Mobility Management er blevet en del af CSR-indsatsen

Medarbejdernes transportvaner er blevet et indsatsområde i danske virksomheders CSR-strategi, og den CO2-besparende effekt af transportinitiativer er konkret og målbar.

Mobility Management er blevet en fast del af CSR-strategien hos Tryg og Topdanmark. Foto: Formel M. .

09.04.2014

CSR.dk

Formel M

Formel M er et offentligt-privat partnerprojekt, der er udviklet af Ballerup Kommune i samarbejde med organisationen gate 21.

Målsætningen for projektet er mindre forurening fra privatbilismen, bedre adgang til offentlig transport og mindre trængsel på vejene. 

Formel M rådgiver og motiverer blandt andet virksomheder til miljøvenlige transporttiltag.

Læs mere om Formel M her

Som en del af Mobility Management-indsatsen på CSR-området stiller Tryg mødebiler og firmacykler til rådighed for medarbejderne, som kan anvendes mellem arbejdsplads, station og busstoppested. Hos Topdanmark støtter man medarbejderne i at deltage i cykel-kampagner og et test-en-elcykel-projekt. Medarbejdernes transportvaner er blevet en del af virksomhedernes CSR-indsats og prioriteres oftere i strategien. Det skriver formelm.dk

”Mobilitetsinitiativer har fyldt rigtig meget hos Topdanmark i 2013. Det er de CSR-initiativer, vi sammen med HR har kommunikeret mest om”, siger Pernille Fogh Christensen, CSR-ansvarlig i Topdanmark, til formelm.dk

Læs også: Bæredygtig transport må intet koste

Mobility Management er også blevet en fast del af CSR-strategien hos Tryg, som ser store fordele ved det: 

”Mobility Management er interessant i CSR-arbejdet, fordi initiativerne påvirker flere CSR-indsatser som klima og medarbejdernes sundhed. Samtidig har initiativerne en synlig samfundseffekt, fordi vi ved at ændre transportadfærd kan påvirke miljøet lokalt”, siger Birgitte Kofod Olsen, CSR chef i Tryg, til formelm.dk.

Konkret og målbar effekt
Resultatet af tiltagene, der skal ændre medarbejdernes transportvaner, er nemme at se og har en direkte effekt. 

”De fleste Mobility Management-indsatser er nemme at måle på – og giver konkrete resultater i forhold til vores indsats om CO2-reduktion. Med mobilitetstiltag er det lettere at konkretisere klimaindsatsen over for medarbejderne – det er eksempelvis dejligt håndgribeligt at fortælle om vores nye røde stationscykler, som er til fri afbenyttelse mellem virksomheden og stationen”, siger Birgitte Kofod Olsen til formelm.dk 

Læs også: Topdanmark etablerer ladestandere til medarbejdere og kunder

Hos Tryg er CO2-udledningen fra transport fra 2011 til 2013 faldet med ni procent per medarbejder. Topdanmark har oplevet en CO2-besparelse per medarbejder på 11 procent fra 2011 til 2013.  

For virksomhederne i Lautrupgård i Ballerup, hvor både Tryg og Topdanmark har adresse, er der oprettet mobilitetsnetværket, hvor virksomhederne kan blive inspireret af hinanden, samarbejde og dele erfaringer. 

-TK

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.02.2026CSR.dk

Stigende CO2-udledninger hos Mærsk og Novo sår tvivl om 2030-mål

11.02.2026CSR.dk

Schweiz overhaler Danmark som verdensmester i økologi

09.02.2026CSR.dk

Mærsk dropper ESG-bonusser til ledere

09.02.2026CSR.dk

Økologiske varer bliver våben i supermarkedernes kamp om kunder

06.02.2026CSR.dk

Ny rapport: Klare prioriteringer giver plads til flere hensyn i arealomlægningen af Danmark

06.02.2026CSR.dk

Næstved vil gøre grønne valg synlige i butikker og spisesteder

06.02.2026CSR.dk

Dagrofa satser stort på bæredygtighedsprogram

05.02.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

ESPR will not reward late movers

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online