Mejeri dropper import af soja for klimaets skyld

For at forhindre mere fældning af regnskoven, stopper Thise Mejeri med at bruge sojabønner som foder til sine kvæg. I stedet vil mejeriet fokusere på danskdyrkede hestebønner.

Hvis Danmark skal være fuldstændig fri for import af soja, kræver det enten en hel omlægning af produktionen eller færre landbrugsdyr, mener chefkonsulent. Arkivfoto..

07.09.2022

CSR.dk

Hos Thise Mejeri skal køerne ikke længere fodres med soja, der kommer langvejsfra. Nu vil mejeriet i stedet bruge hestebønner, som er dyrket herhjemme.

Det skal bidrage til en mere bæredygtig produktion af landbrugsprodukter, fortæller Poul Pedersen, administrerende direktør hos mejeriet.

Det skriver Danmarks Radio.

I Danmark bruges sojaplanten hovedsageligt som foder til grise, køer og fjerkræ. Men fordi det ikke tåler koldt klima, bliver det importeret fra blandt andet Sydamerika.

Læs også: Nyt forskningscenter skal bane vejen for grøn omstilling i landbruget

Og her må store områder regnskov i eksempelvis Brasilien lade livet for at give plads til produktionen.

”Når man brænder regnskov af for at få plads til kvæg og soja, er det forbundet med en meget stor klimabelastning. Den bedste måde, vi kan hjælpe med at bevare de områder, er, at vi lader være med at efterspørge det”, siger Poul Pedersen til Danmarks Radio.

Alle landmænd, der leverer mælk til Thise Mejeri, er med i beslutningen.

Og selv om hestebønner ikke er lige så proteinholdige som sojabønner, og derved ikke giver lige så meget mælk fra køerne, mener Michael Bisgård, landmand, det er det værd i forhold til klimaet.

Hvis man dog skal have forhåbninger om, at Danmark kan gøre sig fuldstændig fri fra import af soja, skal det konventionelle landbrug også i gang med at dyrke hestebønner.

Læs også: Landbrug- og fødevaresektoren har fået bevilliget 201 millioner kroner til den grøn omstilling

Det vil simpelthen kræve en omlægning af produktionen med flere områder til dyrkning eller færre landbrugsdyr i det hele taget, mener Inger Bertelsen, chefkonsulent ved Innovationscenter for økologisk landbrug.

Udover Thise Mejeri har Naturmælk og Øllingegaard også valgt at stoppe importen af soja. Hos Arla har man ikke i sinde at stoppe brugen endnu, fordi der ifølge Hanne Bang Bligaard, leder af bæredygtighed, ikke er nok landbrugsjord til at kunne erstatte planten helt.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.08.2026CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

21.08.2026CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Virksomheder skal navigere i et EU med nye prioriteter

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sustainable Summer Festival: Digital festival giver fagfolk ny viden i sommertempo

CSR.dk

CBAM: Den nye CO2-regning rammer også danske virksomheder

Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen foreslår yderligere forenklinger til bæredygtighedsrapportering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

26.08.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J