Navigation i gråzonefyldt farvand

Når sigtbarheden er lav, og farvandet til tider ukendt, har man brug for et system med en fast struktur til at navigere. Det har derfor været afgørende for pensionskasserne DIP og JØP at udvikle et troværdigt kompas for ansvarlige investeringer.

03.05.2019

CSR.dk

Er der en grænse for, hvad pensionskasser kan investere i? Hvordan fastsætter man grænsen, så det ikke bliver et subjektivt spørgsmål? Og hvordan undgår man, at en ny politik medfører, at medlemmerne får dårligere pensioner?

Det er den slags spørgsmål Kirstine Lund Christiansen skal kunne svare på dagligt, når både kapitalforvaltere, NGOer, journalister og medlemmer kontakter pensionskassen. Som chef for DIP og JØP’s arbejde med ansvarlige investeringer er hun vant til at forholde sig til vanskelige dilemmaer. Hun stod blandt andet bag arbejdet med DIP og JØP’s nye politik for ansvarlige investeringer, som blev indført sidste år.

”DIP og JØP har længe arbejdet med ansvarlige investeringer, men det er samtidig en dagsorden, der har rykket sig markant de sidste år. I dag er det blevet et spørgsmål, som virkelig interesserer mange medlemmer. Det har derfor været et mål for os at rykke ansvarlige investeringer fra en position i pensionsperiferien, til at integrere det som en konkret del af vores samlede investeringsstrategi.”

En fast struktur til gavn for medlemmernes pension 
Men hvordan gør man så det? Ifølge Kirstine Lund Christiansen er det vigtigste at finde et fundament, som man kan bygge nogle faste strukturere op om, så der ikke er tvivl om, hvad DIP og JØP tillader og ikke tillader. Ansvarlige investeringer er et område med et hav af gråzoner, og det kan hurtigt blive vilkårligt, hvis politikken afhænger af subjektive vurderinger, baseret på de enkeltes etiske kompas eller mediernes overskrifter.

”Det store spørgsmål er altid, hvor og hvordan man sætter en grænse i spørgsmål, der ikke altid er helt sort-hvide. For os har det derfor været afgørende, at vi etablerede et så stærkt og objektivt fundament som muligt. Derfor har vi valgt at bruge nationale og internationale retningslinjer, som er defineret af FN, OECD, EU og den danske regering.”

Kirstine Lund Christiansen peger helt konkret på FN’s retningslinjer om Menneskerettigheder og Erhvervsliv, OECD’s retningslinjer for Multinationale Selskaber, FN’s Verdensmål og Paris-aftalen.

”Menneskerettigheder, arbejdstagerrettigheder, klima, miljø, skat og antikorruption er blandt de temaer, som er vigtige for medlemmerne. Med vores politik fra 2018 lægger vi os på linje med de store internationale aktørers retningslinjer for ansvarlige investeringer og ansvarlig selskabsførelse.”

DIP og JØP er blandt de få danske pensionskasser, der har prioriteret at arbejde med ansvarlige investeringer på tværs af alle aktivklasser. For langt de fleste selskaber er fokus kun på handel med børsnoterede selskaber.

Et område fuld af dilemmaer 
Men selv med det fundament er der stadig en række områder, som er svære dilemmaer.

”Tobak er et eksempel på et sundhedsskadeligt produkt, der ikke ulovligt at sælge i Danmark. Men det er et meget omdiskuteret produkt. I dag har vi stadig investeringer i tobak. Men det er et af de områder, som vi løbende følger, og også vil  tage op i bestyrelserne i 2019.”

Derudover peger hun på DIP og JØP’s holdning til udvinding af kul, som et eksempel på, at der stadig skal træffes konkrete beslutninger ved den enkelte investering.

”Vi har i dag et krav om, at vi ikke investerer i virksomheder, hvor mere end 50 procent af indtjeningen kommer fra udvinding af kul. Det skyldes blandt andet at klimadagsorden er vigtig også fra et investeringsperspektiv. Derfor er vi i gang med et klimatjek af  porteføljen for at vurdere, hvor eksponeret vi er her.”

JØP og DIP har i den forbindelse blandt andet udarbejdet en scenarieanalyse af klimarelaterede finansielle risici. I øjeblikket er DIP og JØP ved at analysere om knap 70 af de mest CO2 intensive virksomheder i porteføljen, agerer tilfredsstillende ift. at forebygge og håndtere deres negative påvirkning på klima. Og Kirstine Lund Christiansen forventer, at det vil resultere i, at eksklusionslisten vil vokse i de kommende måneder

Eksklusionsliste og aktivt ejerskab 
I DIP og JØP’s politik for ansvarlige investeringer, har pensionskasserne forpligtet sig til at arbejde med aktivt ejerskab. Det betyder at pensionskasserne, enten selv eller via kapitalforvaltere og konsulenter, tager dialogen med selskaber for at rykke dem.

Kirstine Lund Christiansen fremhæver, at det er en dialog, der kan få meget konkrete konsekvenser og peger på blandt andet tilføjelsen af Walmart til DIP’s eksklusionsliste i 2017, fordi de modarbejder medarbejdernes ret til at organisere sig i fagforeninger.

”Hvis dialogen ikke fører nogen vegne, opgiver vi investeringerne i selskabet, som vi så med Walmart. Vi ekskluderer ikke selskaber på grund af etiske overvejelser – vi ekskluderer selskaber, som agerer i strid med internationale retningslinjer, hvor dialog er udsigtsløst.”

Topscore til politik 
Den FN-støttede organisation, Principles for Responsible Investments, er verdens største netværk af organisationer og investorer med fokus på ansvarlige investeringer. Organisation gav i 2018 DIP og JØP en topscore for sin politik for ansvarlige investeringer. Men, ifølge Kirstine Lund Christiansen, er arbejdet dog på ingen måde afsluttet.

”Vi bliver aldrig færdige med at evaluere porteføljen. Vi stiller krav til alt fra robuste ledelsesstrukturer og transparens til kontrol med underleverandører og råstofudvinding. Vi evaluerer kontinuerligt på kapitalforvaltere og selskaber i porteføljen.”

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.09.2026CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

10.09.2026Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

16.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

16.09.2026

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

16.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn