Migrantarbejdere i Qatar bør have del i overskuddet fra VM

Trods visse forbedringer over de sidste 10 år, bør Fifa give milliarder i kompensation til migrantarbejdere i Qatar efter VM er gennemført.

20.05.2022

CSR.dk

I en ny rapport har Amnesty International undersøgt Fifas andel i ansvaret for den dokumenterede skade forberedelserne til VM i Qatar har forvoldt tusinder af migrantarbejdere. Analysen er foretaget med udgangspunkt i forpligtelser som defineret i FN's retningslinjer for menneskerettigheder og erhverv og ILO-konventioner

Konklusionen er, at migrantarbejdernes situation var både til at forudsige og forebygge, da VM-slutrunden blev tildelt Qatar i 2010, men at Fifa ikke opstillede nogle betingelser eller krav til beskyttelsen af migrantarbejderes rettigheder. Fifa har ligeledes først i 2015 berørt emnet i samarbejdet med Qatar og indsatsen i de seneste år har være for begrænset og sat i værk for sent.

På baggrund af rapporten har ni menneskerettighedsorganisation med Amnesty i front sendt et åbent brev til Fifa, som opfordrer fodboldforbundet til at kompenserer de skadelidende arbejdere.

Lidt bedre, men slet ikke godt nok
Det er ikke småpenge, organisationerne opfordrer til, at Fifa skal betale. Ud af overskuddet fra VM bør de sende 440 millioner dollar – svarende til godt tre milliarder kroner – videre til migrantarbejderne. 

Beløbet svarer til præmiepuljen ved VM og skal f.eks. gå til migrantarbejdere, som er kommet til skade eller ikke har fået deres løn, og til familierne til de migrantarbejdere, der har mistet livet.

Ritzau skriver, at Fifas svar er, at mange arbejdere allerede har modtaget kompensation i form af bl.a. betaling af udestående løn og tilbagebetaling af rekrutteringsafgift. Fifa har desuden deltaget i styrkelsen af regler og vilkår i forbindelse med de mange byggeprojekter, VM-slutrunden har givet anledning til i Qatar.

Qatar har da også leveret forbedringer, medgiver Amnesty og de øvrige organisationer i deres brev til Fifa. Men det har ikke været tilstrækkeligt, understreges det. Til dato har hverken Fifa eller Qatar opfyldt deres respektive ansvar og forpligtelser i denne henseende, lyder det i brevet.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.05.2026CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Tænketanken EQUALIS

04.05.2026Dansk Standard

Sponseret

Arbejdspladser med fokus på neurodiversitet styrker forretningen

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CSR.dk

Forskning: Den sociale skævhed ved oversvømmelser er mål- og mærkbar

CSR.dk

Nu skal vi snakke om overgangsalder på arbejdspladsen

Sex & Samfund

Sponseret

Teknologi kan styrke sundhed og frihed – men kun hvis rettighederne følger med

Cabi

Sponseret

Små greb kan mindske frafald blandt lærlinge i anlægsgartnerbranchen

Dansk Erhverv

Sponseret

5 simple principper: Sådan skaber Carl Ras en attraktiv arbejdsplads gennem diversitet og inklusion

CSR.dk

Rockwool-fabrik vinder lokal pris for social ansvarlighed

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Deltag i nyt FN-program for ligestilling og diversitet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

18.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

18.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Cabi
Webinar
Er arbejdspladsen gearet til hele mennesker – også når livet rammer?

Flere arbejdspladser oplever, at medarbejderes private udfordringer påvirker deres trivsel og arbejdsevne. Det kan være som pårørende til en syg, forælder til et barn i mistrivsel, en skilsmisse eller en sen diagnose med ADHD eller autisme. Men er arbejdspladsen bygget til at rumme det hele menneske – også når livet rammer? Det får du viden om og inspiration til på dette gratis webinar.

Dato

18.05.2026

Tid

10:15

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2026

At the UN Global Compact Network Denmark Annual Conference on 18 May at Danske Bank, business leaders, experts, and decision-makers will come together for a day focused on how companies can strengthen their resilience, responsibility, and competitiveness in a new global reality.

Dato

18.05.2026

Tid

12:00

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V