Mejeri dropper import af soja for klimaets skyld

For at forhindre mere fældning af regnskoven, stopper Thise Mejeri med at bruge sojabønner som foder til sine kvæg. I stedet vil mejeriet fokusere på danskdyrkede hestebønner.

Hvis Danmark skal være fuldstændig fri for import af soja, kræver det enten en hel omlægning af produktionen eller færre landbrugsdyr, mener chefkonsulent. Arkivfoto..

07.09.2022

CSR.dk

Hos Thise Mejeri skal køerne ikke længere fodres med soja, der kommer langvejsfra. Nu vil mejeriet i stedet bruge hestebønner, som er dyrket herhjemme.

Det skal bidrage til en mere bæredygtig produktion af landbrugsprodukter, fortæller Poul Pedersen, administrerende direktør hos mejeriet.

Det skriver Danmarks Radio.

I Danmark bruges sojaplanten hovedsageligt som foder til grise, køer og fjerkræ. Men fordi det ikke tåler koldt klima, bliver det importeret fra blandt andet Sydamerika.

Læs også: Nyt forskningscenter skal bane vejen for grøn omstilling i landbruget

Og her må store områder regnskov i eksempelvis Brasilien lade livet for at give plads til produktionen.

”Når man brænder regnskov af for at få plads til kvæg og soja, er det forbundet med en meget stor klimabelastning. Den bedste måde, vi kan hjælpe med at bevare de områder, er, at vi lader være med at efterspørge det”, siger Poul Pedersen til Danmarks Radio.

Alle landmænd, der leverer mælk til Thise Mejeri, er med i beslutningen.

Og selv om hestebønner ikke er lige så proteinholdige som sojabønner, og derved ikke giver lige så meget mælk fra køerne, mener Michael Bisgård, landmand, det er det værd i forhold til klimaet.

Hvis man dog skal have forhåbninger om, at Danmark kan gøre sig fuldstændig fri fra import af soja, skal det konventionelle landbrug også i gang med at dyrke hestebønner.

Læs også: Landbrug- og fødevaresektoren har fået bevilliget 201 millioner kroner til den grøn omstilling

Det vil simpelthen kræve en omlægning af produktionen med flere områder til dyrkning eller færre landbrugsdyr i det hele taget, mener Inger Bertelsen, chefkonsulent ved Innovationscenter for økologisk landbrug.

Udover Thise Mejeri har Naturmælk og Øllingegaard også valgt at stoppe importen af soja. Hos Arla har man ikke i sinde at stoppe brugen endnu, fordi der ifølge Hanne Bang Bligaard, leder af bæredygtighed, ikke er nok landbrugsjord til at kunne erstatte planten helt.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

05.11.2026CSR.dk

Klimarådet: Implementering af klimapolitikken er en hasteopgave

05.11.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Hvordan opnår din virksomhed både kommerciel succes og belaster mindre?

CSR.dk

Mange nye millioner til mere plante-rig fødevaresektor

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Trends & Insights: Sales & sustainability – how can ESG drive sales and commercial growth?

MäRK

Sponseret

Selvom ESG-samtalen er forstummet, er B Corp stadig relevant

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Cars from Cars, Buildings from Buildings, Shoes from Shoes

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

10.11.2026

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. november: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

10.11.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI - Officielt certifikat-kursus (version 2.0)

Bliv kvalificeret som Preventive Controls Qualified Individual (PCQI) – en FDA-forudsætning for eksport til det amerikanske fødevaremarked.

Dato

11.11.2026

Sted

Middelfart