Naturfrisk Group kan se at Cola-boykot rammer B2B-markedet senere: Restauranter og caféer ser mod alternativer

Den seneste tids forbrugerpres på de store internationale sodavandsproducenter har fået mange virksomheder til at revurdere deres produktudvalg. Flere restauratører fortæller, at deres kunder efterspørger alternativer til de klassiske colaer. Det har fået aktører i B2B-markedet til at se mod lokale og økologiske producenter som Naturfrisk.

Foto: Naturfrisk

04.04.2025

CSR.dk

De seneste måneders stigende forbrugerboykot af amerikanske varer, herunder Coca-Cola og Pepsi, begynder nu at påvirke restaurationsbranchen. Ifølge Tørk Eskild Furhauge, der er direktør for Naturfrisk, vil effekten af boykotten sandsynligvis slå igennem på B2B-markedet i løbet af de kommende måneder.

“Vi ser allerede en reaktion i dagligvarehandlen, hvor forbrugerne aktivt vælger amerikanske produkter fra. Men i restaurationsbranchen tager det længere tid at skifte sortimentet, da menukort og leverandøraftaler ikke ændres fra den ene dag til den anden”, siger Tørk.

Kunderne efterspørger alternativer

Naturfrisk har allerede modtaget henvendelser fra restauranter, der overvejer at skifte deres sodavandssortiment til danske alternativer. 

“Vi har haft dialog med flere kunder, hvoraf nogle direkte nævner den aktuelle politiske situation som årsag til, at de ønsker at udfase amerikanske mærker”, fortæller Tørk.

Udviklingen sker i kølvandet på en bredere tendens, hvor virksomheder og forbrugere reagerer på amerikansk politik og diplomatiske spændinger. 

“Når politikere i USA udtrykker sig negativt om Danmark, kan det føre til en afmagt blandt forbrugerne, som vælger at handle med deres pengepung. Vi så en lignende bevægelse i detailhandlen i forbindelse med konflikten mellem Israel og Palæstina, hvor visse restauranter også valgte at skifte deres sodavandsmærker”, forklarer han.

Nye smagspræferencer kan sætte sig fast

Tørk peger på, at skiftet i sodavandspræferencer potentielt kan vare ved. 

“Hvis forbrugerne først vænner sig til en ny smag, kan det få en mere langvarig effekt. Vi har set det før, for eksempel da Pepsi først blev introduceret i Danmark via grænsehandlen – det ændrede langsomt markedet. Det samme kan ske nu, hvis flere danskere begynder at vænne sig til nye smagsvarianter af for eksempel cola”, fortæller Tørk.

Strategiske overvejelser i en tid med forandring

For Naturfrisk betyder udviklingen, at der er behov for at sikre, at markedet kender til de eksisterende alternativer.

“Vores vigtigste opgave lige nu er at gøre opmærksom på, at vi findes, og at vi har et kvalitetsprodukt. Vi har hidtil kørt en relativt lav profil på markedsføringen af vores Naturfrisk Cola, men den nuværende situation giver en anledning til at intensivere vores indsats”, siger Tørk.

Han understreger dog, at det endnu er for tidligt at konkludere, hvor omfattende boykotten vil blive på B2B-markedet. 

“Det vil sandsynligvis ske gradvist over de kommende måneder. Nogle restauranter vil reagere på direkte efterspørgsel fra kunderne, mens andre vil tage længere tid om at tilpasse sig", siger Tørk.

Med sommeren forude kan der være store ændringer på vej i danskernes drikkevaner – både i detailhandlen og på restauranter og caféer.

Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

08.07.2025CSR.dk

Dansk gigant beskyldes for mafiametoder

08.07.2025Elis Danmark A/S

Sponseret

Elis støtter ferielejre for udsatte børn med nyvaskede tekstiler

07.07.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Sådan tiltrækker og fastholder du unge medarbejdere

02.07.2025CSR.dk

Ny begyndelse for jobindsatsen i Sønderborg

30.06.2025Sex & Samfund

Sponseret

Mødredødelighed i verden: Både fremskridt og alarmerende tendenser

18.06.2025CSR.dk

Nyt værktøj til sundere psykosocialt arbejdsmiljø

16.06.2025Give Steel A/S

Sponseret

Svejsetraileren har besøgt kvindefængslet i Jyderup

12.06.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyt nordisk program skal styrke virksomheders arbejde mod diskrimination

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

03.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 8. august: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

04.08.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar August 5, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our Q&A webinar to learn more.

Dato

05.08.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til at arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk Mini MBA med certificering (DK) start 18. aug. 2025

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Næste holdstart i aug 2025

Dato

18.08.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol v. DEA, Fiolstræde 44, 1171 København K