Mere produktivt at arbejde hjemme

Hvis man vil have danske lønmodtagere til at gøre en ekstra indsats, skal man bare sende dem hjem. En ny undersøgelse fra Ugebrevet A4 viser, at de fleste får mere for hånden, når de arbejder hjemme, end når de sidder på kontoret mellem ringende telefoner og forstyrrende kolleger.

15.12.2008

CSR.dk

Hvis man vil have danske lønmodtagere til at gøre en ekstra indsats, skal man bare sende dem hjem.
En ny undersøgelse fra Ugebrevet A4 viser, at de fleste får mere for hånden, når de arbejder hjemme, end når de sidder på kontoret mellem ringende telefoner og forstyrrende kolleger.
Næsten halvdelen mener selv, de er mere effektive derhjemme end på jobbet, viser undersøgelsen. Kun hver tiende medarbejder er mindre effektiv, når de arbejder hjemmefra.
At det er lettere at være effektiv derhjemme end på arbejdet, kommer ikke bag på Agi Csonka, der tidligere har forsket i arbejdsliv og nu er direktør i Danmarks Evalueringsinstitut.

Ingen forstyrrelser og protestantisk arbejdsmoral
Hun ser to årsager til, at vi arbejder bedst fra hjemme-pc'en. Den væsentligste grund er, at der ganske enkelt er mere ro derhjemme.
- Ingen stikker lige hovedet ind for at sludre, og ingen telefoner kimer. Der er ingen afbrydelser, når du arbejder hjemme. Eller du kan selv bestemme, hvornår du vil afbrydes. Du tilrettelægger selv dine pauser, der er ingen forstyrrelser, og så sparer du også transporttiden, siger Agi Csonka til Ugebrevet A4.
Den anden årsag udspringer af den såkaldt protestantiske arbejdsetik, hvor det ikke skal ikke hedde sig, at man ikke laver noget, fordi man arbejder derhjemme. (dr.dk)

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.03.2026CSR.dk

Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi

12.03.2026CSR.dk

Global måling: Befolkninger ønsker bedre balance mellem vækst og bæredygtighed

CSR.dk

Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

SustainImpact ApS

Sponseret

WEBINAR RECORDING: Should Medium Sized Businesses Prioritize Sustainability?

CSR.dk

Amerikansk erhvervsliv lancerer klimainitiativ med 100 millioner dollar i ryggen

CSR.dk

Carlsberg lancerer opdateret ESG-strategi og plan for klimaomstilling

CSR.dk

Eksperter: Modebranchens grønne omstilling kræver fundamentale opgør

CSR.dk

Villum Fonden vinder Handlingsprisen for at bidrage til at flytte byggeriets grønne dagsorden fra vision til virkelighed

CSR.dk

“Hej CEO: Vores planet har brug for dig nu”

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V