Mogens Jensen lærte om strategisk CSR

Udviklingsminister Mogens Jensen besøgte tekstilvirksomheden Spectre medio marts. Det blev til en snak om virksomhedens CSR-strategi på fabrikkerne i Letland og Vietnam.

Mogens Jensen besøgte den jyske tekstilproducent Spectre til en snak om CSR. .

24.03.2015

CSR.dk

Udviklingsminister Mogens Jensen besøgte medio marts Ikast-virksomheden og tøjproducenten Spectre, hvor den jyske virksomheds CSR-strategi var i centrum. 

Ministeren, der tidligere har lanceret en række tiltag for CSR-strategier, fik en rundtur i virksomheden af medejer og produktansvarlig Jesper Klausen, som gik i detaljer om virksomhedens produktions- og miljøpolitik.

”Jeg tror, Mogens Jensen fik en større forståelse for, hvordan CSR kan integreres i strategien. Og at CSR kan skabe værdi, ikke blot for de ansatte, miljø og samfund, men også i forhold til afsætning og kunder”, siger Jesper Klausen til Dansk Mode & Textil’s fagblad DM&T.

Læs også: Tøjkæmpe underskriver CSR-charter

Han har kun rosende ord for ministerens faglige viden om arbejdsmiljøproblematikker og håber, Spectre kan bidrage med at vise, hvordan virksomheder aktivt kan integrere CSR i deres strategier.

Svært for små aktører

Virksomhedens CSR-medarbejder Pia Odgaard, der efter to års arbejde har opnået at få en såkaldt SA8000-certificering for Spectres to fabrikker i Letland og Vietnam, advarede mod, at man anser virksomheden som gennemsnitlig for den danske tøjbranche, da Spectre har sat mange ressourcer af til at forbedre produktionen.

Læs også: Minister efter nyt fabrikskollaps i Bangladesh: Stadig lang vej

For det er svært for små virksomheder, der skal bide skeer med internationalt større markeder:   

”Det er i sig selv en kolossal udfordring konkurrencemæssigt, og derudover også i forhold til CSR. Og når langt hovedparten af virksomhederne ikke har produktion, men køber ind hos underleverandører, bliver social ansvarlighed/samfundsansvar ekstremt komplekst”, siger hun.

Produktansvarlig Jesper Klausen mener desuden, at CSR skal ses som en investering, der skaber omsætning, og at hans vurdering er, at der er tale om en styrkelse af produktiviteten, hvis medarbejderne kan se, at CSR tages alvorligt.  

-JPN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.03.2026CSR.dk

Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs

25.03.2026CSR.dk

Kunderne træffer selv valget og virksomhed sparer 6,6 tons CO2

CSR.dk

Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs

CSR.dk

Kunderne træffer selv valget og virksomhed sparer 6,6 tons CO2

CSR.dk

Erhvervslivet kræver handling: Grøn energipolitik skal sikre dansk konkurrenceevne

CSR.dk

Europæiske storbyer kopierer dansk succesmodel for bæredygtighed i turisme

CSR.dk

Nyt handlingskatalog: Sådan kan Danmark skabe et reelt marked for cirkulær produktion

CSR.dk

16 destinationer fra hele verden besøger København for at lære om grøn omstilling af storbyen og turismen

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

A Two-Level Leap: CEWOOD’s Advance from Bronze to Gold

CSR.dk

Nyt Bevar eller forklar-værktøj skal sætte en stopper for unødvendig nedrivning og fremtidssikre dansk bygningsmasse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C