Mobility Management er blevet en del af CSR-indsatsen

Medarbejdernes transportvaner er blevet et indsatsområde i danske virksomheders CSR-strategi, og den CO2-besparende effekt af transportinitiativer er konkret og målbar.

Mobility Management er blevet en fast del af CSR-strategien hos Tryg og Topdanmark. Foto: Formel M. .

09.04.2014

CSR.dk

Formel M

Formel M er et offentligt-privat partnerprojekt, der er udviklet af Ballerup Kommune i samarbejde med organisationen gate 21.

Målsætningen for projektet er mindre forurening fra privatbilismen, bedre adgang til offentlig transport og mindre trængsel på vejene. 

Formel M rådgiver og motiverer blandt andet virksomheder til miljøvenlige transporttiltag.

Læs mere om Formel M her

Som en del af Mobility Management-indsatsen på CSR-området stiller Tryg mødebiler og firmacykler til rådighed for medarbejderne, som kan anvendes mellem arbejdsplads, station og busstoppested. Hos Topdanmark støtter man medarbejderne i at deltage i cykel-kampagner og et test-en-elcykel-projekt. Medarbejdernes transportvaner er blevet en del af virksomhedernes CSR-indsats og prioriteres oftere i strategien. Det skriver formelm.dk

”Mobilitetsinitiativer har fyldt rigtig meget hos Topdanmark i 2013. Det er de CSR-initiativer, vi sammen med HR har kommunikeret mest om”, siger Pernille Fogh Christensen, CSR-ansvarlig i Topdanmark, til formelm.dk

Læs også: Bæredygtig transport må intet koste

Mobility Management er også blevet en fast del af CSR-strategien hos Tryg, som ser store fordele ved det: 

”Mobility Management er interessant i CSR-arbejdet, fordi initiativerne påvirker flere CSR-indsatser som klima og medarbejdernes sundhed. Samtidig har initiativerne en synlig samfundseffekt, fordi vi ved at ændre transportadfærd kan påvirke miljøet lokalt”, siger Birgitte Kofod Olsen, CSR chef i Tryg, til formelm.dk.

Konkret og målbar effekt
Resultatet af tiltagene, der skal ændre medarbejdernes transportvaner, er nemme at se og har en direkte effekt. 

”De fleste Mobility Management-indsatser er nemme at måle på – og giver konkrete resultater i forhold til vores indsats om CO2-reduktion. Med mobilitetstiltag er det lettere at konkretisere klimaindsatsen over for medarbejderne – det er eksempelvis dejligt håndgribeligt at fortælle om vores nye røde stationscykler, som er til fri afbenyttelse mellem virksomheden og stationen”, siger Birgitte Kofod Olsen til formelm.dk 

Læs også: Topdanmark etablerer ladestandere til medarbejdere og kunder

Hos Tryg er CO2-udledningen fra transport fra 2011 til 2013 faldet med ni procent per medarbejder. Topdanmark har oplevet en CO2-besparelse per medarbejder på 11 procent fra 2011 til 2013.  

For virksomhederne i Lautrupgård i Ballerup, hvor både Tryg og Topdanmark har adresse, er der oprettet mobilitetsnetværket, hvor virksomhederne kan blive inspireret af hinanden, samarbejde og dele erfaringer. 

-TK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.09.2026DTU

Sponseret

Hvordan skaber man kundeværdi i en teknisk B2B-virkelighed?

21.09.2026CSR.dk

Grøn omstilling handler lige så meget om ledelse som teknologi

CSR.dk

Grøn omstilling handler lige så meget om ledelse som teknologi

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tommy Ahlers vil gøre op med kontrolkultur i Energinet

Dansk Industri

Sponseret

2.000 virksomheder er i gang - hvor begynder jeres klimaarbejde?

CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

DTU

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Dansk Standard
Webinar
Introduktion til den nye standard for menstruation og overgangsalder på arbejdspladsen

Hvad betyder menstruation, menstruel sundhed og overgangsalder for arbejdslivet, og hvordan kan arbejdspladser skabe bedre rammer for medarbejdere gennem forskellige livsfaser? På webinaret får du indsigt i den første globale ISO-standard på området, ny forskning samt konkrete erfaringer fra LEGO og økonomiske perspektiver fra PFA Pension.

Dato

24.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

25.09.2026

Sted

Online

CSR.dk
Launch
Mobiliseringsradaren® lancering

Den 25. september lancerer Hansen Agenda og Epinion Mobiliseringsradaren® – en ny undersøgelse af danskernes ansvarlige hverdagshandlinger og en ny metode til adfærdsdesign.

Dato

25.09.2026

Tid

13:30

Sted

Ewaldsgade 3, 2200 København N