne på landsholdet. Reguleringen kommer på et belejligt tidspunkt, når man tænker på det kvindelige landsholds udvikling. Med bedre rammer bliver det nemmere for spillerne at få et øget fokus på træning og fodbold i hverdagen”, siger Ingrid Moe Wold.

Forbedring af rammebetingelser for kvindelandsholdet
Også i spillerforeningen NISO og  NFF er man glade for den nye aftale:

”Vi er ganske tilfredse med udfaldet af forhandlingerne om en ny aftale for begge landshold. Kvindernes rammer er næsten fordoblet, mens mændenes aftale er blevet nedjusteret en del for at opnå lige markedsindtægter”, siger Joachim Walltin, der får støtte fra fodboldpræsidenten:

”Den nye aftale vil forbedre rammebetingelserne betragteligt for det norske kvindelandshold og forhåbentlig bidrage til øget sportslig udvikling. Samtidig er det en anerkendelse af, at kvindefodbold og især kvindelandsholdet får en øget markedsværdi”.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

25.03.2026Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel bakker op om solsikkekampagne: Der skal være plads til forskellighed i industrien

24.03.2026Læger uden Grænser

Sponseret

Fra førstehjælp til folkesundhed

Annonce

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Sydfynsk energiselskab høster frugterne af kortere arbejdsuge

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Krøllede sedler og enlige mønter blev til millioner til nødhjælp

Lübech Living ApS

Sponseret

Kvinderne bag OOhh - sjæl og håndværk i hvert produkt

CSR.dk

Djøf: Stadig ikke ligeløn – kvinder halter op til 100.000 kroner efter mænd for samme arbejde

CSR.dk

Kun hver anden arbejdsgiver er forberedt på nye regler om løngennemsigtighed og ligeløn

CSR.dk

VELUX Gruppen indgår partnerskab med Habitat for Humanity

Lübech Living ApS

Sponseret

Design der skaber ro og nærvær i pårørenderum

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar March 27, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

27.03.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S