Minimale forventninger til COP18

FNs årlige klimatopmøde startede mandag i Doha. Forventningerne til slut-resultatet er små til trods for, at flere nye analyser varsler katastrofale temperaturstigninger.

28.11.2012

Lasse Andersen , CSR.dk

I denne uge er verdens klimaansvarlige politikere samlet i Doha, Qatar for at finde ud af, hvordan verden reducerer CO2-udledningen og dermed sætter en stopper for den globale opvarmning, før det er for sent.

Fuldstændig lige som sidste år er håbet om, at landene når frem til en ambitiøs aftale dog stærkt begrænset. Ifølge den danske klima- og energiminister Martin Lidegaard bunder en stor del af politikernes vægelsind i økonomi.

”Der kommer i hvert fald politikere (til Doha), der gerne vil gøre noget. Men de skal overbevise deres hjemlige regeringer, deres finansministre og ikke mindst deres vælgere om, at det her kan lade sig gøre, uden at det går ud over økonomien. Og de politikere er der ikke mange af,” siger Martin Lidegaard til Information.

Fælles indsats nødvendig
Heller ikke hos Dansk Energi, som sender en delegation til Doha, er optimismen overvældende, men organisationen påpeger, at der stadig er brug for at sætte klimaet på dagsordenen.

”Selvom forventningerne til resultatet i Doha ikke er store, så er der stadig brug for, at vi har fokus på klimadagsordenen. Tograders-målet er måske ved at være ude af syne, og konsekvenserne af øgede temperaturstigninger er i mange tilfælde svære at overskue. Men vi kommer ikke uden om, at der skal en verden til at løse udfordringen. Enkelte landes indsats kan vise vejen, men ikke bære byrden,” siger afdelingschef i Dansk Energi Charlotte Søndergren.

Skræmmende rapporter
I sidste uge publicerede både Verdensbanken, FN's Miljøprogram og Det Internationale Energiagentur hver deres klimaundersøgelser. Og der er tale om skræmmende læsning.

Alle tre organer konkluderer, at verden risikerer at ændre sig katastrofalt som følge af voldsomme klimaforandringer, hvis ikke verdens ledere formår at omstille sig til en grønnere verden i en fart.

Både Verdensbanken og FNs Miljøprogram konkluderer, at kloden er på vej mod en temperaturstigning på hele 4 grader. Altså to grader højere end hvad der hidtil har været betegnet som naturens smertegrænse. Hos Verdensbanken, som er mest pessimistisk, vurderer man endda, at stigningen vil være en realitet allerede i 2060.

WWF holder fast i 2 graders-målet
Seniorrådgiver i WWF Hanne Jersild sender følgende melding til klimapolitikerne på baggrund af rapporterne.

"De meget pessimistiske konklusioner bliver draget i lyset af de løfter og trends, der er gældende lige nu. Hos WWF understreger vi den del af budskabet, som stadig er i spil - nemlig, at 2 graders målet kan nåes. Men at det kræver dramatisk handling NU! Omstilling til grøn, vedvarende energi og en større effektivisering af energien er de håndtag, der for alvor skal skrues på,” siger Hanne Jersild.

Se de tre rapporter her:

UNEP Gigatonne Gap Report (FN's Miljøprogram)

World Bank 4 Degree Report (Verdensbanken)

International Energy Agency World Energy Outlook 2102 report (Det Internationale Energiagentur)

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

17.12.2025CSR.dk

Velkommen til endnu en omnibus – nu om miljølovgivning

17.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Fra hotel til moderne boliger – med Merten M-Pure europamateriel

15.12.2025Forenede Service

Sponseret

Kokkenes Køkken fordobler økologien i fire kantiner – uden meromkostninger

15.12.2025CSR.dk

Klimaforandringer skaber voksende udfordringer for alt fra Formel 1 til maratonløb

15.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Nyt år, nye grønne rutiner: Tænk klimaet ind i nytårsambitionerne

11.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Illusionen om net-zero

11.12.2025CSR.dk

Aalborg Portland bygger 40.000 kvm CO2-fangst-anlæg med start i 2027

11.12.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Private virksomheder vælger miljømærket rengøringsservice

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 9. januar: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

09.01.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom