Maritimt klimacenter: En klimaneutral skibsbranche er ikke urealistisk

Mærsk-fondens klimacenter har netop lanceret en rapport, der giver konkrete metoder til at nedsætte skibsfartens CO2-udledning inden 2050.

Rapporten vurderer blandt andet, at kulstofafgifter kan være med til at nedsætte branchens CO2-udledning markant. Arkivfoto..

29.10.2021

CSR.dk

Måske er udsigten til en kulstofsfri skibsfartsbranche i 2050 ikke så urealistisk endda. Men det kræver en øget indsats i branchen og fast regulering fra myndighederne. En kulstofafgift med et startbeløb på 50 dollars per ton CO2 kunne fx ændre branchen markant, hvis den øremærkes.

Det er konklusionen på rapporten ”Industry Transition Strategy”, som Mærsk-fondens klimacenter Center for Zero Carbon Shipping lancerede i mandags. Det oplyser Søfart.dk.

Læs også: Dansk aftale sikrer Mærsk CO2-neutralt brændstof til containerskibe

Konkret er rapporten kommet frem til fire strategier til i dette årti at begynde overgangen til klimaneutrale brændstoffer; ensartede spilleregler gennem international regulering, konkurrencedygtige, klimaneutrale brændstoffer, indførte energieffektivitetsforanstaltninger samt støtte til dem, der begynder mindskningen af CO2 hurtigt.

Ifølge Mads Peter Zacho, head of Industry Transition i centeret, er regulering vejen frem, hvis man for alvor skal sætte industrien mod en grøn kurs.

”Den vej, vi er på, fører til omkring 20 procent flere drivhusgasemissioner fra global skibsfart i 2050. Vi er meget langt væk at holde os inden for 1,5 graders temperaturstigning. Regulering vil skabe den tillid hos energiudbydere, teknologiudviklere og investorer, der er nødvendige for at fremskynde denne systemiske ændring af et helt forretningssystem”, siger han til Søfart.dk.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.09.2026DTU

Sponseret

Hvordan skaber man kundeværdi i en teknisk B2B-virkelighed?

21.09.2026CSR.dk

Grøn omstilling handler lige så meget om ledelse som teknologi

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tommy Ahlers vil gøre op med kontrolkultur i Energinet

Dansk Industri

Sponseret

2.000 virksomheder er i gang - hvor begynder jeres klimaarbejde?

CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

DTU

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Etisk Handel Danmark
Webinar
CoP Food: Hot spot webinar on latin American banana and Spanish citrus production

In this webinar, The Food Community of Practice (CoP Food) will explore two different hotspots in the fruit sector: Latin American banana production and Spanish citrus production.

Dato

24.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Introduktion til den nye standard for menstruation og overgangsalder på arbejdspladsen

Hvad betyder menstruation, menstruel sundhed og overgangsalder for arbejdslivet, og hvordan kan arbejdspladser skabe bedre rammer for medarbejdere gennem forskellige livsfaser? På webinaret får du indsigt i den første globale ISO-standard på området, ny forskning samt konkrete erfaringer fra LEGO og økonomiske perspektiver fra PFA Pension.

Dato

24.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

25.09.2026

Sted

Online