Mere sikre arbejdspladser til østeuropæiske byggefolk

Sikkerheden halter alvorligt på byggepladser med udenlandsk arbejdskraft. 3F gennemfører nu kurser for tillidsmænd og arbejdsmiljørepræsentanter.

17.05.2016

CSR.dk

Fagbevægelsen begyndt at uddanne herboende østeuropæiske arbejdsmænd og håndværkere. De første 13 polske tillids- og arbejdsmiljørepræsentanter har netop været på kursus og er blevet undervist i, hvordan man reagerer på farlige forhold. Det skriver Avisen.dk.

Indsatsen sker på en alvorlig baggrund, fortæller Freddy Ridderhaugen, kursusleder, formand for Byggefagenes Sikkerheds- og arbejdsmiljøudvalg i Storkøbenhavn og faglig sekretær i 3F Bygge-, Jord- og Miljøarbejdernes Fagforening.

Læs også: Beregn omkostningerne ved dårligt arbejsmiljø

"Der er i høj grad brug for, at flere udlændinge bliver bevidste om deres rettigheder og lovgivningen i forhold til sikkerhed i Danmark. Nogle danskere har måske hørt om, hvordan arbejdere fra Asien arbejder under slavelignende og farlige forhold i den rige ørkenstat Dubai. Vi kan pege på flere byggepladser i Danmark, hvor sikkerheden er lige så dårlig som i Dubai. Og hvor østeuropæiske arbejdere mangler viden og redskaber til at kunne reagere. Der sker også forholdsvis flere dødsulykker og andre alvorlige ulykker for østeuropæere sammenlignet med danskere," siger han. 

Frygt og manglende viden
Freddy Ridderhaugen fra 3F peger på arbejdsgiverne som de største syndere, når det gælder dårligt arbejdsmiljø.

"Sikkerheden er især arbejdsgivernes ansvar, og her er der nogle, som svigter i høj grad. Nogle arbejdsgivere har sågar en 'brug og smid væk holdning' til østeuropæerne. Hvis de kommer til skade eller brokker sig, finder man bare nogle andre østeuropæere til jobbet," siger Freddy Ridderhaugen til Avisen.dk.

Men i følge Marcin Kolarski, som er kranfører og tillidsmand for 20 andre på metrobyggeriet og deltager på det første kursus, er det ikke kun frygten for at blive fyret, hvis man påpeger problemer med sikkerheden, som afholder de østeuropæiske bygningsarbejdere fra at overholde forskrifterne: 

"Polakkernes viden om sikkerhed er generelt mange, mange år bagud. Og nogle gider ikke tage de påkrævede forholdsregler, fordi det gør arbejdet mere besværligt," fortæller han.

En lille forbedring
Arbejdstilsynet bekræfter, at der er byggepladser med udenlandsk arbejdskraft, hvor håndværkerne arbejder under farlige forhold. På et felt er der dog sket en lille forbedring over årene.

"Før i tiden når vi mødte op en byggeplads med polakker, så skete det jævnligt, at de løb væk fra pladsen. I dag ved mange af dem godt ved, at vi er til at snakke med, og derfor bliver der og tager dialogen," fortæller Flemming Overby fra Arbejdstilsynet. 

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.06.2026CSR.dk

Løngennemsigtighed implementeret i første danske virksomhed

05.06.2026Comwell Hotels

Sponseret

Anerkendelse i fokus: Comwell fejrede Årets Teamplayers og Årets Elever

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell sætter fokus på usynlige handicap med Solsikkesnoren

CSR.dk

Overgangsalder bliver bedre med vejledning

Sex & Samfund

Sponseret

Sex & Samfund rykker ud på sommerens festivaler med 70.000 kondomer og samtaler om samtykke

Dansk Erhverv

Sponseret

Overgangsalder på arbejdspladsen: Sådan skaber din virksomhed gode rammer på tværs af livsfaser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Cabi
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler 2026

Sidste år trådte de første ændringer af sygedagpengereglerne i kraft. Pr. 1. juli 2026 kommer der yderligere ændringer, hvor kommunerne kommer til at spille en endnu mindre rolle i opfølgningen på sygemeldte medarbejdere. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvad det betyder for dig som arbejdsgiver.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København