Nobelprismodtagere angriber Greenpeace

107 nobelprismodtagere er i et åbent brev gået til angreb på miljøorganisationen Greenpeace. Videnskabsfolkene kræver, at organisationen opgiver sin modstand over for genmodificerede fødevarer.

En lang række nobelprismodtagere er i et åbent brev gået imod Greenpeace, som udviser modstand over for genmodificerede organismer. Billedet er fra Nobelpris-overrækkelsen 2015 i Stockholm. Foto: © Nobel Media AB, Pi Frisk..

04.07.2016

CSR.dk

I et åbent brev går i alt 107 nobelprismodtagere til angreb på miljøorganisationen Greenpeace. Det sker efter, at Greenpeace og andre unavngivne NGO’er har udvist modstand over for brugen af genmodificerede organismer (GMO’er), skriver Politiken.

I alt har over en tredjedel af de 300 nulevende nobelprismodtagere således skrevet under. Ifølge videnskabsfolkene er GMO et af de vigtigste redskaber til at bekæmpe sult og fejlernæring, og modstanden er derfor en katastrofal fejl, der kan koste mange menneskeliv, mener de.

Læs også: Greenpeace: friluftstøj er fyldt med giftig kemi

I brevet nævnes blandt andet en genmodificeret ristype, som går under navnet Golden Rice. Ristypen er specialfremstillet til at hjælpe kroppen med at få mere A-vitamin, og den kan derfor hjælpe med at forebygge livstruende fejlernæring. Det er en af de GMO’er, som ifølge de underskrivende nobelprismodtagere ikke bør være genstand for modstand fra Greenpeaces side.

Om GMO’er

Genmodificerede organismer er afgrøder og fødevarer, der er forbedret gennem bioteknologi. De skabes i et laboratorium ved for eksempel at blande gener fra to organismer. Dermed kan man tage egenskaber fra en art og overføre dem til en anden.

En forbrydelse mod menneskeheden
Nobelprismodtagerne kræver, at Greenpeace opgiver modstanden og accepterer, at GMO’er er lige så sikre, eller muligvis mere sikre, end naturens egne fødevarer.

”Der har aldrig været et eneste bekræftet tilfælde af et negativt sundhedsresultat for mennesker eller dyr som følge af at have indtaget dem (GMO’er, red.). Deres miljøpåvirkning har gentagne gange vist sig at være mindre skadelig, og de har været en velsignelse for den globale biodiversitet”, skriver de i brevet, som fortsætter:

Læs også: Fødevarer med god samvittighed

”Hvor mange fattige mennesker i verden skal dø, før vi anerkender dette som en forbrydelse mod menneskeheden?”.

Utvivlsomme resultater
Greenpeace er imod GMO, da organisationen mener, at resultaterne ved processen er tvivlsomme. Desuden er de af den holdning, at der kan opstå en risiko for større skade ved at introducere en ny art, hvis konsekvenser ikke er kendte.

”Gmo'er kan spredes gennem naturen og krydse sig med naturlige organismer, hvorved de forurener ikke-genetisk modificerede miljøer og fremtidige generationer på en uforudsigelig og ukontrollerbar måde”, skriver Greenpeace ifølge Politiken på sin hjemmeside.

Læs også: Forbruget af økologiske fødevarer stiger fortsat

Desuden mener miljøorganisationen, at der ikke er bevis for, at de såkaldte Golden Rice har de fordele, som fortalerne hævder, de har.

De 107 underskrivere har blandt andet modtaget nobelpriser i medicin, fysik, kemi, økonomi og litteratur. Det åbne brev kan læses her.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Fik du set vores webinar? Sådan måler virksomheder effekten af sociale indsatser

17.09.2026Dagrofa aps

Sponseret

1,5 tons overskudsvarer fra inspirationsmesse hjælper mennesker i svære livssituationer

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Rapport: Verdensmålene halter fire år før deadline, men milliarder af mennesker har fået et bedre liv

CSR.dk

Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

Hafnia vinder Danske Rederiers di­ver­si­tets­pris - igen

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense