NGO og JustEat sammen om mindre madspild

Den danske humanitære organisation Folkekirkens Nødhjælp og onlinetjenesten Just Eat har netop indgået et samarbejde, der skal være med til at mindske madspild.

11.04.2024

CSR.dk

Alene i Danmark smider en gennemsnitsfamilie 20 procent af deres madindkøb ud. Det viser tal fra Fødevarestyrelsen. Et nyt samarbejde mellem Folkekirkens Nødhjælp's Wefood-butikker og udbringningstjenesten Just Eat vil opfordre forbrugerne til at hjælpe med at begrænse madspild.

Samarbejdet starter som et pilot-projekt i Wefood-butikken på Amager i København, hvor forbrugerne får mulighed for at bestille værdiposer med overskudsmad direkte gennem Just Eat-appen med navnene "Fredagsbar", "Fredagshygge" og “Surprise Me.” Ordrerne vil blive leveret af et Just Eat-bud, eller kunderne kan selv vælge at afhente i butikken. 

“Vi lever i en verden, hvor vi smider alt for meget ud, og hos Just Eat vil vi gøre, hvad vi kan for at hjælpe vores kunder med at mindske madspild. Derfor er jeg ekstra stolt af dette samarbejde, og jeg er begejstret for, at forbrugere i København nu vil kunne bruge vores app til at bestille overskudsmad direkte fra Wefood, en fantastisk organisation dedikeret til at støtte planeten og samfundet,” siger Ann-Sophie Adamsen, landedirektør i Just Eat Denmark.

 Samarbejdet bliver større

Ifølge Folkekirkens Nødhjælp er der behov for at nytænke og videreudvikle måden, vi ser på madspild, og derfor hilser de det nye samarbejde velkommen.

“Hos Wefood giver vi virksomheder en mulighed for at tage ansvar for deres madspild. Flere og flere virksomheder kontakter os, og vi hjælper dem med at sælge varerne til nedsat pris i vores butikker og giver overskuddet til mennesker i nød. Det er win-win for alle parter,” siger Jan-Martin Mikkelsen, ansvarlig for Wefood, og fortsætter: 

“Men endnu flere skal med på vognen, hvis vi for alvor skal ændre noget. Derfor er det vigtigt, at det ikke kun bliver trendy, men også nemt at mindske madspild. Nu kan man via en Just Eat-app være med til at bekæmpe madspild, samtidigt med man støtter Folkekirkens Nødhjælps arbejde ude i verden. Det er endnu mere win-win."

Folkekirkens Nødhjælp har drevet Wefood siden 2016, med butikker der sælger varer med beskadiget emballage, forkert mærkning, overskredet dato for holdbarhed og sæsonvarer. Overskuddet fra Wefood-butikkerne går til mennesker i nød.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.04.2026CSR.dk

Ny forskning: Psykologisk tryghed giver ikke resultater i isolation

15.04.2026CSR.dk

If kaster sig ind i kampen mod ensomhed

CSR.dk

Bygge- og anlægsbranchen råber på national råstofstrategi

CSR.dk

If kaster sig ind i kampen mod ensomhed

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

BESTSELLER

Sponseret

Renewing Our Commitment to Workplace Safety in Pakistan

CSR.dk

Seniorer presses ud trods rekordhøj beskæftigelse

Brdr. Dahl A/S

Sponseret

Kvinderne sætter kurs mod VVS-branche

BESTSELLER

Sponseret

BESTSELLER pays out DKK 80 million in sustainability bonus for colleagues

CSR.dk

Meta får milliardbøde for svigt af børns online sikkerhed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Forår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

21.04.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

JUC SERVICE ApS
Kursus
Miljøret

Formålet med dette kursus er at give dig en indføring i de centrale og praktisk vigtigste miljøregler og disses indbyrdes samspil.

Dato

21.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Sådan navigerer du i greenwashing-reglerne

Sådan navigerer du i greenwashing-reglerne og sikrer troværdig kommunikation

Dato

21.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dakofa
Seminar
EU's nye bioøkonomistrategi og de danske muligheder

EU har netop lanceret den nye bioøkonomistrategi "Strategic Framework for a Competitive and Sustainable Bioeconomy", der sætter kursen mod en grønnere, mere konkurrencedygtig og selvforsynende økonomi ved at fremme bæredygtig brug af biologiske ressourcer og bio-baserede løsninger.

Dato

21.04.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V