No Music For Genocide: Hundredvis af kunstnere i fælles boykot af Israel

Massive Attack, Mø og hundreder af andre kunstnere kræver handling og stopper for streaming i Israel. Kampagnen sætter fokus på musikkens rolle i politisk protest og bygger videre på en lang tradition for kulturel aktivisme.

Foto: 123rf.com

26.09.2025

CSR.dk

Et nyt globalt initiativ med navnet No Music For Genocide samler nu flere end 400 kunstnere og pladeselskaber i et kulturelt boykot af Israel. Formålet er at blokere for streaming af musik i landet som protest mod Israels krigsførelse i Gaza. 

Blandt de deltagende navne er britiske Massive Attack og danske Mø, og initiativet kommer i kølvandet på en ny rapport fra en uafhængig FN-kommission, der konkluderer, at Israel begår folkedrab i Gaza. Det kan give kampagnen mere gennemslagskraft.

”Nu har vi faktisk en af de store verdensorganisationer, der legitimerer kritikken på en ny måde. Det kan give kampagnen et boost, og jeg tror, vi vil se listen over kunstnere vokse”, siger Niclas Nørby Jochumsen Hundahl, ph.d.-studerende ved Institut for Musikvidenskab på Aarhus Universitet, til Politiken.

No Music For Genocide opfordrer nu musikgiganter som Sony, UMG og Warner til at handle, som de gjorde i forbindelse med invasionen af Ukraine, hvor de lukkede for aktiviteter i Rusland. Indtil videre har ingen af de store selskaber taget lignende skridt over for Israel.

Drager historiske paralleller 

Den kulturelle boykot vækker minder om 1980’ernes kulturelle pres og boycut mod apartheidregimet i Sydafrika og tegner sig generelt ind i en historie, hvor kultur bruges som pressionsmiddel.

”Siden ungdomsoprøret i 1968 har vi set musikere bruge deres platform aktivt i politiske protester. Det tydeligste eksempel er modstanden mod Vietnamkrigen, men også protesterne mod Irakkrigen viser, hvordan musikere har sat lyd på modstand og været med til at forme en bredere kritik”, forklarer Niclas Nørby Jochumsen Hundahl overfor Politiken.

Ud over musikbranchen spreder boykotbevægelsen sig også til film- og tv-verdenen. Over 4.000 skuespillere, instruktører og fagfolk har underskrevet en erklæring via gruppen Film Workers for Palestine, hvor de lover ikke at samarbejde med israelske filminstitutioner. 

For at deltage i boykotten har kunstnere bedt deres distributører om at blokere musikken i Israel eller selv justeret rettighederne for, hvor deres musik er tilgængelig.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.05.2026CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Tænketanken EQUALIS

04.05.2026Dansk Standard

Sponseret

Arbejdspladser med fokus på neurodiversitet styrker forretningen

CSR.dk

80 nordiske selskaber frygter reformen af EU's kvotehandelssystem

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CSR.dk

Nu skal vi snakke om overgangsalder på arbejdspladsen

Sex & Samfund

Sponseret

Teknologi kan styrke sundhed og frihed – men kun hvis rettighederne følger med

Cabi

Sponseret

Små greb kan mindske frafald blandt lærlinge i anlægsgartnerbranchen

Dansk Erhverv

Sponseret

5 simple principper: Sådan skaber Carl Ras en attraktiv arbejdsplads gennem diversitet og inklusion

CSR.dk

Rockwool-fabrik vinder lokal pris for social ansvarlighed

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Deltag i nyt FN-program for ligestilling og diversitet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2026

At the UN Global Compact Network Denmark Annual Conference on 18 May at Danske Bank, business leaders, experts, and decision-makers will come together for a day focused on how companies can strengthen their resilience, responsibility, and competitiveness in a new global reality.

Dato

18.05.2026

Tid

12:00

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

19.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

19.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

19.05.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Konference
Årskonference 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Etisk Handel Danmarks konference 19. maj 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Dato

19.05.2026

Sted

Klub – Linnésgade 25, København K