Nordjysk bæredygtigheds-projekt får millionstøtte

EU's Regionalfond støtter et nordjysk netværk for bæredygtig erhvervsudvikling med over tre millioner.

30.01.2012

CSR.dk

Det nordjyske initiativ ”Netværk for Bæredygtig Erhvervsudvikling i Norddanmark” har fået bevilliget støtte fra EU’s Regionalfond på 3,3 millioner.

Bag netværket står Aalborg og Hjørring Kommune i samarbejde med kommunernes erhvervscentre, Aalborg Universitet og Energi Nord.

Der er allerede en række lokale virksomheder tilknyttet projektet, der har som mål at styrke virksomhedernes innovations- og konkurrenceevne og kompetencer til at udvikle nye, miljørigtige produkter og produktionsmetoder.

Videndeling og innovation
EU’s Regionalfonds støtte er bevilliget, idet netværket lever op til fondens krav om innovation, vidensdeling og samspil mellem virksomheder. Således holdes der flere gange om året netværksmøder hos en virksomhed i netværket, hvor idéer, erfaringer og perspektiver deles selv på tværs af brancher.

Fibertex A/S, som har været tilknyttet det nordjyske netværk siden projektets start, beskriver tiltaget således:

”Deltagelsen i netværket er en rigtig god mulighed for at få inspiration til det arbejde, som vi laver på miljøområdet og har gjort i mange år.”

Virksomheden deler deres erfaringer sammen med en række andre virksomheder. Blandt disse kan nævnes Siemens Windpower A/S, Aalborg Havn A/S og Gabriel A/S.

Støtten fra EU’s Regionalfond skal anvendes til udvidelse af netværket, således at flere virksomheder kan blive en del af netværket i fremtiden. Støtten åbner bl.a. op for muligheder omkring tilkøb af højt specialiserede konsulenter inden for emner såsom kompetenceudvikling, produktions- og produktudvikling, innovation samt kommunikation.

-LA

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

17.11.2025CSR.dk

Danske virksomheder vil koble klima med sikkerhed og uafhængighed på COP30

14.11.2025CSR.dk

Grøn strøm fra den rådne banan: Der skal være mere inddragelse

14.11.2025CSR.dk

Ørsted fuldender sin grønne omstilling: 98 procent lavere CO2-udledning

13.11.2025CSR.dk

Forskere: Klimatiltag i landbruget kan forværre dyrevelfærd og true biodiversiteten

12.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service forankrer ESG-tiltag i driften for at styrke kundernes rapportering

12.11.2025CSR.dk

Danske pensionskasser tvivler på milliardmål for grøn omstilling: ”Ikke realistisk"

12.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Når rådgiver og leverandør spiller på samme hold – ikke hver sin banehalvdel

12.11.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Spar millioner og CO2 med målerdata

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Masterclass 2: Konfliktforebyggelse og konstruktiv konflikthåndtering i byggebranchen – Aarhus

Hvordan kan jurister og advokater hjælpe med at forebygge konflikter i bygge- og anlægsbranchen? Og hvordan kan de konkret bidrage til de gode løsninger, når det er gået galt?

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

C.F. Møller Architects, Europaplads 2, 11., 8000 Aarhus

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Comwell Hotel Aarhus

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an (2025)

Webinar: Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ledelsesansvar i finansielle virksomheder

Dette kursus behandler det erstatningsansvar, som gælder for medlemmer af direktion og bestyrelse i finansielle institutioner, der stilles skarpt på særlige risici og det søger at svare på, om ledelseshvervet er blevet mere risikofyldt, herunder betydningen af de med governance-loven indførte skærpelser.

Dato

18.11.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V