Minimale forventninger til COP18

FNs årlige klimatopmøde startede mandag i Doha. Forventningerne til slut-resultatet er små til trods for, at flere nye analyser varsler katastrofale temperaturstigninger.

28.11.2012

Lasse Andersen , CSR.dk

I denne uge er verdens klimaansvarlige politikere samlet i Doha, Qatar for at finde ud af, hvordan verden reducerer CO2-udledningen og dermed sætter en stopper for den globale opvarmning, før det er for sent.

Fuldstændig lige som sidste år er håbet om, at landene når frem til en ambitiøs aftale dog stærkt begrænset. Ifølge den danske klima- og energiminister Martin Lidegaard bunder en stor del af politikernes vægelsind i økonomi.

”Der kommer i hvert fald politikere (til Doha), der gerne vil gøre noget. Men de skal overbevise deres hjemlige regeringer, deres finansministre og ikke mindst deres vælgere om, at det her kan lade sig gøre, uden at det går ud over økonomien. Og de politikere er der ikke mange af,” siger Martin Lidegaard til Information.

Fælles indsats nødvendig
Heller ikke hos Dansk Energi, som sender en delegation til Doha, er optimismen overvældende, men organisationen påpeger, at der stadig er brug for at sætte klimaet på dagsordenen.

”Selvom forventningerne til resultatet i Doha ikke er store, så er der stadig brug for, at vi har fokus på klimadagsordenen. Tograders-målet er måske ved at være ude af syne, og konsekvenserne af øgede temperaturstigninger er i mange tilfælde svære at overskue. Men vi kommer ikke uden om, at der skal en verden til at løse udfordringen. Enkelte landes indsats kan vise vejen, men ikke bære byrden,” siger afdelingschef i Dansk Energi Charlotte Søndergren.

Skræmmende rapporter
I sidste uge publicerede både Verdensbanken, FN's Miljøprogram og Det Internationale Energiagentur hver deres klimaundersøgelser. Og der er tale om skræmmende læsning.

Alle tre organer konkluderer, at verden risikerer at ændre sig katastrofalt som følge af voldsomme klimaforandringer, hvis ikke verdens ledere formår at omstille sig til en grønnere verden i en fart.

Både Verdensbanken og FNs Miljøprogram konkluderer, at kloden er på vej mod en temperaturstigning på hele 4 grader. Altså to grader højere end hvad der hidtil har været betegnet som naturens smertegrænse. Hos Verdensbanken, som er mest pessimistisk, vurderer man endda, at stigningen vil være en realitet allerede i 2060.

WWF holder fast i 2 graders-målet
Seniorrådgiver i WWF Hanne Jersild sender følgende melding til klimapolitikerne på baggrund af rapporterne.

"De meget pessimistiske konklusioner bliver draget i lyset af de løfter og trends, der er gældende lige nu. Hos WWF understreger vi den del af budskabet, som stadig er i spil - nemlig, at 2 graders målet kan nåes. Men at det kræver dramatisk handling NU! Omstilling til grøn, vedvarende energi og en større effektivisering af energien er de håndtag, der for alvor skal skrues på,” siger Hanne Jersild.

Se de tre rapporter her:

UNEP Gigatonne Gap Report (FN's Miljøprogram)

World Bank 4 Degree Report (Verdensbanken)

International Energy Agency World Energy Outlook 2102 report (Det Internationale Energiagentur)

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Når lotusblomster bliver til design: Påskekollektion med ansvarlighed

06.02.2026CSR.dk

Dansk virksomhed er nu den højest scorende B Corp i hele EU

05.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarlig interiørfavorit vender tilbage i ny nuance

03.02.2026CSR.dk

Elbiler overhaler diesel for første gang i Danmark

02.02.2026CSR.dk

Halvdelen af Danmarks fodaftryk på natur sættes i udlandet

01.02.2026Dagrofa aps

Sponseret

Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

29.01.2026CSR.dk

Havvindsoffensiv: Danmark i aftale om 100 gigawatt havvind med kortlagte havarealer

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online