Når familien ejer er fokus på klima lavt

Familieejede virksomheder mærker ikke presset fra investorer og nøler derfor med klimaindsatsen.

Det er ikke mange af de familieejede virksomheder, som oplever CO2-udledninger som noget, de bør prioritere højt. .

09.04.2021

CSR.dk

Hvert år undersøger revisions- og rådgivervirksomheden PwC tilstanden i familieejede virksomheder i hele verden. Når man spørger de 2.801 virksomheder, hvad deres vigtigste mål er for de kommende år, har kun 15 procent valgt ””reducing organisation’s carbon footprint”. Det samme gælder den sociale dagsorden.

PwC mener, at denne mangel på fokus på klima og bæredygtighed skyldes, at de familieejede virksomheder ikke mærker presset fra investorer og finansmarkeder.

”Dette er et sjældent eksempel på, at famileejede virksomheder holdes tilbage af deres uafhængighed. Børsnoterede virksomheder har mærket presset på bæredygtighed fra kunder, långivere, aktionærer og medarbejdere i de seneste år. Investeringer i ESG-fokuserede fonde steg med en faktor fire i USA på bare et år, og bæredygtighedsrelateret lovgivning … vokser hastigt. Børsnoterede virksomheder er blevet skubbet over i ESG. De har ikke andet valg end at reagere på det pres, og dermed kommer de til at vise vejen,” skriver PwC i rapporten. 

Finans.dk har interviewet Morten Bennedsen, professor ved den internationale business school Insead og rådgiver af familieejede virksomheder, som er enige i sammenhængen.

”En af udfordringerne ved familie-ejede virksomheder er, at der ikke er det pres, der findes i andre virksomheder, hvor aktionærerne og bestyrelsen kan presse på og kontrollere, hvad der sker i virksomheden. Hvis lederen af en familieejet virksomhed ikke bekymrer sig om bæredygtighed overhovedet, er der ingen, der sætter vedkommende på plads,” siger han til Finans.

Gælder også i Danmark
Måske er der nogen, der tænker at det jo er en global undersøgelse, og at det kan se meget anderledes ud i de danske familieejede virksomheder. Det er dog ikke tilfældet.

I undersøgelsen indgår 58 danske virksomheder, og PwC i Danmark har oplyst til finans.dk, at kun 36 procent af disse har en en klar strategi inden for bæredygtighed. Ifølge partner i PwC, Karina Hejlesen Jensen er bæredygtighed på virksomhedernes agenda, men skal lære at inkorporere det i endnu større grad i virksomheden.

Men der er måske også noget andet på spil. Noget som Jakob Haldor Topsøe, som repræsenterer Haldor Topsøe, er citeret for i PwC’s rapport, hvor han siger:

”Børsnoterede virksomheder er bedre til at kommunikere om ESG, fordi de ved, hvor det er på vej hen. Familieejede virksomheder fungerer ud fra devisen “den der liver stille, lever godt”. Det er nødt til at ændre sig.”

- EHS

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

21.10.2026ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

20.10.2026CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense