MasterCard vil levere “digital fødevarehjælp”

MasterCard og FN’s Fødevareprogram har netop lanceret et globalt partnerskab, som via digital innovation skal hjælpe mennesker, der lever i sult og fattigdom.

17.09.2012

CSR.dk

Gennem det nylancerede projekt "Digitale fødevarer" vil MasterCard bruge sine kompetencer indenfor betalingsteknologi til at hjælpe FN’s fødevareprogram. MasterCard skal hjælpe med at finpudse og forbedre de systemer, der leverer elektroniske madkuponer via mobiltelefoner eller bankkort til folk uden regelmæssig adgang til banker eller finansielle ydelser.

Nemmere donationer
Ved siden af projektet “Digitale fødevarer” vil MasterCard hjælpe FN’s Fødevareprogram med at forbedre mulighederne for at donere online. På den måde kan flere mennesker donere via en lang række af betalingsmuligheder.

Den forbedrede onlinedonations-tjeneste er en del af platformen "Integrated Giving" som gør det muligt for brands at integrere donationstjenester med deres egne produkter. Forhandlere kan eksempelvis tilbyde donationer ved kassen, så kunderne kan donere til FN’s Fødevareprogram inden de forlader forretningen. Derudover vil udviklere af mobile applikationer eller spil kunne støtte Fødevareprogrammet direkte. Alle donationer bliver sporet og krediteres til både brand og forbrugeren.

Know-how gør en forskel
”Vores partnerskab med MasterCard er et godt eksempel på, hvordan partnerskaber med den private sektor kan gøre en forskel for hungersnøden i verden,” siger Nancy Romans, som er kommunikationschef for Public Policy og Private Partnerships hos FN’s Fødevareprogram.

”Ved at trække på MasterCards tekniske know-how og internationale rækkevidde, kan FN’s fødevareprogram både udvikle vores elektroniske kuponprogram, som gør det muligt for hungersnødsramte familier verden over at købe nærende mad på lokale markeder samt udvikle vores online donationssystem, der engagerer individer og brands,” understreger Nancy Romans.

MasterCard har også forpligtet sig til at bruge sin markedsføring og brandkapacitet til at bidrage med at øge bevidstheden om FN’s Fødevareprogram på flere vigtige markeder. MasterCard har allerede gennemført to fundraising kampagner for FN’s Fødevareprogram i Polen og i Holland, som resulterede i titusindvis af euro for FN systemer rundt om i verden.

-LA

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.10.2026Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

30.09.2026CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Industri

Sponseret

Får I nok ud af de materialer, I allerede køber?

CSR.dk

Globalt er forbrugere mere bekymrede for klimaforandringer

CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

DTU

Sponseret

Hvordan skaber man kundeværdi i en teknisk B2B-virkelighed?

CSR.dk

Grøn omstilling handler lige så meget om ledelse som teknologi

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark