Milliarddyr klimasikringsplan møder skepsis fra eksperter

I de kommende år skal der investeres 60 milliarder i klimasikring af bygninger, der er truede af oversvømmelser som følge af stigende grundvand. Flere eksperter peger dog på, at problemets omfang højest sandsynligt er langt mindre end hidtil estimeret.

Foto: Wavin

31.03.2025

CSR.dk

Et bredt politisk flertal har vedtaget, at 450.000 bygninger skal beskyttes mod oversvømmelser fra stigende grundvand.

Regningen på 60 milliarder skal dækkes via spildevandstaksten, som opkræves hos alle modtagere af drikkevand. Flere eksperter sår dog nu tvivl om, hvorvidt problemet med stigende grundvand reelt har det omfang, der lægges til grund i aftalen.

Bag tallet på de 450.000 truede bygninger står Miljøstyrelsen, men vurderingen skal nu efterregnes. Simon Stisen, professor i vandressourcer og hydrologi ved Geus, fortæller i den forbindelse til Børsen, at han forventer et fald i antallet af truede bygninger.

Toke Panduro, som er seniorforsker ved Aarhus Universitet, forklarer desuden til Børsen, at grundvandsproblemet sandsynligvis er mere beskedent sammenlignet med problemer med stormfloder og skybrud.

Løsning eller langdrag?

Blandt tilhængerne af aftalen er Forsikring & Pension, hvor vicedirektør Pia Steffensen understreger, at fælles løsninger via spildevandsselskaber vil være mere effektive og økonomiske end individuelle tiltag. 

"Før den her aftale er det jo sådan, at hvis jeg som boligejer oplever, at der er udfordringer med mit grundvand, så skal jeg selv løse det. Og det kan jo have den konsekvens, at jeg løser det hos mig, men gør problemet større hos mine naboer”, siger hun til Børsen.

Imidlertid udtrykker DTU-professor Kirsten Halsnæs skepsis overfor tempoet og kompleksiteten i den planlagte klimasikring. 

Hun peger på, at det vil kræve omfattende beregninger og koordinering med andre infrastrukturinvesteringer. Ifølge hende har initiativet "meget lange udsigter", og det er uklart, hvordan man vil holde de samlede omkostninger på 60 milliarder kroner for sådan et komplekst problem.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

05.11.2026CSR.dk

Klimarådet: Implementering af klimapolitikken er en hasteopgave

05.11.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Hvordan opnår din virksomhed både kommerciel succes og belaster mindre?

CSR.dk

Mange nye millioner til mere plante-rig fødevaresektor

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Trends & Insights: Sales & sustainability – how can ESG drive sales and commercial growth?

MäRK

Sponseret

Selvom ESG-samtalen er forstummet, er B Corp stadig relevant

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Cars from Cars, Buildings from Buildings, Shoes from Shoes

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

10.11.2026

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. november: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

10.11.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI - Officielt certifikat-kursus (version 2.0)

Bliv kvalificeret som Preventive Controls Qualified Individual (PCQI) – en FDA-forudsætning for eksport til det amerikanske fødevaremarked.

Dato

11.11.2026

Sted

Middelfart