Norge annoncerer lige løn for herre- og kvindelandsholdet i fodbold

I Norge har herre- og kvindelandsholdet indgået en aftale med fodboldforbundet om at dele lønpuljen ligeligt - en aftale, der vækker begejstring i begge lejre.

Med den nye aftale mellem fodboldforbundet og herre- og kvindelandsholdet går herrerne lidt over 400.000 ned i løn, mens kvinderne stiger 2,3 millioner. Aftalen træder i kraft ved årsskiftet..

18.10.2017

CSR.dk

I Danmark har debatten om lønniveauet mellem mændenes og kvindernes fodboldlandshold fyldt en del i medierne i den seneste tid.

Det skyldes, at kvinderne vil have flere penge i de såkaldte stipendier, der udbetales som økonomisk kompensation, når de repræsenterer landsholdet – et beløb, der ligger langt fra det, som de danske landsholdsherre får.

I Norge er situationen imidlertid en helt anden. Her indgik Norges Fotballforbund (NFF) og landsholdsspillerne på både herre- og kvindelandsholdet for nylig en aftale om spillerløn.

Læs også: Engelsk klub først til at give mandlige og kvindelige fodboldspillere ligeløn

Samme løn ved årsskiftet
Op til aftalen besluttede herrelandsholdet sig for at donere cirka 440.000 årligt fra sin spillerpool til kvindelandsholdet, hvorfor herrernes honorar ved årsskiftet vil være på cirka 4,8 millioner kroner.

Det betyder, at begge hold fra årsskiftet vil få udbetalt det samme i løn. Herrelandsholdet har førhen tjent næsten det dobbelte af de norske kvinder, men med den nye aftale går de lidt over 400.000 ned i løn, mens kvinderne stiger 2,3 millioner.

Dermed får begge landshold 4,8 millioner kroner i lønpuljen fra og med 2018:

”I forhold til kvinderne er vi på herrelandsholdet vældig privilegerede, hvorfor det ikke har været svært for os at give lidt fra vores markedsbonus. Vi spiller jo ikke på landsholdet for pengenes skyld, og vi modtager heller ingen kampbonus på landsholdet, når vi ikke deltager i mesterskaber”, siger Stefan Johansen, der er anfører på det norske herrelandshold.

Læs også: Arsenal skifter til grøn energi

Og det er noget, man sætter stor pris på hos det kvindelige landshold:

”Det er rigtig gode nyheder, som vil gøre en stor forskel for de rammevilkår, der er for spillerne på landsholdet. Reguleringen kommer på et belejligt tidspunkt, når man tænker på det kvindelige landsholds udvikling. Med bedre rammer bliver det nemmere for spillerne at få et øget fokus på træning og fodbold i hverdagen”, siger Ingrid Moe Wold.

Forbedring af rammebetingelser for kvindelandsholdet
Også i spillerforeningen NISO og  NFF er man glade for den nye aftale:

”Vi er ganske tilfredse med udfaldet af forhandlingerne om en ny aftale for begge landshold. Kvindernes rammer er næsten fordoblet, mens mændenes aftale er blevet nedjusteret en del for at opnå lige markedsindtægter”, siger Joachim Walltin, der får støtte fra fodboldpræsidenten:

”Den nye aftale vil forbedre rammebetingelserne betragteligt for det norske kvindelandshold og forhåbentlig bidrage til øget sportslig udvikling. Samtidig er det en anerkendelse af, at kvindefodbold og især kvindelandsholdet får en øget markedsværdi”.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.08.2026CSR.dk

Hafnia vinder Danske Rederiers di­ver­si­tets­pris - igen

13.08.2026CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

CSR.dk

Hafnia vinder Danske Rederiers di­ver­si­tets­pris - igen

CSR.dk

Aldersdiskrimination på arbejdsmarkedet er steget markant

CSR.dk

Cabi vil geare SMV’er til fremtidens arbejdsmarked

Comwell Hotels

Sponseret

Faglighed, fællesskab og råvarer

Elis Danmark A/S

Sponseret

Elis støtter 23 ferielejre med nyvaskede tekstiler

CSR.dk

Nyt logistisk kriseberedskab for Danmarks mest udsatte

CSR.dk

Den sociale bæredygtighed skal ud ad skyggen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup