Manglende klimasikring kan koste dyrt

Ny DTU-rapport sætter kroner og øre på fremtidens voldsomme vejr. Brancheorganisation vil være med til at løse opgaven.

Foto: Kolding Havn

19.11.2024

CSR.dk

Danmark risikerer skader for 406 milliarder kroner de næste 100 år, hvis der ikke investeres i klimasikring. Det viser en ny rapport fra DTU, som er udarbejdet for Forsikring & Pension (F&P) og CIP Fonden. 

Skaderne skyldes især skybrud og stormfloder, og de forventede årlige omkostninger kan stige fra 7 milliarder kroner i dag til 27 milliarder kroner om 100 år.

Den store regning er dog ikke endelig. Ifølge forskerne kan mange milliarder spares, hvis vi investerer markant i klimasikring. 

”I de fleste tilfælde vil udgifterne til klimasikring være lavere end de forventede skadesomkostninger, så vi kan opnå betydelige besparelser ved allerede nu at investere i klimasikring. Men det er mange milliarder, der skal på bordet,” siger Kirsten Halsnæs, professor i klimaøkonomi på DTU Management, til Ritzau.

Nye samarbejder

Et klimasikringspartnerskab mellem stat, kommuner og private aktører er ifølge F&P nødvendigt for at løfte opgaven.

De foreslår, at en model for offentligt-private partnerskaber (OPP), hvor pensionsselskaber kan bidrage, bliver udviklet. Lige nu findes der nemlig ikke nogen finansieringsform for store klimasikringsprojekter, hvor private investorer som pensionsselskaber kan være med.

”Lige nu forhindrer uklarheder og barrierer pensionsselskaberne i at gå ind i klimasikringspartnerskaber, men barrierer er til for at brydes ned. Med vores forslag håber vi nu på en dialog med både regering, Folketing og andre stakeholders, så vi i samarbejde kan tage hul på at undersøge, om der kan findes fornuftige OPP-modeller til at bidrage til den nødvendige klimasikring”, siger Kent Damsgaard, administrerende direktør i F&P, til Ritzau.

- lhs

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.03.2026CSR.dk

“Hej CEO: Vores planet har brug for dig nu”

04.03.2026CSR.dk

ESG taber terræn lederes lønpakke: ”Et tegn på manglende seriøsitet”

03.03.2026CSR.dk

Unge og virksomheder samles om bæredygtighed

03.03.2026Valified

Sponseret

ESG uden retning koster tid og effekt – nu inviteres konsulenter til at arbejde mere datadrevet

02.03.2026CSR.dk

Nemlig vil halvere madspild og udfase turbokyllinger i ny ansvarlighedsoffensiv

27.02.2026CSR.dk

Kina sætter tempoet i grøn innovation: Dansk erhvervsliv kalder på europæisk selvransagelse

27.02.2026CSR.dk

Evaluering sår tvivl om nabokompensation til grønne energiprojekter

26.02.2026CSR.dk

Danmark sakker bagud i globalt batteriboom

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle