Mary Fond-projekt øger livskvaliteten hos kvinder

Ifølge dugfriske tal fra WHO hjælper fonden kvinder til et bedre liv

31.08.2010

CSR.dk

Voldsramte kvinder trives bedre efter at have fået hjælp fra Mary Fondens projekt ”Råd til livet”. Det viser nye tal fra verdenssundhedsorganisationen WHO’s trivselsindeks.
”Råd til Livet” gennemføres i samarbejde med Nykredit og Mødrehjælpen og har siden lanceringen i februar 2009 rådgivet mere end 400 voldsramte kvinder om økonomi. For kvinderne er økonomisk overblik vigtigt, fordi økonomi i modsat fald kan bruges som et magtmiddel til at fastholde dem i et voldeligt forhold.

Andelen af kvinder, der oplever mistrivsel, er ifølge de nye tal faldet fra ca. 80 procent til 45 procent. ”Idéen med ”Råd til Livet” er netop at tilbyde kvinderne en 360 graders løsning – og de nye tal viser helt klart, at det virkelig nytter at stå sammen om at hjælpe disse udsatte kvinder. Trivsel og overblik er afgørende faktorer for, at kvinderne magter at stå på egne ben og at sætte egne grænser. Samarbejdet med Nykredit og Mødrehjælpen er et godt eksempel på, hvordan Mary Fonden arbejder for at sætte nye standarder for innovative samarbejder på tværs - til gavn for de socialt isolerede. For alle har ret til et liv uden vold,” siger Birgitte Hagemann Snabe, direktør i Mary Fonden.

Nykredit og Foreningen Østifterne er også finansielle partnere på ”Råd til Livet”. På baggrund af de gode resultater har de to besluttet at fortsætte med at yde støtte til projekt ”Råd til Livet” i 2011 og 2012.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.05.2026NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic er blevet kåret af TIME som en af verdens »Mest effektfulde virksomheder 2026«

18.05.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Advanced Negotiation Techniques

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

CSR.dk

FødevareBanken og Salling Group vil have hele landet med på deres model for madspild

CSR.dk

Klimarisiko er ikke fremtidens problem – det er nu

CSR.dk

80 nordiske selskaber frygter reformen af EU's kvotehandelssystem

CSR.dk

Forskning: Den sociale skævhed ved oversvømmelser er mål- og mærkbar

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

KLS PurePrint går foran på at forstå sin naturpåvirkning

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Internal Auditor Training

The aim of the course is to provide you with knowledge of the entire audit process and plenty of practice in delivering effective internal audits that create value for the organization.

Dato

28.05.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Konference om HR-jura og ansættelsesret

I samarbejde med Accura og SIRIUS Advokater byder JUC velkommen til årets store konference om HR-jura og ansættelsesret. Med fokus på temaer som løngennemsigtighed, jura og ledelse i forbindelse med masseafskedigelser, hjemmearbejde og neurodivergens på arbejdsmarkedet.

Dato

28.05.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Spectrum Kalvebod Brygge 10, 6. sal 1560 København V

Dansk Industri
Webinar
Bliv klar til ECGT-direktivet: Lev op til de skærpede krav om klimakommunikation

Fra september 2026 skal din virksomhed leve op til nye, skærpede regler for grøn markedsføring, når ECGT-direktivet bliver en del af dansk markedsføringslov. Er du klar til de nye regler – og ved du, hvor faldgruberne er? Tilmeld dig webinaret nu.

Dato

28.05.2026

Tid

13:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. maj: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.05.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby