Mejeri dropper import af soja for klimaets skyld

For at forhindre mere fældning af regnskoven, stopper Thise Mejeri med at bruge sojabønner som foder til sine kvæg. I stedet vil mejeriet fokusere på danskdyrkede hestebønner.

Hvis Danmark skal være fuldstændig fri for import af soja, kræver det enten en hel omlægning af produktionen eller færre landbrugsdyr, mener chefkonsulent. Arkivfoto..

07.09.2022

CSR.dk

Hos Thise Mejeri skal køerne ikke længere fodres med soja, der kommer langvejsfra. Nu vil mejeriet i stedet bruge hestebønner, som er dyrket herhjemme.

Det skal bidrage til en mere bæredygtig produktion af landbrugsprodukter, fortæller Poul Pedersen, administrerende direktør hos mejeriet.

Det skriver Danmarks Radio.

I Danmark bruges sojaplanten hovedsageligt som foder til grise, køer og fjerkræ. Men fordi det ikke tåler koldt klima, bliver det importeret fra blandt andet Sydamerika.

Læs også: Nyt forskningscenter skal bane vejen for grøn omstilling i landbruget

Og her må store områder regnskov i eksempelvis Brasilien lade livet for at give plads til produktionen.

”Når man brænder regnskov af for at få plads til kvæg og soja, er det forbundet med en meget stor klimabelastning. Den bedste måde, vi kan hjælpe med at bevare de områder, er, at vi lader være med at efterspørge det”, siger Poul Pedersen til Danmarks Radio.

Alle landmænd, der leverer mælk til Thise Mejeri, er med i beslutningen.

Og selv om hestebønner ikke er lige så proteinholdige som sojabønner, og derved ikke giver lige så meget mælk fra køerne, mener Michael Bisgård, landmand, det er det værd i forhold til klimaet.

Hvis man dog skal have forhåbninger om, at Danmark kan gøre sig fuldstændig fri fra import af soja, skal det konventionelle landbrug også i gang med at dyrke hestebønner.

Læs også: Landbrug- og fødevaresektoren har fået bevilliget 201 millioner kroner til den grøn omstilling

Det vil simpelthen kræve en omlægning af produktionen med flere områder til dyrkning eller færre landbrugsdyr i det hele taget, mener Inger Bertelsen, chefkonsulent ved Innovationscenter for økologisk landbrug.

Udover Thise Mejeri har Naturmælk og Øllingegaard også valgt at stoppe importen af soja. Hos Arla har man ikke i sinde at stoppe brugen endnu, fordi der ifølge Hanne Bang Bligaard, leder af bæredygtighed, ikke er nok landbrugsjord til at kunne erstatte planten helt.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.09.2026Dansk Industri

Sponseret

2.000 virksomheder er i gang - hvor begynder jeres klimaarbejde?

09.09.2026CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

CSR.dk

Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner

DTU

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

DTU

Sponseret

Fra strategi til handling: Styrk dine kompetencer i projektledelse

DTU

Sponseret

Stærk ledelse er afgørende for succesfulde forandringer

DTU

Sponseret

Når AI bliver en del af beslutningsrummet

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

Dansk Industri

Sponseret

Når grøn omstilling bliver god forretning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

11.09.2026

Sted

Online