Mere end 71,000 € til Røde Kors

For at markere sit 75 års jubilæum i 2008 har Omron, gennem et 5 måneder langt program om miljø og social ansvarlighed, slået virksomhedens motto ”Working for the benefit of society” fast.

09.02.2009

CSR.dk

For at markere sit 75 års jubilæum i 2008 har Omron, gennem et 5 måneder langt program om miljømæssig og social ansvarlighed, slået virksomhedens motto ”Working for the benefit of society” fast. Globalt involverede det Omron’s 35.000 medarbejdere i en lang række miljøtiltag og frivilligt arbejde, som blev belønnet med point. Baseret på det antal point der blev opnået, donerer Omron-koncernen penge til velgørenhed.

Penge til Malawi
Da projektet stoppede i efteråret 2008, havde Omron Europes medarbejdere opsparet point svarende til 71.000 €, som doneres til Røde Kors til et Sundhedsuddannelses-program i Malawi, som er et af de fattigste lande i Afrika. Programmet er målrettet gravide kvinder og skal bidrage til at nedbringe børnedødeligheden. Udover det donerede beløb, overvejer Røde Kors også at tage imod tilbuddet om at få produkter fra Omrons Healthcare Division. (blodtryksmålere, termometre m.v.).
Checken på de 71.000 € blev overrakt til Ruud Tombrock fra det hollandske Røde Kors d. 17. december 2008 i Omron Europes hovedkvarter tæt ved Amsterdam af Roberto Maietti, Direktør og CEO for Omron Europe, samt Taro Nakanishi, Assisterende Europæisk Controller.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.04.2026CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

21.04.2026CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CEMAsys

Sponseret

CEMAsys is Now a CDP Gold Partner

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

27.04.2026

Sted

København

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom