Nemlig.com-undersøgelse får ris og ros

Onlinesupermarkedet Nemlig.com har fået foretaget en undersøgelse, der ifølge virksomheden kan påvise, at Nemlig.com er den mest klimavenlige måde at købe ind på. Forsker ser dog skeptisk på nogle af undersøgelsens resultater.

AAU-lektor både roser og har sine betænktligheder over for Nemlig.coms undersøgelse. Arkivfoto..

29.08.2022

CSR.dk

Det online supermarked Nemlig.com har netop fået lavet en analyse af rådgivningsvirksomheden Force Technology, der har undersøgt klimaaftrykket fra virksomhedens drift og ydelser.

Undersøgelsen har sammenlignet CO2-aftrykket fra dagligvarer leveret af Nemlig.com med den gennemsnitlige fysiske indkøbstur i byerne København, Odense, Aalborg, Svendborg og Holbæk, og viser ifølge onlinesupermarkedets bæredygtighedschef, Jakob Zeuthen, at Nemlig.com tilbyder den mest klimavenlige metode til indkøb.

Det skriver Berlingske.

Læs også: Københavns Kommune rejser millionkrav mod Nemlig.com-ejer

Undersøgelsen medregner ikke udledningen for madspild og madvarer, men udelukkende udledningen i distributionskæden, det vil sige hvordan varerne kommer fra centrallageret og hjem til kunden.

”Køre bil ved at kigge i bakspejlet”
AAU-lektor Søren Løkke fra Dansk Center for Miljøvurdering har ifølge Berlingske læst undersøgelsen og er på flere punkter rosende overfor undersøgelsen.

Han har dog også sine betænkeligheder i forhold til rapportens metode, der ifølge ham rejser spørgsmål om, hvor konkret man kan konkludere på resultaterne.

Det handler blandt om, at undersøgelsen har hentet data om energiforbruget for det gennemsnitlige supermarked og varehus fra Energistyrelsen, hvor seneste tal er fra 2017.

Læs også: Nemlig.com har ansvaret for chaufførerne, selvom de ikke er direkte ansat i virksomheden, viser en vurdering fra Arbejdstilsynet

”Når man tager beslutninger, så svarer det lidt til at køre bil ved at kigge i bakspejlet. Når vi snakker om energi, kører vi på en vej, hvor der – heldigvis – er et kraftigt sving i øjeblikket. Det svinger i retning af en frygtelig masse vedvarende energi, og vi er på vej til et energimiks med en meget lavt CO2-emission”, siger han til Berlingske.

Selv om undersøgelsen faktisk forsøger at kompensere for det ved at antage et 20 procent lavere energiforbrug end i 2017, påpeger Søren Løkke, at det kun dækker reduktionen i selve forbruget og ikke udledningen fra energiproduktionen.

Selv anerkender Jakob Zeuthen, at området ændrer sig hurtigt, men mener samtidig, at undersøgelsens data er generelle og baseret på gennemsnitstal.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.05.2026UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Robert Habeck: "Jeg er træt af at undskylde for os og mig selv for at gøre det rigtige. For vi ved, hvad det rigtige er."

29.05.2026CSR.dk

Bæredygtighed og resiliens er samme logik og skal tænkes sådan

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyvalgt bestyrelse skal styrke ansvarlige virksomheder i en usikker tid

NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic er blevet kåret af TIME som en af verdens »Mest effektfulde virksomheder 2026«

CBS Executive Fonden

Sponseret

Advanced Negotiation Techniques

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

The invisible digital landfill: Why data sustainability is becoming a business issue

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online.

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Morgenmøde
Breakfast Club: Diversitet og inklusion – hvorfor, hvordan og hvad nu

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan diversitet og inklusion kan blive en styrke i din organisation.

Dato

03.06.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: EUDR Essentials

EUDR Essentials – learn the what and how of EUDR requirements with expert guidance.

Dato

03.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online