NGO og JustEat sammen om mindre madspild

Den danske humanitære organisation Folkekirkens Nødhjælp og onlinetjenesten Just Eat har netop indgået et samarbejde, der skal være med til at mindske madspild.

11.04.2024

CSR.dk

Alene i Danmark smider en gennemsnitsfamilie 20 procent af deres madindkøb ud. Det viser tal fra Fødevarestyrelsen. Et nyt samarbejde mellem Folkekirkens Nødhjælp's Wefood-butikker og udbringningstjenesten Just Eat vil opfordre forbrugerne til at hjælpe med at begrænse madspild.

Samarbejdet starter som et pilot-projekt i Wefood-butikken på Amager i København, hvor forbrugerne får mulighed for at bestille værdiposer med overskudsmad direkte gennem Just Eat-appen med navnene "Fredagsbar", "Fredagshygge" og “Surprise Me.” Ordrerne vil blive leveret af et Just Eat-bud, eller kunderne kan selv vælge at afhente i butikken. 

“Vi lever i en verden, hvor vi smider alt for meget ud, og hos Just Eat vil vi gøre, hvad vi kan for at hjælpe vores kunder med at mindske madspild. Derfor er jeg ekstra stolt af dette samarbejde, og jeg er begejstret for, at forbrugere i København nu vil kunne bruge vores app til at bestille overskudsmad direkte fra Wefood, en fantastisk organisation dedikeret til at støtte planeten og samfundet,” siger Ann-Sophie Adamsen, landedirektør i Just Eat Denmark.

 Samarbejdet bliver større

Ifølge Folkekirkens Nødhjælp er der behov for at nytænke og videreudvikle måden, vi ser på madspild, og derfor hilser de det nye samarbejde velkommen.

“Hos Wefood giver vi virksomheder en mulighed for at tage ansvar for deres madspild. Flere og flere virksomheder kontakter os, og vi hjælper dem med at sælge varerne til nedsat pris i vores butikker og giver overskuddet til mennesker i nød. Det er win-win for alle parter,” siger Jan-Martin Mikkelsen, ansvarlig for Wefood, og fortsætter: 

“Men endnu flere skal med på vognen, hvis vi for alvor skal ændre noget. Derfor er det vigtigt, at det ikke kun bliver trendy, men også nemt at mindske madspild. Nu kan man via en Just Eat-app være med til at bekæmpe madspild, samtidigt med man støtter Folkekirkens Nødhjælps arbejde ude i verden. Det er endnu mere win-win."

Folkekirkens Nødhjælp har drevet Wefood siden 2016, med butikker der sælger varer med beskadiget emballage, forkert mærkning, overskredet dato for holdbarhed og sæsonvarer. Overskuddet fra Wefood-butikkerne går til mennesker i nød.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.04.2026CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

21.04.2026Give Steel A/S

Sponseret

Kristian former fremtidens smede – én lærling ad gangen

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

If kaster sig ind i kampen mod ensomhed

Bureau Veritas

Sponseret

Virksomhedstilpassede kurser (VTP)

Schneider Electric

Sponseret

Datacenter Designdag 2026

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

BESTSELLER

Sponseret

Renewing Our Commitment to Workplace Safety in Pakistan

CSR.dk

Seniorer presses ud trods rekordhøj beskæftigelse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Reporting

HELLO! networking event, is where we bring UN Global Compact participanting companies together to explore how ESG reporting can be used beyond compliance, to strengthen business strategy, competitiveness and organisational resilience.

Dato

22.04.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15 København V, 1700 København, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne miljøfolk

Dato

23.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

23.04.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby