Mangler 6,5 milliarder kroner om året: Biodiversitetsrådet advarer om massivt finansieringsgab

I en ny rapport fra Biodiversitetsrådet står det klart, at Danmark er langt fra at kunne finansiere den nødvendige biodiversitetsindsats for at beskytte og genoprette den danske natur. Løsningen er en forpligtende biodiversitetslov, lyder det fra ekspertrådet.

Foto: 123rf.com

29.12.2025

CSR.dk

Danmark står med et årligt finansieringsgab på mindst 6,5 milliarder kroner, hvis den danske natur skal beskyttes og genoprettes frem mod 2050. Det fremgår af en ny rapport fra Biodiversitetsrådet, som estimerer, at der i alt mangler 162 milliarder kroner over de næste 25 år.

Rapporten konkluderer, at kun en mindre del af statens nuværende midler til biodiversitet reelt har en positiv effekt, og at hele 95 procent af finansieringen til landbrug, skovbrug og fiskeri potentielt skader biodiversiteten.

”Der mangler mange penge til beskyttelse og genopretning af Danmarks biodiversitet. Uden flere midler, der samtidig er mere målrettede, vil tabet af biodiversitet fortsætte”, siger Signe Normand, forperson for Biodiversitetsrådet, til Din Avis.

Rapporten blev offentliggjort i november og bygger på en analyse af både det nuværende støttesystem og behovet for nye investeringer. Ifølge rådet er der brug for hurtig handling og en helhedsorienteret indsats for, at Danmark kan leve op til sine EU- og FN-forpligtelser.

Brug for en biodiversitetslov

Selv om Den Grønne Trepart har sat fokus på havmiljøet, viser rapporten, at den nuværende finansiering kun i begrænset omfang bidrager til at skabe ny eller forbedret natur på land. Behovet er særligt stort i ferskvandssystemer og i etableringen af store, sammenhængende naturområder.

Samtidig vurderer rådet, at mange støtteordninger i dag er direkte skadelige eller ineffektive i forhold til biodiversitet, fordi de ikke er målrettede. Kun 11 milliarder af de nuværende 45 milliarder kroner vurderes at have en dokumenteret positiv effekt.

Biodiversitetsrådet peger af den grund på, at der er brug for en grundlæggende omlægning af støttesystemet med klare rammer.

”En biodiversitetslov bør derfor indeholde klare definitioner og kriterier for beskyttelsesniveauer, som danner grundlag for udpegning, implementering og forvaltning af områderne”, forklarer Signe Normand til Din Avis.

Rådet anbefaler, at en biodiversitetslov bliver retligt forpligtende og ledsaget af en finansieringsplan, der kan sikre den nødvendige langsigtede indsats.

Læs mere om biodiversitetsrådets anbefalinger her.

- lhs

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

29.12.2025CSR.dk

Mangler 6,5 milliarder kroner om året: Biodiversitetsrådet advarer om massivt finansieringsgab

18.12.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Flere miljømærkede kontorartikler i ny SKI aftale

18.12.2025CSR.dk

Danmark vil tage farten af fast fashion

17.12.2025CSR.dk

Velkommen til endnu en omnibus – nu om miljølovgivning

17.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Fra hotel til moderne boliger – med Merten M-Pure europamateriel

15.12.2025Forenede Service

Sponseret

Kokkenes Køkken fordobler økologien i fire kantiner – uden meromkostninger

15.12.2025CSR.dk

Klimaforandringer skaber voksende udfordringer for alt fra Formel 1 til maratonløb

15.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Nyt år, nye grønne rutiner: Tænk klimaet ind i nytårsambitionerne

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

06.01.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J