Mobility Management er blevet en del af CSR-indsatsen

Medarbejdernes transportvaner er blevet et indsatsområde i danske virksomheders CSR-strategi, og den CO2-besparende effekt af transportinitiativer er konkret og målbar.

Mobility Management er blevet en fast del af CSR-strategien hos Tryg og Topdanmark. Foto: Formel M. .

09.04.2014

CSR.dk

Formel M

Formel M er et offentligt-privat partnerprojekt, der er udviklet af Ballerup Kommune i samarbejde med organisationen gate 21.

Målsætningen for projektet er mindre forurening fra privatbilismen, bedre adgang til offentlig transport og mindre trængsel på vejene. 

Formel M rådgiver og motiverer blandt andet virksomheder til miljøvenlige transporttiltag.

Læs mere om Formel M her

Som en del af Mobility Management-indsatsen på CSR-området stiller Tryg mødebiler og firmacykler til rådighed for medarbejderne, som kan anvendes mellem arbejdsplads, station og busstoppested. Hos Topdanmark støtter man medarbejderne i at deltage i cykel-kampagner og et test-en-elcykel-projekt. Medarbejdernes transportvaner er blevet en del af virksomhedernes CSR-indsats og prioriteres oftere i strategien. Det skriver formelm.dk

”Mobilitetsinitiativer har fyldt rigtig meget hos Topdanmark i 2013. Det er de CSR-initiativer, vi sammen med HR har kommunikeret mest om”, siger Pernille Fogh Christensen, CSR-ansvarlig i Topdanmark, til formelm.dk

Læs også: Bæredygtig transport må intet koste

Mobility Management er også blevet en fast del af CSR-strategien hos Tryg, som ser store fordele ved det: 

”Mobility Management er interessant i CSR-arbejdet, fordi initiativerne påvirker flere CSR-indsatser som klima og medarbejdernes sundhed. Samtidig har initiativerne en synlig samfundseffekt, fordi vi ved at ændre transportadfærd kan påvirke miljøet lokalt”, siger Birgitte Kofod Olsen, CSR chef i Tryg, til formelm.dk.

Konkret og målbar effekt
Resultatet af tiltagene, der skal ændre medarbejdernes transportvaner, er nemme at se og har en direkte effekt. 

”De fleste Mobility Management-indsatser er nemme at måle på – og giver konkrete resultater i forhold til vores indsats om CO2-reduktion. Med mobilitetstiltag er det lettere at konkretisere klimaindsatsen over for medarbejderne – det er eksempelvis dejligt håndgribeligt at fortælle om vores nye røde stationscykler, som er til fri afbenyttelse mellem virksomheden og stationen”, siger Birgitte Kofod Olsen til formelm.dk 

Læs også: Topdanmark etablerer ladestandere til medarbejdere og kunder

Hos Tryg er CO2-udledningen fra transport fra 2011 til 2013 faldet med ni procent per medarbejder. Topdanmark har oplevet en CO2-besparelse per medarbejder på 11 procent fra 2011 til 2013.  

For virksomhederne i Lautrupgård i Ballerup, hvor både Tryg og Topdanmark har adresse, er der oprettet mobilitetsnetværket, hvor virksomhederne kan blive inspireret af hinanden, samarbejde og dele erfaringer. 

-TK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

28.11.2025CSR.dk

Over halvdelen af LEGO’s indpakning er nu papirbaseret

27.11.2025CSR.dk

Global undersøgelse: Byer verden over flytter sig væk fra kysten på grund af klimarisici

26.11.2025CSR.dk

Ny undersøgelse: Grønne fællesskaber kan nedbringe danskernes CO2-aftryk markant

25.11.2025CSR.dk

Forskere vil skabe mad ud af den blå luft

25.11.2025Klimaklar

Sponseret

Hovmand vinder talenterne med grøn omstilling og ansvarlighed

21.11.2025CSR.dk

DI-topchef efterlyser handling bag klimaambitioner

20.11.2025CSR.dk

Nyt studie kaster lys på effekter af forstyrrende demonstrationer

19.11.2025CSR.dk

Business casen for bæredygtighed – hvad betyder det?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle