For få og for dårlige ESG-data forhindrer fremskridt

Afstanden mellem plan og handling inden for bæredygtighed er en dokumenteret udfordring for mange virksomheder. Den kløft kan kun lukkes, hvis der er gode data at skabe forandring ud fra.

Foto: CSR.dk.

08.09.2023

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Hvorfor er data så vigtige? 

Læser man bidragene til temaet "Sæt tal på klimaet", kan man se, at fokus på data akut er drevet af kravene i ny lovgivning. Ikke kun CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), men også krav om miljødeklarationer på materialer til f.eks. byggesektoren, krav i det kommende: Ecodesign Direktivet og ikke mindst Green Claims Direktivet. 

Lige så vigtigt er virksomhedernes egne ønsker og mål for at nedbringe deres CO2-udledninger. Det emne tages der hånd om i artiklen Forstå dine klimaudledninger og styrk din forretning, mens En LCA gør dig ”sindssygt meget klogere på dit produkt” og hjælper dig til at træffe bedre beslutninger bliver endnu mere konkret i sin forklaring af, hvordan netop livscyklusanalyser bidrager til god klimaledelse.

Partnerne kommer ligeledes med gode råd til, hvordan virksomhederne kan gribe deres indsats for at få bedre klimadata an. Det kan handle om at integrere dataindsamlingen i virksomhedens eksisterende finansløsning, hvilke spørgsmål man skal stille, før man bestiller en livscyklusanalyse, hvordan man overhovedet beregner sit aftryk og meget andet.

Masser af planer, meget mindre fremdrift
Hvis man har brug for endnu mere krudt til sin fortælling om, hvorfor der skal investeres i data, så kan man vende blikket mod rapporten ”The ESG data conundrum” udgivet i foråret 2023 af IBM’s tænketank Business Value Insights. Hovedkonklusionen i den er, at manglen på gode data er en hovedårsag til, at der kan være endog meget langt mellem målsætninger og resultater inden for ESG.

For mens 95 procent af virksomhederne har det, rapporten kalder ESG strategier, er det kun 41 procent, der siger, at de gør fremskridt i forhold til deres målsætninger og kun 10 procent melder om væsentlige fremskridt.

Det er et problem, forklarede en af personerne bag rapporten, Elisabeth Goos fra IBM, da hun talte ved Sustainable Reporting konferencen i London d. 6. september 2023. Fordi ”data er hvor forandring begynder”, som der stod på skærmen ved siden af hende.

”Virksomhedsledere mener bredt set, at ESG ikke blot er en vigtig strategisk udfordring, men også en decideret mulighed for at øge virksomhedens salg. Men kun 20 procent af forbrugerne stoler på de udsagn virksomheder kommer med om miljømæssig bæredygtighed. For blot to år siden var det tal 50 procent. Så det er virkelig problematisk for virksomhederne, hvis de ikke kan dokumentere deres påstande,” sagde Elisabeth Goos.

Hvordan er data et problem?
Ifølge de 2.500 virksomhedsledere i 34 lande, som indgår i undersøgelsen, bærer manglen på gode data en god del af ansvaret for de træge fremskridt mod målsætningerne. Skarpt forfulgt af lovgivning, kunder og rod i standarder, men alligevel – der skal data til. 

Fra rapporten "The ESG data Conundrum", udgivet af IBM..

Zoomer man ind på hvilke problemer, man oplever, forbundet med data, kan det opsummeres med i to ord: kvalitet og tilgængelighed. Det sidste fordi en del data stadig ligger i excel-ark el. håndskrevne noter alle mulige steder i organisationen. Eller afhænger af input fra samarbejdspartnere eller blot kollegaer i forskellige dele af verden. Kvalitet, fordi forudsætninger og kriterier for opgørelsen af forskellige data-punkter ikke er på plads.

Fra rapporten "The ESG data Conundrum", udgivet af IBM..

Bliver også en compliance-udfordring
Ikke overraskende handlede en god del af rapporteringskonferencen i London om CSRD-krav og hvordan man kan arbejde med at leve op til dem. Fra virksomhederne på scenen var den enstemmige melding, at selvom man har arbejdet med rapportering i mange år, så har man på nuværende tidspunkt kun adgang til et sted mellem 50 og 70 procent af de data, man har brug for, hvis man skal leve op til reglerne.

Derfor kan det måske berolige mange, at Richard Barker, en ledende figur i udviklingen af de internationale standarder for bæredygtighedsrapportering (ISSB) i en paneldebat understregede, at hverken markedet eller lovgivere forventer perfektion nu og her: 

”Vis os hvad I har, og vær ærlige om, hvor gode jeres data er nu og her, og hvordan I arbejder med at forbedre dem. Det er, hvad god rapportering er i dag,” sagde han.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Denne artikel er del af et tema:

Relateret indhold

16.12.2025CSR.dk

Efterspørgslen på grønne kompetencer er skudt i vejret og giver konkrete karrierefordele

16.12.2025CSR.dk

Dansk model skal samle et grønt europæisk energisystem

16.12.2025CSR.dk

DMI åbner ny vejr-tidsmaskine til brug for grønne forretninger og klimatilpasning

16.12.2025Klimaklar

Sponseret

Vandt stor ordre ved at skære ESG-rapporten ind til benet

15.12.2025CSR.dk

Flere perspektiver giver bedre beslutninger: Norlys-topchef efterlyser større fokus på diversitet

12.12.2025CSR.dk

Dan Jørgensen vil samle EU om grøn strøm: Nyt udspil skal sænke elregningen og styrke uafhængigheden

11.12.2025CSR.dk

Nyt værktøj skal være med til at halvere CO2-udledningen i Københavns Kommunes nybyggeri

11.12.2025CSR.dk

Ny opgørelse: Meget langsom fremgang for kvinder i toppen af dansk erhvervsliv

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

17.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J