Nordjysk bæredygtigheds-projekt får millionstøtte

EU's Regionalfond støtter et nordjysk netværk for bæredygtig erhvervsudvikling med over tre millioner.

30.01.2012

CSR.dk

Det nordjyske initiativ ”Netværk for Bæredygtig Erhvervsudvikling i Norddanmark” har fået bevilliget støtte fra EU’s Regionalfond på 3,3 millioner.

Bag netværket står Aalborg og Hjørring Kommune i samarbejde med kommunernes erhvervscentre, Aalborg Universitet og Energi Nord.

Der er allerede en række lokale virksomheder tilknyttet projektet, der har som mål at styrke virksomhedernes innovations- og konkurrenceevne og kompetencer til at udvikle nye, miljørigtige produkter og produktionsmetoder.

Videndeling og innovation
EU’s Regionalfonds støtte er bevilliget, idet netværket lever op til fondens krav om innovation, vidensdeling og samspil mellem virksomheder. Således holdes der flere gange om året netværksmøder hos en virksomhed i netværket, hvor idéer, erfaringer og perspektiver deles selv på tværs af brancher.

Fibertex A/S, som har været tilknyttet det nordjyske netværk siden projektets start, beskriver tiltaget således:

”Deltagelsen i netværket er en rigtig god mulighed for at få inspiration til det arbejde, som vi laver på miljøområdet og har gjort i mange år.”

Virksomheden deler deres erfaringer sammen med en række andre virksomheder. Blandt disse kan nævnes Siemens Windpower A/S, Aalborg Havn A/S og Gabriel A/S.

Støtten fra EU’s Regionalfond skal anvendes til udvidelse af netværket, således at flere virksomheder kan blive en del af netværket i fremtiden. Støtten åbner bl.a. op for muligheder omkring tilkøb af højt specialiserede konsulenter inden for emner såsom kompetenceudvikling, produktions- og produktudvikling, innovation samt kommunikation.

-LA

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

08.04.2026CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

Valified

Sponseret

Peter Mogensen: Banker får nu mulighed for at opdage risici tidligere

CSR.dk

Danske erhvervsgiganter ruller diversitetskrav i bonusordninger tilbage

SustainImpact ApS

Sponseret

Her skal bankkunder bidrage positivt til verden

CSR.dk

H&M introducerer videnskabeligt baserede mål for natur og biodiversitet

CSR.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

CSR.dk

Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online