Netto hjælper med at gøre Danmarks energiforsyning stabil

Som første dagligvarekæde i verden stiller Salling Group nu flere hundrede butikker til rådighed som energilager, der kan hjælpe med at holde energiforsyningen stabil. Andre store aktører forventes at følge trop inden længe.

Elektriske anlæg står for 40 procent af el-forbruget i erhvervsbygninger. Foto: Salling Group.

04.11.2022

CSR.dk

Danmark har en relativt høj anvendelse og udbygning af vedvarende energi, og hidtil har energisystemet kunnet håndtere udsving i produktionen, ved bl.a. at lade de ’gamle’ kraftværker producere, når efterspørgslen overstiger produktionen. Men hvis den ambitiøse udbygning af vedvarende energi skal fortsætte er det nødvendigt at finde nye metoder til at tilpasse forbruget til den svingende produktion fra vindmøller og solceller.

Det kræver nye måder at lagre energi, og der er udviklingsprojekter i gang med test af lagring i f.eks. sten, afløbsrens, undergrunden. Men også i bygninger - i form af et projekt drevet af Andel og IBM under navnet Flex Platformen, som Salling Group nu kobler 500 Netto-butikker på. 

”I Salling Group optimerer vi løbende vores energiforbrug og har – også længe inden energikrisen lagde ekstra pres på - igangsat en række energibesparende indsatser. Flex Platformen er en af dem,” fortæller Martin Brix Kortegaard, der er Energy Manager i Salling Group, i en pressemeddelelse.

Når det er sket, vil Nettos butikker være med til at udgøre et alternativ til at trække energi fra et af de traditionelle kraftværker, som bruger enten biomasse, som der er og bliver stor efterspørgsel på til andre formål, eller kul, som skal udfases helt, til at levere energi, når vindmøllerne står stille. Til gengæld modtager de betaling for at stå stand-by, som et kraftværk gør det i dag. Yderligere får de betaling, hvis deres fleksibilitet rent faktisk bliver aktiveret i takt med, at Danmark har brug for det.

Metoden bag Flex Platformen er, at erhvervsbygninger typisk har elektriske anlæg som ventilation, varme, køl, frys etc., hvor omkring 30 procent af disse anlægs forbrug regnes for at være fleksibelt. Forstået på den måde, at fordi bygninger holder på varme og kulde et stykke tid, kan eksempelvis et ventilationsanlæg stoppes ellers startes i takt med, at vinden blæser uden at påvirke funktionalitet eller være til gene for brugerne i bygningerne.

Læs også: Grundfos: Energirenovering er overset og afgørende svar på dobbeltkrise

Alle Netto-butikkernes elektriske anlæg som ventilation, køling og varmepumper integreret i ét bygningsstyringssystem, og det er dét system, som kobles på Flex Platformen. Her får de snart selskab af henved 100 bygninger ejet af Københavns Kommune, ligesom ATP og Københavns Lufthavne har testet og godkendt løsningen.

Ingen store installationer og kort tilbagebetalingstid
Detailhandelsgiganten har først testet platformen i føtex Greve og er gennem piloten blevet klogere på, hvor længe butikkens ventilationsanlæg kunne stoppes ad gangen, uden at det kunne mærkes i butikken. Piloten viste sig at være bæredygtig både i forhold til komfort og økonomi.

”Derfor kobler vi nu alle vores danske Netto-butikker op på Flex Platformen, hvilket både kommer andre energikunder til gode og samtidig er med til at mindske CO2-udledning i energiproduktionen,” fortsææter han.

Konkret har pilotprojektet vist, at ventilationsanlægget uden problemer kan slukkes 15 minutter ad gangen op til fire gange dagligt, og Salling Group har set så stort et potentiale i energibesparelsen, at koncernen har valgt at stille samtlige danske Netto-butikker til rådighed for indsatsen.

”Da vi hverken skal bygge nyt eller etablere dyre installationer, er der samtidig kort tilbagebetalingstid for investeringen. Nu håber vi, at nyheden her kan inspirere andre store bygningsejere, for jo flere bygninger, vi kobler på Platformen, des mere el-fleksibilitet kan vi tilbyde i markedet, og jo hurtigere når Danmark klimamålene,” udtaler Christian Ahn Albertsen, associeret partner for bæredygtige løsninger i IBM Consulting, Danmark.

- KCP

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

28.10.2026CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

28.10.2026CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

CSR.dk

Ny international standard for verdensmålene med Danmark i front

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Dansk Erhverv
Konference
ESGdag 2026: ESG som strategisk drivkraft for et robust og konkurrencedygtigt erhvervsliv

Kom med til ESGdag 2026 den 29. oktober, hvor Dansk Erhverv og FSR – danske revisorer sætter fokus på, hvordan ESG kan udvikle sig fra et compliance-projekt til en strategisk drivkraft for konkurrenceevne, risikostyring og markedsposition i en post-Omnibus-virkelighed.

Dato

29.10.2026

Tid

13:00

Sted

Axelborg, Vesterbrogade 4a, 1620 København V

DTU
Efteruddannelse
Sikker implementering af systemer

Er det dit ansvar, når virksomheden skal sikre data under transport og ved opbevaring? Så er det vigtigt at vælger en sikker og tilstrækkelig hurtig kryptografisk algoritme.

Dato

29.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

30.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby