Mere sikre arbejdspladser til østeuropæiske byggefolk

Sikkerheden halter alvorligt på byggepladser med udenlandsk arbejdskraft. 3F gennemfører nu kurser for tillidsmænd og arbejdsmiljørepræsentanter.

17.05.2016

CSR.dk

Fagbevægelsen begyndt at uddanne herboende østeuropæiske arbejdsmænd og håndværkere. De første 13 polske tillids- og arbejdsmiljørepræsentanter har netop været på kursus og er blevet undervist i, hvordan man reagerer på farlige forhold. Det skriver Avisen.dk.

Indsatsen sker på en alvorlig baggrund, fortæller Freddy Ridderhaugen, kursusleder, formand for Byggefagenes Sikkerheds- og arbejdsmiljøudvalg i Storkøbenhavn og faglig sekretær i 3F Bygge-, Jord- og Miljøarbejdernes Fagforening.

Læs også: Beregn omkostningerne ved dårligt arbejsmiljø

"Der er i høj grad brug for, at flere udlændinge bliver bevidste om deres rettigheder og lovgivningen i forhold til sikkerhed i Danmark. Nogle danskere har måske hørt om, hvordan arbejdere fra Asien arbejder under slavelignende og farlige forhold i den rige ørkenstat Dubai. Vi kan pege på flere byggepladser i Danmark, hvor sikkerheden er lige så dårlig som i Dubai. Og hvor østeuropæiske arbejdere mangler viden og redskaber til at kunne reagere. Der sker også forholdsvis flere dødsulykker og andre alvorlige ulykker for østeuropæere sammenlignet med danskere," siger han. 

Frygt og manglende viden
Freddy Ridderhaugen fra 3F peger på arbejdsgiverne som de største syndere, når det gælder dårligt arbejdsmiljø.

"Sikkerheden er især arbejdsgivernes ansvar, og her er der nogle, som svigter i høj grad. Nogle arbejdsgivere har sågar en 'brug og smid væk holdning' til østeuropæerne. Hvis de kommer til skade eller brokker sig, finder man bare nogle andre østeuropæere til jobbet," siger Freddy Ridderhaugen til Avisen.dk.

Men i følge Marcin Kolarski, som er kranfører og tillidsmand for 20 andre på metrobyggeriet og deltager på det første kursus, er det ikke kun frygten for at blive fyret, hvis man påpeger problemer med sikkerheden, som afholder de østeuropæiske bygningsarbejdere fra at overholde forskrifterne: 

"Polakkernes viden om sikkerhed er generelt mange, mange år bagud. Og nogle gider ikke tage de påkrævede forholdsregler, fordi det gør arbejdet mere besværligt," fortæller han.

En lille forbedring
Arbejdstilsynet bekræfter, at der er byggepladser med udenlandsk arbejdskraft, hvor håndværkerne arbejder under farlige forhold. På et felt er der dog sket en lille forbedring over årene.

"Før i tiden når vi mødte op en byggeplads med polakker, så skete det jævnligt, at de løb væk fra pladsen. I dag ved mange af dem godt ved, at vi er til at snakke med, og derfor bliver der og tager dialogen," fortæller Flemming Overby fra Arbejdstilsynet. 

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

25.08.2026CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

19.08.2026Dagrofa aps

Sponseret

Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

CSR.dk

Hvad er op og ned i SBTi's nye standard?

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

En halv times daglig fysisk aktivitet kan forebygge alvorlig stress

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

En lille verden til forskel: Når børn, familier og lokalsamfund skaber forandring sammen

CSR.dk

Aldersdiskrimination på arbejdsmarkedet er steget markant

CSR.dk

Cabi vil geare SMV’er til fremtidens arbejdsmarked

Comwell Hotels

Sponseret

Faglighed, fællesskab og råvarer

Elis Danmark A/S

Sponseret

Elis støtter 23 ferielejre med nyvaskede tekstiler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup