Mere i løn eller flere frynsegoder?

Hvad vil de offentlige ansatte i Danmark egentlig helst have, mere i lønningsposen eller flere, fælles personalegoder? Det vil en ny undersøgelse klarlægge.

23.02.2010

CSR.dk

Mere i løn vil de færreste medarbejdere nok sige nej til, men hvad er egentlig mest værd, 500 kr. mere ind på kontoen om måneden eller en gratis hjemme-pc? Eller hvad med et efteruddannelseskursus eller en ny sundhedsordning? Hvor mange vil i det hele taget tænke mere på udvidede fælles goder end sin egen løncheck når det kommer til stykket? De spørgsmål – og en del flere – vil AKF (Anvendt KommunalForskning) forsøge at besvare i en ny undersøgelse.
”Det er vigtigt for den offentlige sektor at finde ud af, hvad der kan lokke nye medarbejdere til og – ikke mindst – hvad der motiverer dem og giver dem arbejdsglæde, så de får lyst til at blive hængende,” siger seniorforsker i AKF, Nicolai Kristensen, der står bag undersøgelsen.
Blandt de højtuddannede i det private erhvervsliv har man en lang tradition for diverse frynsegoder som tillæg til lønnen, og den tendens ser mange gerne kopieret til den offentlige sektor og blandt lavere uddannede.
”Vi opererer med et begreb, der hedder public service motivation, altså at man som medarbejder finder motivation og arbejdsglæde gennem forskellige fælles goder, udover sin løn, og at man også finder glæde ved sin funktion i samfundet, sådan som vi f.eks. håber at sosu-assistenten gør. Men det er selvfølgelig altid en balancegang, for du kan jo ikke betale med arbejdsglæde i Netto,” som Nicolai Kristensen siger.
AKF’s forskningsprojekt bygger på en metode, der gør det muligt at beregne, hvor meget medarbejderne er villige til at betale i form af lønkroner for personalegoder. Som et led i undersøgelsen vil forskerne indsamle data fra medlemmerne af blandt andet BUPL og FOA, og resultaterne skulle gerne være klar senest til efteråret 2010.
-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.05.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

The invisible digital landfill: Why data sustainability is becoming a business issue

16.05.2026CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

CSR.dk

Forskning: Den sociale skævhed ved oversvømmelser er mål- og mærkbar

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

KLS PurePrint går foran på at forstå sin naturpåvirkning

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Strategic Transformations

CBS Executive Fonden

Sponseret

Strategic Business Partnering

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

20.05.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.05.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

20.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

20.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus