NettoCare ambassadører sætter sikkerheden på dagsordenen

I 2008 opfandt Netto, i et bredt samarbejde på tværs af organisationen, NettoCare for at imødegå den stigende udfordring med især røverier. Sloganet ”NettoCare – pas godt på dig selv og dine kolleger” blev lanceret sammen med en årlig kampagne, når det begyndte at blive efterår og mørkt udenfor, og antallet af røverier steg.

18.05.2015

CSR.dk

Kampagnerne omfattede bl.a. plakater til frokoststuerne, armbånd til medarbejderne, artikler i personalebladet samt et krav om, at butikschefen afholdt personalemøde, hvor NettoCare kom på dagsordenen og alle fik repeteret reglerne.

I takt med stigningen af røverierne blev andre elementer inkorporeret – fx teknisk udstyr, Safepay, og tidsforsinkelse på pengeskabe, mv. Netto fik også produceret en ny film om både røveri, tyveri og konflikter med kunder  i øjenhøjde med medarbejderne, og hvor en del af rollerne blev spillet af Netto- medarbejdere.

Disse tiltag viste sig efterhånden ikke tilstrækkelige, så derfor nytænkte Netto konceptet i starten af 2014. En udfordring i en stor virksomhed er altid at nå ud til alle medarbejdere.

NettoCare  skal sikre medarbejdernes tryghed
Der var engang, hvor antallet af røverier steg i takt med, at temperaturen faldt og det blev mørket om aftenen. Sådan er det ikke længere.  

Det er ikke kun i den mørke vintertid, at der sker røverier i detailhandlen. Der sker desværre mange røverier året rundt nu, og derfor er det vigtigere end nogensinde, at der hele tiden er fokus på sikkerhedsprocedurer i det daglige arbejde. Det gør Netto med en NettoCare ambassadør i hver butik.

”Vi oplever for tiden flere udfordringer, når det til kommer røverier. Antallet stiger, og problemet er spredt over hele året. Samtidig har de udvidede åbningstider gjort det sværere at komme ud med vores budskaber på butikkernes personalemøder, da det er svært at samle alle medarbejderne. Derfor udpegede vi en NettoCare ambassadør i hver butik med henblik på at fastholde fokus og sørge for, at alle ved, hvordan man skal passe på sig selv og sin kollega,” fortæller Jess Pedersen, sikringskonsulent i Dansk Supermarked og Birgitte Oredson, miljøkonsulent i Netto.

Fokus året rundt
Initiativet blev implementeret i alle Netto-butikker, og NettoCare ambassadøren har flere forskellige opgaver.

”Ambassadøren skal være butikkens rollemodel og holde fokus på vores sikkerhedsprocedurer over for sine kolleger – hele året – gennem løbende dialog i butikken i det daglige. Ligesom ambassadøren får til opgave at stå for vidensdeling med andre ambassadører i en lukket Facebook-gruppe, hvor der også er mulighed for at stille spørgsmål. Sikkerhed skal ikke længere ’bare’ være et punkt på personalemødet. Det skal tænkes ind som et fast punkt i vores daglige arbejde,” fortæller Jess og Birgitte. 

Butikkens NettoCare ambassadør står også for oplæringen af nye medarbejdere i NettoCare, så vi sikrer en ensartet og grundig indføring i Nettos sikkerheds-procedurer. Inden det sker, bliver ambassadøren klædt på til rollen af Intern Sikkerhed og Miljøafdelingen.

Sikrer bedre forhold
Ambassadøren står ikke alene med ansvaret. Butikschefen er fortsat ansvarlig for, at medarbejderne overholder alle regler. Ambassadøren kan i højere grad betragtes som en hjælpende hånd, så det daglige fokus fastholdes.

Det er umagen værd
NettoCare er blevet en del af Nettos CSR-arbejde, og det er umagen værd, fortæller HR-chef i Netto, Christian Dahl. Udover at Netto blev belønnet med Arbejdsmiljøprisen 2014 i kategorien psykisk arbejdsmiljø, betyder NettoCare, at vi har et koncept til at håndtere voldsomme hændelser, og det er vigtigt i en tid med udfordringer med både røverier og et stigende antal tyverier. 

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.03.2026CSR.dk

Carlsberg lancerer opdateret ESG-strategi og plan for klimaomstilling

06.03.2026CSR.dk

Eksperter: Modebranchens grønne omstilling kræver fundamentale opgør

05.03.2026CSR.dk

Villum Fonden vinder Handlingsprisen for at bidrage til at flytte byggeriets grønne dagsorden fra vision til virkelighed

04.03.2026CSR.dk

“Hej CEO: Vores planet har brug for dig nu”

04.03.2026CSR.dk

ESG taber terræn lederes lønpakke: ”Et tegn på manglende seriøsitet”

03.03.2026CSR.dk

Unge og virksomheder samles om bæredygtighed

03.03.2026Valified

Sponseret

ESG uden retning koster tid og effekt – nu inviteres konsulenter til at arbejde mere datadrevet

02.03.2026CSR.dk

Nemlig vil halvere madspild og udfase turbokyllinger i ny ansvarlighedsoffensiv

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

09.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

09.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

10.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

10.03.2026

Tid

08:30

Sted

Online