Milliarddyr klimasikringsplan møder skepsis fra eksperter

I de kommende år skal der investeres 60 milliarder i klimasikring af bygninger, der er truede af oversvømmelser som følge af stigende grundvand. Flere eksperter peger dog på, at problemets omfang højest sandsynligt er langt mindre end hidtil estimeret.

Foto: Wavin

31.03.2025

CSR.dk

Et bredt politisk flertal har vedtaget, at 450.000 bygninger skal beskyttes mod oversvømmelser fra stigende grundvand.

Regningen på 60 milliarder skal dækkes via spildevandstaksten, som opkræves hos alle modtagere af drikkevand. Flere eksperter sår dog nu tvivl om, hvorvidt problemet med stigende grundvand reelt har det omfang, der lægges til grund i aftalen.

Bag tallet på de 450.000 truede bygninger står Miljøstyrelsen, men vurderingen skal nu efterregnes. Simon Stisen, professor i vandressourcer og hydrologi ved Geus, fortæller i den forbindelse til Børsen, at han forventer et fald i antallet af truede bygninger.

Toke Panduro, som er seniorforsker ved Aarhus Universitet, forklarer desuden til Børsen, at grundvandsproblemet sandsynligvis er mere beskedent sammenlignet med problemer med stormfloder og skybrud.

Løsning eller langdrag?

Blandt tilhængerne af aftalen er Forsikring & Pension, hvor vicedirektør Pia Steffensen understreger, at fælles løsninger via spildevandsselskaber vil være mere effektive og økonomiske end individuelle tiltag. 

"Før den her aftale er det jo sådan, at hvis jeg som boligejer oplever, at der er udfordringer med mit grundvand, så skal jeg selv løse det. Og det kan jo have den konsekvens, at jeg løser det hos mig, men gør problemet større hos mine naboer”, siger hun til Børsen.

Imidlertid udtrykker DTU-professor Kirsten Halsnæs skepsis overfor tempoet og kompleksiteten i den planlagte klimasikring. 

Hun peger på, at det vil kræve omfattende beregninger og koordinering med andre infrastrukturinvesteringer. Ifølge hende har initiativet "meget lange udsigter", og det er uklart, hvordan man vil holde de samlede omkostninger på 60 milliarder kroner for sådan et komplekst problem.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

01.10.2026Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

Dansk Industri

Sponseret

Får I nok ud af de materialer, I allerede køber?

CSR.dk

Globalt er forbrugere mere bekymrede for klimaforandringer

CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark