Manglende klimasikring kan koste dyrt

Ny DTU-rapport sætter kroner og øre på fremtidens voldsomme vejr. Brancheorganisation vil være med til at løse opgaven.

Foto: Kolding Havn

19.11.2024

CSR.dk

Danmark risikerer skader for 406 milliarder kroner de næste 100 år, hvis der ikke investeres i klimasikring. Det viser en ny rapport fra DTU, som er udarbejdet for Forsikring & Pension (F&P) og CIP Fonden. 

Skaderne skyldes især skybrud og stormfloder, og de forventede årlige omkostninger kan stige fra 7 milliarder kroner i dag til 27 milliarder kroner om 100 år.

Den store regning er dog ikke endelig. Ifølge forskerne kan mange milliarder spares, hvis vi investerer markant i klimasikring. 

”I de fleste tilfælde vil udgifterne til klimasikring være lavere end de forventede skadesomkostninger, så vi kan opnå betydelige besparelser ved allerede nu at investere i klimasikring. Men det er mange milliarder, der skal på bordet,” siger Kirsten Halsnæs, professor i klimaøkonomi på DTU Management, til Ritzau.

Nye samarbejder

Et klimasikringspartnerskab mellem stat, kommuner og private aktører er ifølge F&P nødvendigt for at løfte opgaven.

De foreslår, at en model for offentligt-private partnerskaber (OPP), hvor pensionsselskaber kan bidrage, bliver udviklet. Lige nu findes der nemlig ikke nogen finansieringsform for store klimasikringsprojekter, hvor private investorer som pensionsselskaber kan være med.

”Lige nu forhindrer uklarheder og barrierer pensionsselskaberne i at gå ind i klimasikringspartnerskaber, men barrierer er til for at brydes ned. Med vores forslag håber vi nu på en dialog med både regering, Folketing og andre stakeholders, så vi i samarbejde kan tage hul på at undersøge, om der kan findes fornuftige OPP-modeller til at bidrage til den nødvendige klimasikring”, siger Kent Damsgaard, administrerende direktør i F&P, til Ritzau.

- lhs

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

28.11.2025CSR.dk

EU lemper og udskyder banebrydende afskovningslov

28.11.2025CSR.dk

Over halvdelen af LEGO’s indpakning er nu papirbaseret

27.11.2025CSR.dk

Global undersøgelse: Byer verden over flytter sig væk fra kysten på grund af klimarisici

26.11.2025CSR.dk

Ny undersøgelse: Grønne fællesskaber kan nedbringe danskernes CO2-aftryk markant

25.11.2025CSR.dk

Forskere vil skabe mad ud af den blå luft

25.11.2025Klimaklar

Sponseret

Hovmand vinder talenterne med grøn omstilling og ansvarlighed

21.11.2025CSR.dk

DI-topchef efterlyser handling bag klimaambitioner

20.11.2025CSR.dk

Nyt studie kaster lys på effekter af forstyrrende demonstrationer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle