Minimale forventninger til COP18

FNs årlige klimatopmøde startede mandag i Doha. Forventningerne til slut-resultatet er små til trods for, at flere nye analyser varsler katastrofale temperaturstigninger.

28.11.2012

Lasse Andersen , CSR.dk

I denne uge er verdens klimaansvarlige politikere samlet i Doha, Qatar for at finde ud af, hvordan verden reducerer CO2-udledningen og dermed sætter en stopper for den globale opvarmning, før det er for sent.

Fuldstændig lige som sidste år er håbet om, at landene når frem til en ambitiøs aftale dog stærkt begrænset. Ifølge den danske klima- og energiminister Martin Lidegaard bunder en stor del af politikernes vægelsind i økonomi.

”Der kommer i hvert fald politikere (til Doha), der gerne vil gøre noget. Men de skal overbevise deres hjemlige regeringer, deres finansministre og ikke mindst deres vælgere om, at det her kan lade sig gøre, uden at det går ud over økonomien. Og de politikere er der ikke mange af,” siger Martin Lidegaard til Information.

Fælles indsats nødvendig
Heller ikke hos Dansk Energi, som sender en delegation til Doha, er optimismen overvældende, men organisationen påpeger, at der stadig er brug for at sætte klimaet på dagsordenen.

”Selvom forventningerne til resultatet i Doha ikke er store, så er der stadig brug for, at vi har fokus på klimadagsordenen. Tograders-målet er måske ved at være ude af syne, og konsekvenserne af øgede temperaturstigninger er i mange tilfælde svære at overskue. Men vi kommer ikke uden om, at der skal en verden til at løse udfordringen. Enkelte landes indsats kan vise vejen, men ikke bære byrden,” siger afdelingschef i Dansk Energi Charlotte Søndergren.

Skræmmende rapporter
I sidste uge publicerede både Verdensbanken, FN's Miljøprogram og Det Internationale Energiagentur hver deres klimaundersøgelser. Og der er tale om skræmmende læsning.

Alle tre organer konkluderer, at verden risikerer at ændre sig katastrofalt som følge af voldsomme klimaforandringer, hvis ikke verdens ledere formår at omstille sig til en grønnere verden i en fart.

Både Verdensbanken og FNs Miljøprogram konkluderer, at kloden er på vej mod en temperaturstigning på hele 4 grader. Altså to grader højere end hvad der hidtil har været betegnet som naturens smertegrænse. Hos Verdensbanken, som er mest pessimistisk, vurderer man endda, at stigningen vil være en realitet allerede i 2060.

WWF holder fast i 2 graders-målet
Seniorrådgiver i WWF Hanne Jersild sender følgende melding til klimapolitikerne på baggrund af rapporterne.

"De meget pessimistiske konklusioner bliver draget i lyset af de løfter og trends, der er gældende lige nu. Hos WWF understreger vi den del af budskabet, som stadig er i spil - nemlig, at 2 graders målet kan nåes. Men at det kræver dramatisk handling NU! Omstilling til grøn, vedvarende energi og en større effektivisering af energien er de håndtag, der for alvor skal skrues på,” siger Hanne Jersild.

Se de tre rapporter her:

UNEP Gigatonne Gap Report (FN's Miljøprogram)

World Bank 4 Degree Report (Verdensbanken)

International Energy Agency World Energy Outlook 2102 report (Det Internationale Energiagentur)

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.09.2026CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

18.09.2026CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense