Manglende klimasikring kan koste dyrt

Ny DTU-rapport sætter kroner og øre på fremtidens voldsomme vejr. Brancheorganisation vil være med til at løse opgaven.

Foto: Kolding Havn

19.11.2024

CSR.dk

Danmark risikerer skader for 406 milliarder kroner de næste 100 år, hvis der ikke investeres i klimasikring. Det viser en ny rapport fra DTU, som er udarbejdet for Forsikring & Pension (F&P) og CIP Fonden. 

Skaderne skyldes især skybrud og stormfloder, og de forventede årlige omkostninger kan stige fra 7 milliarder kroner i dag til 27 milliarder kroner om 100 år.

Den store regning er dog ikke endelig. Ifølge forskerne kan mange milliarder spares, hvis vi investerer markant i klimasikring. 

”I de fleste tilfælde vil udgifterne til klimasikring være lavere end de forventede skadesomkostninger, så vi kan opnå betydelige besparelser ved allerede nu at investere i klimasikring. Men det er mange milliarder, der skal på bordet,” siger Kirsten Halsnæs, professor i klimaøkonomi på DTU Management, til Ritzau.

Nye samarbejder

Et klimasikringspartnerskab mellem stat, kommuner og private aktører er ifølge F&P nødvendigt for at løfte opgaven.

De foreslår, at en model for offentligt-private partnerskaber (OPP), hvor pensionsselskaber kan bidrage, bliver udviklet. Lige nu findes der nemlig ikke nogen finansieringsform for store klimasikringsprojekter, hvor private investorer som pensionsselskaber kan være med.

”Lige nu forhindrer uklarheder og barrierer pensionsselskaberne i at gå ind i klimasikringspartnerskaber, men barrierer er til for at brydes ned. Med vores forslag håber vi nu på en dialog med både regering, Folketing og andre stakeholders, så vi i samarbejde kan tage hul på at undersøge, om der kan findes fornuftige OPP-modeller til at bidrage til den nødvendige klimasikring”, siger Kent Damsgaard, administrerende direktør i F&P, til Ritzau.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.04.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan kan AI hjælpe med at løse ESG-opgaver

10.04.2026CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

SBTi-godkendte klimamål bredte sig i 2025

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Valified

Sponseret

Peter Mogensen: Banker får nu mulighed for at opdage risici tidligere

CSR.dk

Danske erhvervsgiganter ruller diversitetskrav i bonusordninger tilbage

SustainImpact ApS

Sponseret

Her skal bankkunder bidrage positivt til verden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia