MasterCard vil levere “digital fødevarehjælp”

MasterCard og FN’s Fødevareprogram har netop lanceret et globalt partnerskab, som via digital innovation skal hjælpe mennesker, der lever i sult og fattigdom.

17.09.2012

CSR.dk

Gennem det nylancerede projekt "Digitale fødevarer" vil MasterCard bruge sine kompetencer indenfor betalingsteknologi til at hjælpe FN’s fødevareprogram. MasterCard skal hjælpe med at finpudse og forbedre de systemer, der leverer elektroniske madkuponer via mobiltelefoner eller bankkort til folk uden regelmæssig adgang til banker eller finansielle ydelser.

Nemmere donationer
Ved siden af projektet “Digitale fødevarer” vil MasterCard hjælpe FN’s Fødevareprogram med at forbedre mulighederne for at donere online. På den måde kan flere mennesker donere via en lang række af betalingsmuligheder.

Den forbedrede onlinedonations-tjeneste er en del af platformen "Integrated Giving" som gør det muligt for brands at integrere donationstjenester med deres egne produkter. Forhandlere kan eksempelvis tilbyde donationer ved kassen, så kunderne kan donere til FN’s Fødevareprogram inden de forlader forretningen. Derudover vil udviklere af mobile applikationer eller spil kunne støtte Fødevareprogrammet direkte. Alle donationer bliver sporet og krediteres til både brand og forbrugeren.

Know-how gør en forskel
”Vores partnerskab med MasterCard er et godt eksempel på, hvordan partnerskaber med den private sektor kan gøre en forskel for hungersnøden i verden,” siger Nancy Romans, som er kommunikationschef for Public Policy og Private Partnerships hos FN’s Fødevareprogram.

”Ved at trække på MasterCards tekniske know-how og internationale rækkevidde, kan FN’s fødevareprogram både udvikle vores elektroniske kuponprogram, som gør det muligt for hungersnødsramte familier verden over at købe nærende mad på lokale markeder samt udvikle vores online donationssystem, der engagerer individer og brands,” understreger Nancy Romans.

MasterCard har også forpligtet sig til at bruge sin markedsføring og brandkapacitet til at bidrage med at øge bevidstheden om FN’s Fødevareprogram på flere vigtige markeder. MasterCard har allerede gennemført to fundraising kampagner for FN’s Fødevareprogram i Polen og i Holland, som resulterede i titusindvis af euro for FN systemer rundt om i verden.

-LA

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.02.2026CSR.dk

Kina sætter tempoet i grøn innovation: Dansk erhvervsliv kalder på europæisk selvransagelse

27.02.2026CSR.dk

Evaluering sår tvivl om nabokompensation til grønne energiprojekter

26.02.2026CSR.dk

Danmark sakker bagud i globalt batteriboom

26.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Løftestang til en bedre arbejdsplads med ESG

26.02.2026CSR.dk

Danskerne spiser mere kød og mindre grønt trods kampagner

25.02.2026CSR.dk

Ekspert advarer: Klimakrisen må ikke drukne i andre kriser

24.02.2026CSR.dk

Regeringen lancerer klimatilpasningsplan til 14,9 milliarder kroner: Professor kalder det en begyndelse

24.02.2026Dansk Industri

Sponseret

Få en god start på jeres ESG arbejde

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

02.03.2026

Sted

Fredericia

Klimakampen ApS
Event
Klimakampen - Marts 2026

Klimakampen er en interaktiv kampagne, hvor kollegaer konkurrerer om at udføre klimavenlige handlinger. Kampagnen skaber engagement, styrker fællesskabet og gør det let for jeres organisation at handle på klimaforandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

00:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til ISO 20121 - Bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen.

På kurset Introduktion til bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen får du en grundlæggende forståelse for ISO 20121. Vi gennemgår udvalgte kapitler i standarden og drøfter betydningen af de enkelte krav. For at øge forståelsen indeholder kurset eksempler på, hvordan du omsætter kravene til praksis.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

03.03.2026

Sted

Aarhus DK